Вирощування горіхових культур в вітчизняних умовах стало можливим завдяки завезеним сортам рослин зі Східної Азії та Північної Америки. Не виключенням є ведмежий горіх, відомий як ліщина деревоподібна. Гілки цього дерева масивні і підносяться на 10 метрів над землею. Плоди горіха смачні й поживні.
Ведмежий горіх володіє деревовидної структурою
Ведмежий горіх – єдиний представник Ліщин з деревовидної структурою. Ця рослина має стійкий імунітет і відмінно переносить сильні морози і літню посуху.
Декоративні особливості ліщини деревовидної
Родина деревовидної ліщини – східні країни, але її активно вирощують на заході Росії і Україні. Популярність культури викликана великою врожайністю і декоративними особливостями. У сприятливих умовах дерево може вирости до 18-20 метрів. Але помірний клімат і якість грунту не дають рослині домогтися максимальних показників зростання. У Росії і на Україні можна зустріти ліщину висотою не більше 10 метрів.
Ведмежий горіх має масивний стовбур світло-коричневого кольору. Кора на гілках може мати білі вкраплення. Молоді пагони завжди опущені і сірі. Листя яскрава, округла або серцеподібна. Особливо красиво дерево в осінній період. У цей час листя стає жовтим, жовтогарячим і червоною. До зими вона опадає, а темні коричневі сережки залишаються висіти на дереві. Сам горіх двостатева: чоловічі сережки більше жіночих.
Серед листя видніються плоди з твердою шкаралупою. Зовні великі горішки після очищення стають дрібними, за розмірами схожими з горохом. Дерево плодоносить щорічно, але врожайність непостійна.
Стовбур деревовидної ліщини дуже масивний
Переваги вирощування ведмежого горіха
Деревоподібну ліщину називають ведмежим горіхом через стійкості до поганих погодних умов. Ліщина не боїться морозів і добре переносить літню спеку. Ліщина деревоподібна – дерево-довгожитель. На своїй батьківщині дерево може прожити до 200 років. Крім кліматичної витривалості, вирощування цієї рослини має переваги:
- як фундук і інші родичі горіхових, плоди деревовидної ліщини – корисний поживний продукт;
- дерево плодоносить щорічно;
- має відмінні декоративні особливості.
Плоди деревовидної ліщини дуже смачні як в свіжому, так і в приготованому вигляді, але перед цим необхідно позбутися від товстої шкаралупи. За своїми смаковими якостями плоди ведмежого горіха не поступаються дикому фундуку.
Ніжний приємний запах ядер горіха, м’яка структура плода оцінені по достоїнству кулінарами різних країн. Дрібні горішки додають в печінкові паштети, овочеві та м’ясні салати, перші страви і т. Д.
Цінність мають не тільки горішки ліщини, але і її деревина. Використання її в будівельних цілях має безліч переваг. Стовбури ведмежого горіха тверді і міцні. Будівлі, виконані з такого зрубу, можуть простояти більше століття. Через це ліщина деревоподібна вже більше півстоліття занесена в Червону книгу і в природі її можна зустріти тільки на схилах гір, куди важко дістатися.
Горішки деревовидної ліщини мають приємний смак
Особливості вирощування деревовидної ліщини
Найкраще садити ведмежий горіх саджанцями. Найбільш вдалий час – рання осінь. Ліщина буде рости тільки в родючому ґрунті. Перед посадкою готують яму (до 50 см в глибину) і удобрюють ґрунт, підмішуючи в неї:
- 10 кг перегною;
- 500 г мінеральних добрив;
- 50 г калійної солі.
Перед посадкою куплені саджанці обрізають, також важливо підготувати кореневу систему дерева до нових умов, обмокнув їх в розчині гною і глини. Якщо планується посадка декількох рослин, їх розташовують на відстані 3-5 метри один від одного. Після закапування горіх слід добре залити водою.
Догляд за деревовидної ліщиною нескладний. Головне, систематично розпушувати грунт, щоб коріння дерева отримували достатню кількість повітря. У посушливу погоду рекомендований полив. Його виробляють не частіше 1 разу на місяць. У сезон дощів від поливу слід відмовитися. Дерево не вимагає великої кількості вологи і саме видобуває її з грунту.
Чому варто вирощувати деревоподібну ліщину?
Ведмежий горіх, за смаком нагадує фундук, корисний для здоров’я. Виростити власне дерево для плодів – набагато економічніше, ніж купувати їх в магазині, все горіхи дорогі. Вже на 4-5 рік свого життя деревоподібна ліщина може дати до 10 кг плодів. При масовому виробництві, з 1 га припадає до 5 тонн смачних поживних горіхів.
Додаткова перевага деревовидного горіха – тривале зберігання, яке не вимагає попередньої обробки. У сухому темному місці плоди зберігаються роками, не втрачаючи корисних властивостей.
Хімічний склад продукту містить велику кількість мікроелементів (калій, магній, фосфор, залізо та ін.), Високий відсоток білків, що дозволяє використовувати продукт в дієтичному і лікувальному харчуванні.
Каскадний горіх відмінно підійде в якості прищепи для фундука. Але не варто чекати швидких результатів. При вирощуванні на відкритому грунті прищепні матеріали складно зчепити один з одним, тому краще займатися щепленням в теплицях.