Найпоширеніші хвороби троянд і способи боротьби з ними

Виростити здоровий розарій непросто. Ніжні і переважно теплолюбні рослини схильні до недугам, які псують зовнішній вигляд і декоративність культур, а в перспективі стають причиною їх загибелі. Природа появи хвороб троянд різна: віруси, інфекції, шкідники. Будь-яка недуга важливо вчасно ідентифікувати, щоб відразу почати лікування. У цій справі знадобляться фото і докладні описи, а також досвід квітникарів.

Причини і наслідки зараження

Найчастіше до хвороб троянд призводять несприятливі умови зростання:

  • нестача сонця;
  • дефіцит вологи;
  • нерегулярні і неправильні мінеральні підгодівлі;
  • надлишок азотних добрив.

Імунітет троянд слабшає, і вони легше піддаються атаці збудників і шкідників. Також важлива гігієна ділянки. Рослинне сміття – будинок для всіляких інфекцій. Захворювання проявляються на стеблах і листочках з перших днів весняного пробудження троянди. Чим раніше їх виявити, тим швидше і ефективніше пройде лікування.

догляд за трояндами

До числа найбільш поширених хвороб троянд відносять борошнисту росу (Пепеліца, бель). Вона проявляється на молодих листках і пагонах. Оптимальні умови для грибкової інфекції – підвищена вологість і температура близько +18 ° С. Симптоми добре помітні на листках троянд у вигляді білястих або сіруватих плям. Невеликі ділянки розростаються і згодом покривають всю листову пластину, потім листя скручуються і всихають. Шкода Пепеліца:

  • порушується фотосинтез і обмінні процеси;
  • молоді пагони відмирають раніше терміну;
  • руйнуються інші тканини троянди.

Способи терапії та профілактики борошнистої роси

З білизни малоефективно боротися, коли вона вже заселилася в розарії. Можна спробувати один з профілактичних методів або одноразово обприскати чагарник кальцинованої содою (5 г / л води). В інших випадках уражену зелень видаляють під час осінньої обрізки троянд і спалюють за ділянкою. Потім квітник глибоко перекопують з перевертанням ґрунтового шару. Збудник гине від нестачі повітря. Перед настанням заморозків або ранньою весною троянди на місці зараження обприскують розчином мідного купоросу (3%) або сумішшю залізного купоросу (3%) з сульфатом калію (0,3%).

У профілактиці Пепеліца добре допомагає деревна зола. Мікроелементи в її складі є згубними для грибниці і корисні для рослини:

ніж хворіють квітиБорошниста роса

  1. Восени і навесні навколо кожного куща розсипають суху речовину під легку перекопування. Норма – 100-120 г на 1 кв. м.
  2. Протягом вегетаційного періоду обприскують троянди 5-добовими настоями золи (2 г / л води) і коров’яку (1 кг / 10 л). Періодичність – один раз в 7 днів у вечірні години.

Інші засоби для боротьби з хворобою троянд:

  1. Обприскування саморобної сумішшю. Для початку розчиніть 20-30 г мідного купоросу в літрі води.
  2. Отриману рідину змішайте з 200-300 г господарського мила і з 9 л м’якої води.
  3. Обприскування сульфатними розчинами. Наприклад, суспензією колоїдної сірки (1%).
  4. Внесення калійних добрив.

Увага! На час попередження або боротьби з хворобою обмежте добриво кущів азотом. Цей елемент тільки допомагає грибкової інфекції.

Бактеріальний рак і чорна плямистість

Недуга виражається в захопленні нижнього відрізка стебла і кореневої системи мікроорганізмом агробактерії. Для генезису йому необхідно велика кількість азоту в грунті і температура вище 0 ° С. В іншому бактерія невибаглива. Вона проникає в троянди через ранки будь-якого типу. Занести інфекцію може брудний садовий інструмент, будь-який з шкідників, нестерильна обрізка або щеплення.

Особливість шкідника у впливі на клітини троянди. Вони не гинуть, а починають некоректно ділитися. Через це руйнуються живлять шляху всередині стебла і листя. Саджанці гірше приживаються і цвітуть. Через деякий час троянда чахне. Лікувати і повноцінно відновити її після бактеріального раку не вийде.

догляд за садомбактеріальний рак

Єдиний вихід – попередити недугу:

  • пересадку, обрізку та інші маніпуляції по догляду за трояндою проводите обережно;
  • під час пересадки обстежте коріння: наявні нарости зріжте, а що залишилися корінці занурте в розчин мідного купоросу (1%) на 5 хв .;
  • не допускайте підвищеної концентрації азоту;
  • не переборщувати з поливом;
  • акуратно працюйте при перекопуванні розарію, щоб не пошкодити підземну частину чагарнику.

Збудник чорної плямистості покриває всю зелень культури темними плямами. У міру їх розростання листя в’януть. Посеред сезону троянда компенсує їх новими пагонами, які не встигають визріти і страждають від морозів. Кущ відстає в розвитку.

хвороби рослинЧорна плямистість

Крім видалення пошкоджених частин в цій ситуації допомагає обприскування троянди медьсодержащими засобами. Періодичність – 7-12 днів. Між процедурами полийте землю Фітоспорін-М. Перед зимівлею раніше хворіла троянду радять обробляти розчином залізного купоросу.

Стебловий рак і сіра гниль

Рак стебел ще називають інфекційним опіком. Збудник – грибок, час зараження – період спокою. Морози залишають на стеблах троянди мікротріщини. Рани у чагарнику можуть залишитися після невірної обрізки. Через них суперечки проникають в троянду в перші дні відлиги, поки квітка не прокинувся. На мікроорганізми благотворно впливають пізні азотні підживлення і волога погода без сильного вітру.

Увага! Стебловий рак в саду також атакує малину і ожину.

Терапевтичні заходи:

  • зрізати і спалити заражені пагони (в процесі роботи важливо не зачепити і не пошкодити виразки на хворому стеблі);
  • маленькі ранки зачистити гострим ножем до здорового підстави, потім замазати садовим варом;

догляд за квітамистебловий рак

  • ранньою весною до пробудження нирок обприскати чагарник бордоською рідиною (3%);
  • уражені грибком стебла щотижня обробляти фунгіцидом ХОМ, поки ознаки хвороби не зникнуть.

Сіра гниль виявляє себе на бутонах і кінцях молодої зелені. При підвищеній вологості повітря на них стає видно сірий пушок. Під впливом грибкових мікроорганізмів бутони загнивають, так і не встигнувши розкритися. Спори переносяться комахами, вітром і здатні зимувати в рослинних відходах. Основний фактор розвитку сірої гнилі – загущенность посадки і перезволоження грунту. Проти хвороби ефективно працює профілактика: в травні і серпні під кожен кущ закопують по таблетці гліокладіна.

квіти в садусіра гниль

Хвороб троянд безліч. Але квітникарі намагаються боротися з ними без хімікатів, щоб не нашкодити аромату. Головне – підтримувати чистоту в розарії.

А з якими хворобами троянд стикалися Ви? Які методи боротьби застосовували?

Чим можуть хворіти троянди: відео