Особливості догляду за кімнатною рослиною каламондін

Цитрус каламондін (цітрофортунелла) – декоративне дерево батьківщиною зі Східної Азії, яку можна вирощувати в домашніх умовах. Багатьом любителям кімнатних рослин цей цитрус припадає до душі за приємний аромат і оригінальний зовнішній вигляд.

каламондін

Каламондін – декоративне цитрусове рослина

Це красиве кімнатна рослина невибаглива в догляді, його може виростити навіть новачок.

Зовнішній вигляд

Цітрофортунелла – результат схрещування мандаринового дерева і кумквата. Як і лимон, домашній мандарин може плодоносити круглий рік. За зовнішнім виглядом каламондін не дуже високий, виростає до одного метра. Це дерево квітуче, квітка каламондін білого відтінку, має приємний запах.

Після цвітіння на дереві з’являються плоди невеликого розміру, яскраво-оранжевого або яскраво-жовтого кольору, як у лимона. За смаком декоративні плоди каламондін кислі, особливість плодів – велика кількість дрібних кісточок. Листя цітрофортунелли темно-зелені, мають глянцеву поверхню.

Різновиди каламондін

Це гібридне рослина має не дуже велике сортове різноманіття. Виведено кілька сортів цієї кімнатної рослини з яскравими листям і смачними плодами. У квіткових крамницях популярними є такі сорти мандаринового дерева:

  • каламондін варіегатной;
  • каламондін тигровий.

Цітрофортунелла Варієгата – рослина, яка має краю листя мають виїмчастий облямівку. У тигрового каламондін листя по краю окреслені смужкою золотистого відтінку.

Цітрофортунелла Варієгата

Дерево цітруфонелли варьегата

Особливості догляду за каламондін

Цитрусові дерева каламондін, вирощені в домашніх умовах, завдяки своєму екзотичному зовнішнім виглядом і смачним плодам можуть стати оригінальним подарунком до будь-якого свята. Рослина не дуже примхливо, потрібно знати особливості догляду та дотримуватися деякі рекомендації:

  1. Грунт повинен бути добре зволожений.
  2. Протягом двох тижнів з покупки необхідно щодня зволожувати рослина пульверизатором, забезпечити помірне потрапляння світла.
  3. Не варто протягом чотирнадцяти днів після покупки пересаджувати дерево.
  4. В процесі пересадки рослини необхідно бути обережним, чи не зачепити ніжну кореневу систему молодого мандарина, т. К. Він може засохнути і не плодоносити. Можна залишити ту ж грунт, в якій був придбаний мандарин, але потрібно горщик більшого розміру.
  5. Щоб не перегріти коріння, горщик слід накрити паперовим листком з боку, звідки падають сонячні промені.

Часто квітникарі задаються питанням, чому каламондін скидає листя в перші дні перебування в новому приміщенні. Рослині необхідно адаптуватися до нових умов, на це потрібен час.

Важливо забезпечити гарну вологість повітря, покрити декоративний мандарин целофановим пакетом, кожен день провітрювати цітрофортунеллу. Якщо у рослини каламондін опадає листя, слід ретельно стежити за станом деревця.

У квіткових крамницях кімнатним рослинам (лимон або мандарин) вводять капсульні елементи з гормональним речовиною, які не завжди підходять для рослин, вирощуваних в домашніх умовах. Поступово деревце починає в’янути, не цвіте. Що робити в такому випадку? Необхідно негайно пересадити рослину і обрізати підгнилі корені.

Пульверизатори

Після придбання рослину слід щодня обприскувати водою з пульверизатора

Особливості висвітлення

Для вирощування плодів в домашніх умовах основним завданням є вибір правильного його розташування. Приміщення повинно бути добре освітлено, природний, але розсіяне світло. Горщик з мандариновий деревцем краще поставити з східної чи західної сторони квартири. Вікно прикривають прозорою фіранкою, щоб уникнути прямого попадання ультрафіолетових променів.

Взимку мандарину часто не вистачає природного освітлення, тому рекомендується використовувати настільну лампу і переставити горщик в північну частину приміщення. При недостатній кількості світла деревце може не цвісти або приносити незрілі плоди.

Температурний режим

У приміщенні, де росте мандарин, температура повітря не повинна перевищувати 25 ° C і опускатися нижче 18 ° C. Взимку нижча температура схожа з температурою природного середовища, це сприяє утворенню цвітіння, плодоношення поліпшується.

Вологість і особливості поливу

Листя мандарина слід часто обприскувати, не даючи їм висихати, а грунт в горщику регулярно поливати. Необхідно стежити за тим, щоб грунт не пересихала більше ніж на 0,5 см. Для поливу вода з водопроводу не підходить, т. К. Мандарин дуже чутливий. У воді з-під крана міститься висока концентрація різних речовин, включаючи лужні домішки, які негативно впливають на зростання каламондін. Поливати деревце потрібно або кип’яченої або відфільтрованої водою.

У зимовий період полив грунту слід зменшити, але обприскувати листя слід більше. Взимку повітря набагато сухіше, ніж в літній час, це пов’язано з опалювальним періодом, тому необхідно уважно стежити за станом крони дерева.

Добриво і підгодівля

Як і будь-який кімнатна рослина, яке цвіте, цітрофортунелла потребує корисних мікроелементів і мінеральних речовинах. З березня по жовтень слід вносити добрива один раз в тиждень. Взимку підгодівля проводиться раз на місяць.

У садівничих магазинах є багато різних підгодівлі і добрив. Найбільш популярною є суміш для цитрусових рослин, до складу якої входить велика кількість гумінових і мінеральних речовин. Для цітрофортунелли підійдуть добрива для кімнатних рослин, які цвітуть.

Добрива для квітучих рослин

Добрива для квітучих рослин підходять для підгодівлі каламондін

Правила обрізки

Цітрофортунеллу необхідно час від часу обрізати. Щоб крона мандарина була красиво сформована, штамб повинен бути не менше двадцять п’ять см заввишки. Обрізку рекомендується проводити з лютого до початку червня, а в літній період обрізати тільки ті гілки, які порушують межі сформованої крони.

Хвороби

Мандаринове дерево може страждати від захворювань:

  • антракноз;
  • сажистий грибкова хвороба;
  • гоммоз.

Антракноз характеризується появою на листі жовтих плям, відбувається омертвіння деяких гілок рослини. Якщо своєчасно не провести лікування, то може відбутися скидання крони. При перших ознаках хвороби слід обприскати листя розчином «Фітоспорін».

Характерною ознакою появи на мандариновому дереві сажистого грибка є почорніння гілок і листочків. Для боротьби з цим захворюванням необхідно регулярно проводити протирання пагонів і листя, видаляючи сліди чорного нальоту. Можна обприскувати розчином «Фітоспорін».

Гоммоз, який починає проявлятися від нижньої частини стовбура і листя, добираючись до верхівки і плодів. Для початку необхідно видалити уражені гілки деревця, а потім обмазувати зрізи розчином мідного купоросу.

гоммоз

Гоммоз лікується мідним купоросом

Розмноження

Розмноження деревця каламондін будинку є не дуже простою справою, тому необхідно докласти максимум зусиль, щоб виростити гарний цитрус з смачними плодами. Розмноження каламондін можна здійснювати декількома способами:

  • з кісточки;
  • живцями;
  • привоєм.

Розмноження кісточкою

Найбільш простий спосіб виростити мандарин – вирощування з кісточки, але цей процес займає багато часу, т. К. Від моменту висадки кісточки в горщик до освіти красивого кімнатного деревця проходить більше року.

Мандаринова кісточка для висадки повинна бути цільною, без пошкоджень і загнили елементів. Для швидкого пророщування кісточки рекомендується регулярно проводити удобрення грунту спеціальними домішками для зростання цитруса.

Каламондін з кісточки

Вирощування каламондін з кісточки – тривалий процес

Живцювання

Мандарин розмножується живцюванням, для цього способу необхідно враховувати деякі особливості:

  1. Для вкорінення слід підготувати держак, який обрізається з верхівки дерева з добре розвиненою листям і великими междоузлиями.
  2. Підготовлений держак на кілька секунд опустити в стимулятор росту (циркон).
  3. У підготовлений грунт вставити гілку цітрофортунелли за рівнем самого нижнього листка.
  4. Для того щоб укоренити держак, необхідно подбати про рівень вологості. Для цього підійде целлофановая плівка або звичайна банку, яка повинна накрити рослину, створюючи тепличні умови.

Якщо держак не укоренилися за місяць, то причиною цього може бути неправильний догляд за ним. Важливо дотримуватися певних правил розмноження. Для укоріненого живця необхідні такі ж умови, як і для дорослої рослини.

Щеплення

Для щеплення необхідно підготувати сіянець апельсина, який не боїться посухи, він буде підщепою. Як прищепного матеріалу використовується міцне рослина, з якого зрізається держак невеликого розміру. Послідовність дій:

  1. Обрізати підщепу на висоті від 10 до 15 см, відсунувши гострим ножем кору з одного боку гілки.
  2. Кінець держака зрізати навскоси так, щоб утворився зріз в 20-30 мм.
  3. Зрізаною стороною держак заправити в кору апельсинового сеянца і зафіксувати липкою стрічкою, обмотуючи всю щеплення.
  4. Укрити рослина пакетом і розташувати в тепле приміщення.
  5. Через місяць зняти покриття, а ще через 5-6 тижнів зняти стрічку.

щеплення каламондін

Каламондін найкраще прищепити на апельсин

Використання плодів в кулінарії

Домашні мандарини, вирощені самостійно, є смачними і корисними фруктами, їх можна їсти не тільки в свіжому вигляді. Застосування каломондіна в харчових цілях:

  1. Мандариновий сік стане відмінним засобом для приготування різних соусів. Яскрава кисла нотка надасть будь-якому соусу пікантності і зробить основне блюдо оригінальним за смаком і запахом.
  2. Вийде ароатний джем або варення, якщо додати подрібнену м’якоть до яблучного або грушевому повидла.
  3. Цукати. Очищені мандарини поділяють на часточки і викладають на деко в сушильній шафі.

У домашніх умовах вирощування мандаринового дерева нескладне завдання, головною умовою є створення сприятливих кліматичних умов і правильний догляд.