Лук Суворова – незвичайне рослина, яке вражає не тільки своїм декоративним виглядом, але і чудовими смаковими якостями цибульних головок. У дикому вигляді цибулю виростає переважно в гірських районах Азії та Алтаю. На вітчизняних теренах рослина не користується особливою популярністю через слабку поширеності, але воно, безсумнівно, заслуговує вашої уваги. Далі докладно про рослину: його опис, корисні властивості, застосування і особливості вирощування (додаються фото матеріали).
Лук Суворова: опис, корисні властивості
Лук Суворова є скоростиглої різновидом гірського або середньоазіатського цибулі, який іноді ще називають анзур. У літературних джерелах ця рослина часто називають гігантським або стебельчатим цибулею. Цибулини рослини виростає через пару років після посадки рослини в грунт. Мають округлу форму, діаметр плоду – близько 14 см.
У рослини досить великі (близько 35 см в довжину) широке листя. Цибулеві стрілки в висоту можуть досягати 1 м (в деяких випадках досягають 1,3 м). Їх верхівки представлені кулястими суцвіттями фіолетового відтінку, в діаметрі досягають 10 см.
Цвітіння лука Суворова
Активне цвітіння культури починається зазвичай ранньою весною. Сходи схожі на тюльпани і в міру зростання цибулі відбувається його видозміна: він стає схожий на значних розмірів часник.
Незважаючи на невелику поширеність, культура вважається однією з найбільш корисних серед молодої весняної зелені. Так, ті хто вирощує цибулю Суворова, відзначають масу переваг даної культури:
- Чудові смакові якості. Плоди лука за своїм зовнішнім виглядом нагадують, скоріше, часник і за смаком вони також близькі до часнику. Саме тому даний продукт просто незамінний в якості пікантної ароматичної і смакової добавки для багатьох страв.
- Насиченість вітамінами і корисними мікроелементами. Так, наприклад, цибуля Суворова істотно перевершує звичайний ріпчаста за вмістом вітаміну С (в 3-4 рази). Також в цибулі Суворова міститься чимала кількість вітамінів Е і D, настільки корисних для нашого організму. Завдяки їм наш організм може самостійно підтримувати імунітет на достатньому рівні, кістки довше зберігаються міцними, нормалізується кровообіг і кровотворення і т.д.
- Ранньостиглість. Що вкупі з високою насиченістю корисними мікроелементами, вітамінами робить даний сорт цибулі неймовірно цінним продуктом, який одним з перших ранньою весною здатний порадувати відмінним смаком і принести користь.
- Сорт неймовірно живучий: рослина здатна вижити навіть в морози і абсолютно не боїться впливу різних хвороб і шкідників.
Застосування рослини
На жаль, на території Росії (на відміну від Кавказу, Закавказзя та інших країн) розглянутий сорт цибулі не особливо популярний. Цінителі лука Суворова впевнені, що це пов’язано з нерозумінням всієї цінності цього продукту.
Лук Суворова активно використовується в кулінарії
Лук Суворова завдяки своєму пікантному смаку і тонкому аромату активно застосовують в кулінарії. Ранньою весною, коли рослина пускає стріли, їх можна зривати для приготування перших весняних салатів. Також вони можуть стати прекрасним доповненням до м’яса, супів тощо. Страв.
Головки лука активно використовуються для приготування консервації і маринадів. У деяких випадках маринують самі головки (особливо популярна страва в Узбекистані – плов з маринованим анзур).
Увага! Незважаючи на всю користь плодів рослини, необхідно вкрай обережно підходити до вживання його в їжу, особливо в свіжому вигляді. Це пов’язано, в першу чергу, з наявністю в голівках лука отруйних речовин, якими можна легко отруїтися. Саме з цієї причини фахівці рекомендують вживати його лише після термічної обробки.
Лук Суворова знайшов також своє застосування і в народній медицині. З цибулі готують сік, кашки (тільки з відвареного продукту) з додаванням меду. Крім того, цибуля Суворова є компонентом, використовуваним в фармакології для виготовлення деяких ліків.
Лук Суворова допоможе запобігти розвитку хвороб органів слуху, сечостатевої системи, дерматологічних проблем, захворювань шлунково-кишкового тракту, застуди та ін.
Увага! Якщо ви страждаєте яким-небудь із захворювань серцево-судинної системи, вам слід утриматися від використання анзура не тільки в лікувальних цілях, але і в якості елемента їжі.
Тонкощі вирощування
Вирощувати даний сорт цибулі досить нескладно, якщо дотримуватися простих правил і регулярно здійснювати догляд за культурою. Отже, цибуля Суворова вирощується двома методами: насіннєвим і вегетативно. Щоб максимально спростити процес вирощування, краще скористатися другим варіантом.
Зубчики лука Суворова
Розмноження здійснюється шляхом розмноження дочірніх цибулин. Найкраще посадку здійснювати в зиму, щоб навесні радіти раннього і щедрому врожаю. Висадка цибулин здійснюється на глибину близько 10 см за схемою 20х30 см.
Подальший догляд за культурою практично ідентичний догляду за часником. Перші зелені паростки слід чекати з приходом перших весняних днів (ще навіть сніг може лежати на поверхні грунту). Полив молодих паростків повинен бути помірним, якщо не сказати рідкісним, оскільки цибуля Суворова, як і часник, дуже боїться надмірно зволоженою грунту.
Не варто забувати також і про підгодівлі цибульки. Періодично вносите в грунт калійні добрива (це допоможе запобігти пожовтіння і засихання кінчиків листків). Пару раз за сезон (лише після появи перших паростків) можна внести добрива з вмістом азоту. Коли рослина перестане квітнути, а зелень засохне, цибульні головки можна викопувати і використовувати їх.
На цьому ми завершуємо розгляд особливостей вирощування цибулі Суворова, а також його характеристик і застосування. Успіхів!