Хвойники давно користуються популярністю у садівників, адже ці рослини здатні прикрашати ділянку круглий рік. У статті буде розказано про вирощування рідкісного реліктового чагарнику і правила догляду за ним у відкритому грунті. Тут же можна дізнатися, які існують сорти, і переглянути фотографії мікробіоти перекрестнопарной.
Опис рослини. Відомі сорти і різновиди
Мікробіота перекрестнопарная (Microbiоta decussаta) – єдиний представник хвойніков роду Мікробіота. У природі росте на Далекому Сході Росії. Рослина занесена до Червоної книги в графу скорочуються в чисельності видів.
Ботаніки описують її так:
- Вічнозелений чагарник з витонченими стелющимися гілками.
- Висота рослини трохи більше метра. Ширина може досягати 3-4 м. Кілька ростуть поруч кущів утворюють невисокі суцільні зарості.
- Гілки мають сплюснутую форму, м’які на дотик і дуже гнучкі. Завдяки цьому місцеві жителі називають мікробіоту «курумкурінда», що в дослівному перекладі звучить як «подушка на осипи».
- Пагони покриті коричневою корою.
- Хвоя має вигляд лусочок близько 2 мм довжиною. Навесні вони зеленого кольору, а восени велика частина з них стає бурими.
- Суцвіття – чоловічі та жіночі шишки. Плід представлений овальним зернятком коричневого кольору, без крил.
- Зростає чагарник дуже повільно (приріст за рік 2-5 см). Тривалість життя у відкритому грунті більше 100 років.
хвоя мікробіоти
Ще в середині минулого століття мікробіоту можна було зустріти тільки в ботанічних садах. В даний час з’явилися цікаві сорти рослини, які з задоволенням вирощують і розмножують любителі у відкритому грунті:
- Northern Pride – чагарник з великою кроною. Його посадка підходить для декорування великих площ.
- Celtic Pride – сорт відрізняється компактністю. Чудово його поєднання з квітучими рослинами.
Celtic Pride
- Goldspot – на кущику трапляються світлі ділянки.
- Carnival – представники також наділені ділянками зі світлою хвоєю. Якщо порівнювати з забарвленням попереднього сорту, то тут вони розташовані набагато густіше. Ця відмінність завжди помітно на фото.
- Jacobsen – дуже щільні кущики з перекрученими пагонами.
Jacobsen
Всі сорти прекрасно себе почувають в середній смузі і, якщо їм забезпечити відповідний догляд, радують своїм виглядом не один десяток років. Розмноження їх в домашніх умовах також проходить успішно.
Посадка рослини на ділянці і догляд за ним. Які потрібні добрива й підгодівлі
Посадка мікробіоти перекрестнопарной повинна проходити відповідно до наступних правил:
- Місце слід вибирати з притенением. Найкраще підійде ділянка під негустими кронами високих дерев.
- З грунтів більш кращі суглинні і супіщані. Під час посадки в ямку обов’язково підсипають пісок і перегній.
- При плануванні посадки обов’язково враховувати подальше розростання мікробіоти у відкритому грунті в ширину. Достатня кількість місця забезпечить нормальний догляд за рослиною.
Порада. При висаджуванні в ряд між молодими мікробіоти краще залишати відстань 50 см. В результаті можна отримати дуже густий бордюр.
- Чагарник не переносить застою води, тому слід подбати про хороше дренажі.
- У відкритому грунті бажано мульчування посадки. Це запобігатиме зростанню бур’янів і допоможе зберегти грунт вологою. Підійде шар торфу (не менше 10 см) або деревної тирси.
Полив рослині потрібен тоді, коли верхній шар грунту під ним підсихає. У спекотні і посушливі періоди вечорами бажано проводити обприскування.
Мікробіота добре відгукується на мульчування грунту
Якщо посадка одиночна, то в догляд обов’язково входить неглибоке розпушування. У разі групових варіантів цього краще не робити, так як можна легко пошкодити коріння. При потребі можна пересаджувати мікробіоту в будь-якому віці. У рослини коріння не сильно розгалужені, тому воно добре переносить зміну місця. Навесні, приблизно в кінці травня, кущі формують. Обрізка – не обов’язковий елемент догляду за мікробіотою, використовується рідко.
Добриво вноситься при посадці у вигляді перегною і комплексу мінералів для хвойніков. Надалі, при вирощуванні у відкритому грунті, це можна повторювати раз в 2 роки. Якщо вирощування чагарнику відбувається в контейнері, то підживлення проводиться раз на пів року. При цьому використовують універсальне добриво.
Порада. Хоча мікробіота морозостійка культура, молоді рослини краще пізно восени, напередодні зими, прикрити лапником.
Як самостійно розмножити рослина
Розмноження мікробіоти при бажанні нескладно здійснити самому. Роблять це наступними методами:
- насінням;
- за допомогою живців.
Так як шишки з’являються на рослині рідко і з них складно витягти насіння, любителями частіше використовується другий спосіб розмноження.
саджанець мікробіоти
Для вирощування мікробіоти із зелених живців виконують такі роботи:
- В середині літа нарізають молоді, але вже здеревілі втечі з п’ятою.
Порада. Заготовлювати живці для розмноження краще в похмуру погоду. Це вбереже від пошкодження сонячними променями як самі живці, так і зрізи на матковій рослині.
- Відрізані гілочки звільняють від хвої та кори на висоту 3-4 см.
- Дно ємності для посадки встеляють дренажним матеріалом. Поверх засипають пухкий і поживний грунт. Підійде суміш з піску і торфу 1: 1. Проводять рясний полив.
- Відповідно до кількості живців в грунті проробляють круглі отвори невеликого діаметра під кутом 60 °.
- У кожен отвір поміщають держак на глибину зрізаної кори і обжимають його.
- Над ящиком споруджують тепличку.
У догляд за живцями входить полив і щоденне провітрювання. Добриво при пророщування не потрібно.
Коріння з’являються через 2,5-3 місяці. До наступного літа рослини дорощують в приміщенні.
Мікробіота в ландшафтному дизайні
З якими іншими рослинами добре поєднувати мікробіоту в саду. Хвороби і шкідники чагарнику
Мікробіота чудово виглядає серед каменів, тому її можна сміливо висаджувати в рокарії в поєднанні з домінуючими високими, а також карликовими кулястими хвойниками. Як сусідів підійдуть і листяні породи, наприклад, барбарис, пузиреплодник.
Хороша мікробіота і в одиночній посадці на газоні, і в груповий як бордюр. У тих же композиціях рокариев на її тлі будуть ще яскравіше красивоцветущие чагарники, наприклад, рододендрони, айва японська і т.д.
Хворобами рослини уражається дуже рідко. Шкідники також «недолюблюють» мікробіоту.
Мікробіота перекреснопарная, завдяки своїй витонченості, здатна перетворити будь-яку ділянку. Клопоту вона доставить трохи, а милуватися її зеленню можна буде багато років поспіль.