Особливості вирощування брокколі і догляд за нею у відкритому грунті

брокколі вирощування і догляд у відкритому грунтіКапуста брокколі – неймовірно корисний овоч. Проблем з його вирощуванням не виникає, якщо дотримуватися всіх правил агротехніки і забезпечувати культурі необхідний догляд. Як це зробити у відкритому грунті (на грядці)? Які можуть виникнути складності, і якими хворобами страждає рослина? Про все можна дізнатися, прочитавши статтю і переглянувши відповідні фотографії.

Як виглядає брокколі

Капуста брокколі – однорічна рослина, що належить до крестоцветним. Його качан представлений товстим стеблом, на вершині якого розташовуються квітконоси з великою кількістю зелених або фіолетових бутонів. Саме їх і вживають в їжу.

Листя великі, подовжені, частіше темно-зелені. Якщо капуста вирощувалася на сильно освітленому місці, то колір їх світло-зелений. У кухні вони не використовуються.

брокколі вирощування і догляд у відкритому грунтіБрокколі на грядці

На перший погляд може здатися, що броколі є різновидом цвітної капусти і виділяється тільки забарвленням квітконосів. Однак при найближчому розгляді виявляється, що щільність і структура головок сильно різняться. До того ж, ступінь корисності брокколі набагато вище, ніж цвітної капусти.

Порада. Багату мінералами і вітамінами капусту брокколі бажано частіше вводити в раціон. Це стане профілактикою багатьох захворювань.

Переваги вирощування

Капуста брокколі – овоч, який поєднає в собі такі переваги:

  • Прішеліца із Середземномор’я прекрасно себе почуває в кліматі середньої смуги. Рослина добре переносить пізні заморозки навесні і раннє похолодання восени.
  • Затяжні дощі брокколі не страшні. Капуста любить високу вологість повітря і сирий грунт. Засуху вона також стійко переносить.
  • Однаково добре вирощувати брокколі в різних областях як прямим посівом в грунт, так і розсадним способом.
  • Урожай брокколі можна знімати кілька разів за сезон, так як після видалення основного качана рослина починає формувати додаткові суцвіття навколо зрізу.
  • Овоч цінний унікальним поєднанням корисних речовин і низькою кількістю калорій. Його без побоювання можна включати в прикорм маленьких дітей і в меню людей з різними захворюваннями.

брокколі вирощування і догляд у відкритому грунтіБрокколі відмінно відчуває себе в середній смузі

Як вибрати сорт

У відкритому грунті можна успішно вирощувати всі сорти брокколі. Головне тут – правильно підібрати насіння для своєї кліматичної зони.

для середньої смуги підходять сорти раннього та середнього термінів дозрівання, наприклад:

  • Вярус;
  • тонус;
  • Колобок;
  • Команчі;
  • Імператор.

вирощувати на Уралі і в Сибірському регіоні у відкритому грунті можна тільки ранні сорти і гібриди:

  • Вярус;
  • тонус;
  • Мачо F1;
  • Лазар F1;
  • Фієста F1.

На півдні прекрасно показали себе як перераховані вище сорти, так і рослини, що дозрівають пізньої осені:

  • Лаки F1;
  • Марафон F1;
  • Континенталь;
  • Романеско.

Як виростити розсаду броколі

Перше, що потрібно зробити – це підготувати насіння до сівби. Спочатку їх перебирають, залишаючи найбільші. Потім на 1 годину поміщають в ємність з трохи підігрітою водою. Далі насіння підсушують до сипучості і приступають до посіву.

брокколі вирощування і догляд у відкритому грунтіпаростки брокколі

Ящик для розсади заповнюють пухким грунтом, що має нейтральну реакцію. Добре його зволожують і гострим предметом роблять борозенки глибиною в 1 см. Насіння рівномірно розподіляють, присипають землею і злегка трамбують. Посіви добре поливають, накривають поліетиленом, після чого ящик встановлюють в тепле місце до проростання.

Для гарного росту і розвитку молодої капусти потрібно підтримувати температуру в приміщенні близько 20 ° C. Грунт поливати потрібно часто, але помірно.

Увага! Не можна допускати тривалого перезволоження грунту в ємності з розсадою брокколі. Це може призвести до ураження чорною ніжкою.

Після досягнення рослинами віку двох тижнів проводять пікіровку. Капусту розсаджують по одному екземпляру в окремі ємності. Найкраще для цього використовувати торф’яні горщики, разом з якими можна буде висаджувати розсаду в грунт не пошкоджуючи коріння.

Можна сіяти брокколі і прямо в грунт. Це потрібно робити в кінці травня, щоб уникнути заморозків. Для такого методу переважно брати насіння пізніх сортів овоча. Обробляють їх точно також, як і перед посівом на розсаду.

Посадка на грядку

Слушна нагода для висаджування – травень. Грядка повинна розташовуватися на добре освітленому місці. Її готують з осені. Тоді ж вносять під перекопування органіку. Сама грунт повинен бути з нейтральним рН, тому в кислий грунт обов’язково вносять вапно.

брокколі вирощування і догляд у відкритому грунтірозсада брокколі

Брокколі висаджують за схемою 30х60. Так рослинам буде забезпечений простір в майбутньому. Бажано це робити ввечері або в похмурий день. У лунку вносять добриво, пісок, золу. Все це добре заливають водою. Потім в бруд опускають корінець брокколі, присипають землею і ущільнюють.

Порада. У холодних районах, щоб уникнути пошкоджень капусти заморозками, краще прикрити посадки плівкою.

Якщо насіння брокколі висівають прямо в грунт, то в міру підростання капусти обов’язково проводити проріджування. При цьому залишати слід найсильніші рослини, забезпечуючи їм достатню площу для харчування.

Як доглядати за брокколі

Періодично необхідне розпушування грунту навколо капусти. Один раз, приблизно через 20 днів після посадки, брокколі підгортають. Полив потрібен частий. Добре, якщо є можливість влаштовувати капусті так званий "душ" з розпилювача.

Увага! Розсада брокколі дуже чутлива до сонячних променів. Перший час після посадки, щоб уникнути опіків і повної загибелі рослин, їх потрібно прикривати папером або тюлем.

Підживлення брокколі проводиться за наступною схемою:

  1. Через два тижні після посадки рослин в грунт – 1 ст. коров’яку на відро води + 1 ч.л. сечовини.
  2. Після двох-трьох тижнів після першого підживлення – 1 ст.л. селітри на повне відро води.
  3. Третій раз підгодовують через той же інтервал – 2 ст.л. суперфосфату, 1 ст.л. селітри і 0,5 ст.л. сульфату калію на відро води.

Після того як була зрізана центральна головка, капусту підливають комплексним добривом. Це дасть можливість через певний час отримати урожай бічних стебел.

брокколі вирощування і догляд у відкритому грунтіБрокколі необхідні підгодівлі

Хвороби брокколі

У відкритому грунті існує ризик ураження брокколі такими захворюваннями хрестоцвітних:

  • чорна ніжка;
  • кила;
  • біла і суха гнилі;
  • альтернаріоз;
  • мозаїка.

Щоб цього не сталося, слід усувати згущене на грядці, стежити за вологістю ґрунту, а також своєчасно обприскувати капусту в профілактичних цілях спеціальними біопрепаратами.

У вирощуванні брокколі на власній ділянці немає нічого складного. При дотриманні агротехніки будь-якому городникові забезпечений хороший урожай корисного овоча.

Як посіяти брокколі: відео