Морква на грядці: способи проріджування і можливості рівномірного посіву

морква проріджування на грядціМорква улюблена всіма. Однак кожен городник знає, як складно проростити насіння, потім прорідити сходи, згодом – доглядати за майбутнім урожаєм. Однак висаджуючи овоч на грядці щовесни, багато хто хоче дізнатися про те, які існують способи висіву моркви без подальшого проріджування. Як зробити працю мінімально витратним енергетично? Як виростити відмінний урожай, якого вистачить на всю зиму всієї сім’ї? Відповіді є!

Особливості насіння моркви: звідки взялася необхідність проріджування

Морква – важко схожих овоч. Навіть за найсприятливіших умов перші паростки з’являються тільки до кінця третього тижня. Але! За цей час на грунті з’являється потужна кірка, яку «складно» подолати насінню (через висихання вологою весняної землі), та й бур’янами заростає все навколо. Саме тому городники доводиться боротися з побічними ефектами і турбуватися про гарній схожості насіння, допомагаючи їм прополкою і акуратним, мінімально потужним на перших порах, поливом. Додатковий варіант – укрити грядку з тільки що висіяним насінням поліетиленовою плівкою або спанбондом.

Але отримати сходи – це тільки половина справи. Друга половина – це грамотно їх прорідити. Але перш, ніж приступити до виконання поставленого завдання, слід розуміти, звідки береться така проблема. Вся справа в насінні моркви. вони:

морква проріджування на грядціПроріджування необхідно для отримання хорошого врожаю моркви

  • дрібні і мають витягнуту форму;
  • дуже гладкі;
  • досить щільні, отже, важкі в порівнянні з іншими насінням.

Всі ці якості «забезпечують» їх значну кучність при посіві: насіння падають на землю цілими групами, по кілька штук, так само і проростають. Саме тому гостро постає питання про подальше проріджуванні грядок. Тільки так, проріджуючи, можна отримати великі, однорідні плоди, без деформацій.

Увага! Багато з городників, які висівають насіння моркви в пісок, частіше взагалі не чекають сходів. І справа тут в мурах, адже піщані ґрунти – їх будинок. Вони збирають насіння моркви в купу і харчуються ними. Будьте уважні!

Способи проріджування і сівалка: гармонійний тандем 2-х різних «складових»

Незважаючи на те що багато хто може сперечатися і стверджувати, що існують різні способи проріджування сходів моркви, це не так. Єдиний спосіб отримати відмінний урожай, порадіти однорідності, гладкості, крупності коренеплодів – прорідити морква вручну. Іншого не дано!

Так, багато хто може поставити питання про те, як проріджують сходи на колишніх колгоспних, нині фермерських полях? Ніхто ніколи не бачив, щоб хтось спеціально проріджував поля моркви, адже це – складно через наявні га. Вихід був знайдений у вигляді спеціальних механічних, напів- або повністю автоматичних сівалок. Тобто висів насіння проводиться з урахуванням відстані від однієї насіння до іншої. Тільки професійні сівалки можуть похвалитися відмінною подачею насіння, точно заданих наперед відстанню і дружним посівом. Ті моделі, які пропонуються для домашнього користування, не володіють настільки якісними характеристиками.

Увага! Не варто забувати про те, що на всіх полях морква проходить процес шарованому за допомогою культиваторів, що сприяє своєрідному проріджування тих місць, де насіння зійшли особливо густо. І в підсумку виходить потрібний урожай!

Порядок проріджування для отримання відмінного врожаю

Для отримання відмінного врожаю моркви коштує не тільки правильно проріджувати грядки, а й вчасно. Слідуючи опису процесу, кожен городник може зробити це грамотно, скрупульозно і домогтися високих врожаїв!

морква проріджування на грядціпроріджування моркви

Проріджування моркви проводять в 2 етапи:

  • Перший – в момент появи 2-х справжніх листків (НЕ семядолей!). Цього разу відстань між сусідніми (майбутніми) морквинами має становити від 2 до 3 см. Проривати моркву можна як вручну, так і за допомогою пінцета, якщо сходи тонкі і витягнуті. Після проріджування відстань між морквинами потрібно ущільнити, міжряддя прорихлити, полити грядку з овочами рясно, але при мінімальному напорі струменя щоб уникнути випадання сходів. Слід зазначити, що зріджені сходи можна пересадити на іншу грудку, поливати і доглядати з тим, щоб урожай подвоївся. Вони обов’язково приживуться.
  • Другий – в момент, коли рослина досягає 10 см у висоту. Це – останнє проріджування, тому відстань між морквинами – 6-7 см. Саме воно дасть можливість виростити великі і однорідні плоди. Слід пам’ятати, що рідкісне вирощування сходів моркви негативно вплине на майбутній урожай, адже морква може бути деформована, різної крупності. Сходи після другого проріджування не годяться для пересадки, так як вони вже дуже «дорослі», щоб з легкістю прижитися на новому місці. Але в цей момент городника підстерігає інша напасть: морквяна муха, прилітає на аромат вирваних сходів. Непотрібні рослини варто укласти в компостну купу, засипати тирсою, а грядку обробити спеціальними складами.

Увага! Не можна затримуватися з проріджуванням моркви. Адже щільно зростаючі один до одного коренеплоди будуть виштовхувати слабкого сусіда, а також самі можуть деформуватися. До того ж, багато рослин не отримують достатньо поживних речовин, отже, голодують і розвиваються неправильно. Тому варто спостерігати за сходами і виробляти проріджування вчасно!

Варіанти посіву моркви без подальшого проріджування: ТОП-3

Отже, якщо насіння моркви такі «складні» самі зі себе, вони сходять купчасто (з чим згодом бореться городник), то чи є можливість так грамотно і акуратно висіяти моркву, щоб не проріджувати її після сходів? Такі способи є, їх кілька! Тут представлені ті, які зарекомендували себе з позитивного боку, не вимагають значних зусиль і прийнятні для площ приватних заміських або садових ділянок.

морква проріджування на грядцісходи моркви

Отже, варіанти:

  1. Пророщування насіння і подальше акуратне розміщення в ряди. Для цього необхідно проростити морква, загорнувши у вологу ганчірку, дочекатися набухання і паростків, далі – пару днів загартувати в холодильнику. Після цього – висівати в рядки, розкладаючи вручну по 1 насінні. Багатьом це здасться клопітно, але тут варто згадати про майбутнє проріджуванні в 2 етапи – і всі сумніви підуть.
  2. Посів на стрічці. Для цього варто нарізати паперові смужки шириною в 4-5 см, проклеїти клейстером, розкласти на відстані в 6-7 см насіння. Можна це робити в вільні від городніх клопотів зимові місяці, а можна придбати вже готові насіння на стрічці. Далі – укладаєте в ряди, присипаєте, утрамбовують, поливаєте.
  3. Старий бабусин спосіб, який працює безвідмовно. У роті необхідно змішати насіння з водою, розпорошити так, як колись при прасування (коли не було сучасних прасок). Сходи будуть рівномірними і дружними.

Виходить, що висів насіння моркви без подальшого проріджування – можливий. А ось автоматичне проріджування – немає. Одним словом, без праці не виростиш і моркви. Але ви тепер знаєте, як це зробити з легкістю!

Як посіяти моркву: відео