Особливості та характеристика дерева гранат

Багато садівники часто вирощують на своїх ділянках не тільки яблука, вишні, сливи та інші фруктові дерева, характерні для наших помірних широт, а й намагаються висадити в своєму саду справжню екзотику: лимони, апельсини, хурму і навіть гранати.

Плоди гранат

Загальна інформація

Прийнято говорити «дерево граната», але не всі садівники вважають гранат деревом, багато хто називає його кущем. Гранат може рости в кілька пагонів, як чагарник, а може вирости і в один стовбур, як дерево. Навіть у відповідній спеціалізованій літературі культуру визначають як дерево-кущ.

Гранат виростити не так легко, як кущ лимона. Але все ж виростити гранатове дерево на своїй ділянці, якщо є бажання, не складе великих труднощів. Це дерево може дати хороший урожай, якщо правильно його вирощувати. Головна умова – це достатня кількість тепла світла, а також праця і терпіння садівника.

Щоб виростити цю екзотичну рослину, досить декількох кісточок.

кімнатний гранат

Гранатове дерево в домашніх умовах виростає невеликим, більш схожим на чагарник. Розраховувати на велику кількість плодів не доводиться, але цвітіння граната перекриє цей недолік. Догляд за деревом не так складний, як може здатися на перший погляд. Головне, вивчити всі правила висаджування і вирощування культури в домашніх умовах перед тим, як посадити гранат.

Опис культури

Гранат – це плодове дерево, яке може досягати 6-7 метрів у висоту. У наших же широтах дерево росте невеликим, до 2 метрів у висоту. Найчастіше у нас висаджують гранат у вигляді чагарнику, так як його набагато простіше забезпечити всі необхідні умови в зимову пору року. Як гранатові дерева, так і чагарники, мають колючі тонкі гілки, покриті тонкої буро-сірою корою.

Листочки у граната глянцеві, світло-зелені, невеликі зібрані в невеликі групки по 5-10 листочків в кожній. Період цвітіння починається з настанням тепла, в кінці квітня-початку травня. Закінчується цвітіння зазвичай в кінці літа-початку осені. Квіти можуть мати самий різний окрас: від чисто-білого до оранжево-червоного. Цвєтков на дереві дуже багато, і вони видають унікальний аромат, який не можна сплутати ні з чим. Існують і так звані карликові сорти, які зазвичай використовують у якості кімнатних рослин.

Вирощений в домашніх умовах гранат виглядає не настільки яскраво, але не менш ефектно.

Деревце в саду

Рослина всипане маленькими квіточками, які пахнуть на весь сад або квартиру неймовірним ароматом.

Плоди

Плоди гранту бачив і пробував кожен. Отримання їх є головною метою вирощування цього дерева або чагарнику.

  • Діаметр плоду в середньому становить 12 сантиметрів, а вага може досягати півкілограма.
  • Колір плодів теж може відрізнятися. Він може бути жовто-бурим або червоно-бурим, в залежності від сорту.
  • Весь плід розділений на окремі сектори, в кожному з яких знаходиться багато невеликих кисло-солодких червоних насіння.
  • М’якоть плоду часто використовують в медицині, т. К. До її складу входить маса корисних речовин (вітаміни, дубильні речовини, полісахариди і т. Д.). Плоди граната здатні упорядкувати роботу внутрішніх органів людини: травну, серцево-судинну і нервову системи, відновлюють формулу крові. З одного гранатового дерева, яке росте в сприятливих умовах, можна зібрати до 70 кг плодів.
  • На дереві, вирощеному в домашніх умовах, плодів зазвичай небагато, до 20 штук.

жовтоплідний гранат

Вирощують гранатові дерева в країнах Близького Сходу, Греції, на Кавказі, в Криму. У дикій формі зустрічаються гранати рідко.

Посадка насіння граната

Якщо ви задумалися над тим, як посадити насіння граната, вам необхідно прислухатися до думки фахівців. Щоб насіння дійсно проросло, його необхідно підготувати. Тільки підготовлений матеріал зможе пустити паростки, які в подальшому розсаджують. Для цього спочатку потрібно дістати зернятка граната, звільнити від м’якоті насіння і ретельно промити під холодною водою. Після закінчення процедури слід просушити зернятка паперовим рушником. Ці нехитрі дії допоможуть запобігти виникненню гнили.

Для посадки насіння граната в домашніх умовах знадобиться сухий і пухкий грунт, складений з трьох компонентів:

  • торф;
  • пісок;
  • земля.

Дренаж в горщику

Вкрай важливо на дно горщика укласти товстий шар дренажу. Просушені насіння потрібно прикопати у вологий грунт на глибину 1 см. Важливо дотримуватися відстань між насінням, щоб кореневі системи не заважали розвитку один одного. Відразу після висадки потрібно помірно полити субстрат.

Горщик з висадженими насінням потрібно помістити в тепле місце. Непогано, якщо на горщик з насінням потраплятимуть прямі сонячні промені. Для створення парникового ефекту необхідно накрити грунт поліетиленом. Дуже важливо стежити за грунтом. У міру висихання грунт необхідно поливати.

Життєздатні насіння граната пустять перші паростки вже через два тижні. Природно, це трапиться лише в тому випадку, якщо ви будете дотримуватися всіх правил висадки та догляду. У міру підростання і зміцнення паростків в грунті поліетилен можна прибрати. Два – три найсильніших пророслих насіння слід залишити для подальшого зростання, інші прибрати. Їх висаджують у грунт навесні або восени на добре освітлюється сонцем ділянку.

Сходи через 2 тижні

Виростити кущ граната з кісточки дуже просто, але не завжди вирощене рослина успадковує батьківські якості.

З кісточки великого і солодкого фрукта можна отримати гранат з плодами, які вживати неможливо.

Особливості вирощування з держака

Вирощування гранатового дерева з держака є найбільш поширеним. Цей спосіб дозволяє зберегти максимум генетичного матеріалу, який благотворно впливає на кількість і якість плодів, а також на стійкість рослини до різних хвороб і шкідників.

перше цвітіння

Держак слід підібрати на початку весни. Для розмноження використовують однорічні пагони здорового дерева. Перед посадкою готують землю – удобрюють її і стежать, щоб вона досить добре прогрілася. Довжина держака повинна складати не менше 15, але і не більше 20 см. На черешку повинно бути розміщено 3-4 нирки. Підготовлену гілочку потрібно помістити в воду або обробити спеціальним розчином, який стимулює ріст кореневої системи. Після цього держак потрібно посадити в грунт для швидкого вкорінення. Вже через 3-4 тижні держак придбає первинні коріння. Нирки зазвичай розкриваються і пускають нові гілочки першого порядку. Для кращої приживлюваності живців їх накривають поліетиленовою плівкою і трохи затінюють, щоб черешки не перегрілися і не загинули.

Як тільки держак вкорениться, його слід пересадити в об’ємний горщик з піщаним ґрунтом, яка підходить вже для дорослого дерева граната.

Коли дерево придбає стандартну форму і досягне висоти півметра, рослину можна висаджувати у відкритий грунт. Якщо такої можливості немає, то слід пересадити молоде деревце в горщик побільше для постійного перебування в ньому.

Основні умови вирощування та догляду

На території наших широт вирощують 4 сорти гранатового дерева:

  • гранат звичайний;
  • помаранчевий майстер;
  • жовтий гранат;
  • сокотранскій.

Якщо ви передбачаєте, що деревце ростиме в домашніх умовах, а не в відкритому ґрунті, тоді вигідніше використовувати карликові сорти. Такі культури виростають невисокими (до 1 метра) і відрізняються високою врожайністю. Багато людей, які зважилися на вирощування граната в домашніх умовах, часто цікавляться, яким повинен бути правильний догляд, як доглядати за деревом граната. Практично ця рослина вимагає такого ж догляду, як і інші кімнатні культури родом з Кавказу.

Встановлювати гранатові дерева необхідно в місцях, максимально освітлених сонцем, для них не підходить північна сторона будинку. Ця культура потребує великої кількості тепла, світла і свіжого повітря. У теплий період року дерево можна виносити на лоджію, балкон або терасу, там рослині буде комфортніше.

Гранат не боїться надмірно високих температур, але все ж взимку краще забезпечити прохолодні умови. В цей час температура повітря повинна складати не більше 12 градусів. Якщо не слідувати всім вищевказаним умовам, дерево може втратити свої декоративні властивості. Занадто сухе і повітря негативно впливає на деревце, тому при висадці дерева слід заздалегідь підготувати прохолодне приміщення для зберігання граната взимку. В цьому випадку гранат потрібно менше поливати, чи не підгодовувати і чекати весни. Хоча, якщо забезпечити рослині хороше освітлення протягом 12 годин (за допомогою потужної фітолампи), воно буде прекрасно себе почувати всю зиму при кімнатній температурі.

Поливати гранатові дерева потрібно, як тільки на грунті буде помітна суха скоринка. У період цвітіння слід трохи скоротити частоту поливів. У зимову пору року культура не потребує частих поливах, та й грунт в прохолодних умовах не так сильно підсихає. Досить два рази на місяць поливати гранат водою, не допускаючи повного пересихання грунту. Влітку крім частих поливів, необхідно обприскувати рослину з пульверизатора, але не перестарайтеся, т. К. Надлишок вологи може привести до загнивання коренів. Підживлення добривами виробляються нечасто. У червні потрібно вносити органічні добрива, а ближче до осені – калійні та фосфорні. А також необхідно проводити регулярну обрізку рослини, щоб правильно сформувати крону граната і отримати хороший урожай.

Висновок

Не можна сказати, що гранат – примхливе, вибаглива рослина. Правильно вирощена гранатове дерево зацвіте вже через два-три роки після посадки, а плодоносити почне на четвертий рік життя. З кожним роком кількість плодів буде тільки збільшуватися. Тепер ви знаєте всі особливості висадки та догляду за домашнім гранатом, як зростає культура, яких умов і догляду до себе вимагає.