Ягоди і листя обліпихи з давніх часів використовувалися в народній медицині. За змістом корисних речовин і кількістю мікроелементів ця рослина займає лідируюче місце серед ягідних культур. Ефективні властивості обліпихи крушинових доведені науковими дослідженнями, багато лікарських засобів виготовляються на основі масел, що містяться в її ягодах. Листя крушини також корисні для травоїдних тварин: коней, кіз і овець, від такої харчової добавки їх шерсть стає густою і блискучою.
Які властивості обліпихи ми цінуємо
Далеко не кожен садівник готовий посадити на своїй ділянці це чагарникова рослина, пояснюється таке ставлення наступними причинами: необхідно мати в саду, як мінімум, два куща або дерева, чоловічу особину і жіночу, без допомоги фахівця неможливо розпізнати в невеликих саджанцях, хто «хлопчик» , а хто – «дівчинка». Збирати ягоди складно, свіжі і навіть перероблені плоди мають специфічний смак і запах, не всім він подобається.
Знаючі люди не звертають на це увагу, вони відкрили для себе те, як багато користі для здоров’я приносить вживання в їжу варення, соків та інших продуктів, приготованих з плодів цього дерева. Вітаміни, жирні кислоти, мікроелементи, наявні в ягодах, листі і гілках, являють собою список з більш, ніж десятка найменувань, всі вони допомагають людині.
Основні властивості обліпихи, їх корисний вплив на організм людини:
- зміцнюють ослаблений імунітет;
- покращують стан організму при авітамінозі, виснаженні;
- з кори обліпихи роблять компреси для зняття больових симптомів в суглобах;
- нормалізує роботу системи травлення, серця і судин;
- відвар з кори приймають з метою стабілізації емоційного стану людини, запобігання ризику розвитку депресії;
- настоянки з ягід обліпихи, мазі і лосьйони загоюють рани і опіки, покращують стан шкіри, якщо є пролежні;
- чоловіки вживають обліпиху для нормалізації ослабленою потенції, вітамін Е, який є в обліпихи, ефективно допомагає в цьому процесі;
- вагітні жінки можуть безпечно вилікуватися від застуди, кашлю і головного болю, приймаючи кошти з обліпихою, і не використовувати сильнодіючі таблетки.
Увага! Перед тим як почати лікування тих чи інших препаратом, або засобом, необхідно зробити тест на індивідуальну непереносимість продукту. Людям з позитивною реакцією на обліпиху, строго протипоказано застосовувати такі препарати.
Як приготувати лікувальні зілля з обліпихи
В аптеках можна купити продукти з обліпихи в будь-якій формі: масло, настоянки на спирту, мазі, краплі, свічки, сушені ягоди для приготування настоїв на воді і чаїв. Деякі господині вважають за краще обробляти і заготовлювати обліпиху самостійно, передаючи свої рецепти знайомим, які посадили на своїх ділянках цей чагарник, і вже отримали урожай.
Рецепт приготування обліпихової соку і масла:
- Ягоди перебрати, вимити, викласти на сухий рушник в один шар, підсушити на повітрі. Помістити їх в прес або соковижималку, повністю віджати сік в ємність (не металевою), добу він повинен відстоюватися в темному місці. Масло підніметься на поверхню, воно більш світле, ніж сік. Обережно зберіть його в посуд (пляшки, пухирці) з темного скла.
Масло обліпихи
- Сік, що можна пити, додаючи його в чай, по 1 ст. ложці на склянку (250 г) рідини.
- Зберігати отримані продукти необхідно в холодильнику, не більше 6 місяців.
Порада. У процесі переробки ягід в сік і масло, залишаються вичавки, або макуха. Не викидайте цей цінний продукт, його можна використовувати, додавши оливкова або кукурудзяна олії.
У домашніх умовах можна заготовити висушені гілочки і листя обліпихи, заварювати чай, який допоможе впоратися з застудою і безсонням, нормалізувати тиск, поліпшити настрій. Спосіб приготування: в склянку окропу засипати 1 ст. ложку сушеної суміші з листя і подрібнених гілочок, прогрівати на водяній бані близько 30 хвилин, процідити, додати кип’ячену воду, довести обсяг до 1 літра. Приймати 2-3 рази на добу по півсклянки.
Інші властивості обліпихи і протипоказання
Кошти на основі обліпихової олії застосовують в області косметології. У жінок і чоловіків, які використовують такі мазі і лосьйони для догляду за волоссям, знижується інтенсивність випадання волосся, вони стають більш густими, набувають м’якість і блиск.
Пошкоджена слизова оболонка і рогівки очей заживають швидше, якщо для їх лікування застосовуються обліпиховий краплі і мазі. Лікарі рекомендують, при очних запаленнях або ослабленому зорі, закопувати 2-3 краплі олії обліпихи в кожне око після 1 краплі гліцерину.
Увага! Для лікування дітей обліпиховий кошти застосовуються рідко, з обережністю. Перед використанням переконайтеся, що у вашої дитини відсутній негативна реакція на даний продукт.
Властивості обліпихи можуть бути, як корисними, так і шкідливими. Потрібно пам’ятати умови, при яких не рекомендований прийом лікарських засобів з обліпихи, тобто, коли перешкодою служать:
- позитивний тест на індивідуальну непереносимість;
- підвищена кислотність, гастрит;
- виразка шлунка, жовчнокам’яна хвороба.
Обліпиха в вашому саду – це не тільки цілюще джерело, а й декоративна прикраса ландшафту. Гарний чагарник, з яскравими жовтими або жовтогарячими ягодами, можна висадити у вигляді живої огорожі або окремої сформованої в різні фігури інсталяцією.