Використовувати роги оленя для свого оздоровлення людство навчилося кілька тисячоліть тому. Про унікальність пантів написані тисячі трактатів, здавна це улюблене зілля в країнах Сходу. Їх чудодійна сила дозволяє лікувати безнадійно хворих людей, відновлювати сили і омолоджувати організм. Які ж роги вважаються цілющими і в чому їх цінність для людини?
Що мається на увазі під цим поняттям?
Пантами називають оленячі роги в фазі їх зростання. У цей період вони ще молоді, і не встигають ствердіти. Структура їх схожа на губку, заповнену кровоносними судинами з кров’ю, а шкіра, що покриває роги, поки ще ніжна, з тонкою шерстю.
Як тільки олені входять в зрілий вік, розгалуження пантових рогів закінчується, і число відростків на них вже не змінюється. Тому панти 13-15 літніх тварин цілющої сили не мають, і добувати їх з цією метою немає сенсу. Піком зростання пантів вважається весна – початок гону. Весь квітень і травень активність гормонів у тварин буде максимальною, і зниження відбудеться тільки на початку літа.
Увага! Рогу в оленя в цей період ростуть з фантастичною швидкістю – по 2 см за добу. Такої швидкості регенерації немає ні у одного живої істоти. Це феноменальне риса властива тільки оленям.
До кінця осені шлюбні ігри сходять нанівець, і самці скидають окостенілі роги. З приходом весни пантові роги починають відростати знову. Характерно таке явище тільки для маралів, ізюбрів і плямистих оленів. Щоб кожен рік нарощувати по 25 кг рогів, потрібні колосальні сили і концентрація всього організму.
Особливості будови
У пантів можна побачити 3 шари:
- зовнішній – у вигляді бархатистою шкіри з м’яким ворсом;
- волокнисту частину з великою кількістю кровоносних судин;
- центральну – заповнену мозковою речовиною з ембріональними стовбуровими клітинами в ньому. Це ще одна унікальна особливість пантів.
У міру «просування» оленя від весни до осені роги поступово окостеневают: шкірний покрив всихає і відпадає, відмирає волокниста прошарок, і в результаті роги стають схожі на пеньки-дудки, порожнисті усередині. Хоча навіть в такому стані з дудок ростуть нові окостенілі роги.
Видобуток дорогоцінного сировини
Як тільки людина зрозуміла, яку цінність для нього представляють роги, він почав їх видобуток, вбиваючи маралов. Зараз заготівля здійснюється більш гуманно – панти зрізають з тварин в молодому віці. Процедура ця не приносить їм хворобливих відчуттів. Одна особина дає 8-9 кг цінних рогів.
Рогу починають відростати у самців з дворічного віку, найцінніші дають дво- і трирічні олені. Заготовляють їх весь травень і червень, так як тільки у молодих рогів підвищений вміст корисних речовин і з’єднань.
Технологій переробки дорогоцінної сировини кілька. Найчастіше роги:
- виморожують;
- сушать у вакуумі;
- сушать на повітрі, проміжно відварюючи.
Для вживання пропонуються різні форми: рідкі, таблетовані, а також порошки.
Корисні властивості
Хоча природних адаптогенів у нас досить багато, але у пантів з їх тваринам походженням є значна перевага перед рослинними (аралії, лимонником, женьшенем і ін.) – вони набагато краще засвоюються людським організмом.
Концентрат рогів оленя – чудовий адаптоген м’якого тонізуючого дії. При його вживанні енергетичні ресурси людини не виснажуються на відміну від класичних психостимулюючих препаратів.
Продукція пантового оленеводства володіє стількома корисними якостями, що розповісти про всі неможливо. Простіше сказати, чого немає в її складі, ніж перерахувати всі біологічно активні речовини, елементи і склади. Оленячі роги містять практично всі відомі в природі амінокислоти, а такої кількості мікроелементів немає ні в яких вітамінних комплексах, створених штучним шляхом.
Увага! У рогах оленя у вигляді складних комплексів виявлено понад 90 біологічних активних сполук. Такого числа цінних компонентів і такої ідеальної збалансованості не виявлено ні в одному рослинному і тваринному сировину.
Хоча оленів, призначених для заготівлі пантів, розводять і в північних країнах, і в Казахстані, і в Карпатах, найкориснішими визнані роги алтайських. Причиною тому – особливих повітря гір Алтаю і його трави, що йдуть на корм маралів.
Сфера застосування
Панти надають всебічне цілющу дію:
- це потужне иммуномодулирующее і адаптогенний засіб, що володіє антиоксидантними і тонізуючими властивостями;
- рекомендуються для підвищення працездатності, як розумової, так і фізичної;
- ними лікують нервові захворювання, в тому числі синдром хронічної втоми;
- вони нормалізують обмінні процеси і знімають інтоксикації;
- зміцнюють серцевий м’яз і кісткову систему, одночасно прискорюючи зрощення кісток і регенерацію тканин;
- вони відновлюють і покращують статеву функцію;
- регулюють вміст холестерину і цукру в крові;
- роблять позитивний вплив на роботу сечостатевої та ендокринної систем, мають явно вираженим противосклеротическим дією;
- володіючи кровоспинну ефектом, препарати на основі пантів показані при кровотечах різного походження, а також при анемії.
Вони корисні для слуху, зору і зубів, вони віддаляють старість і продовжують молодість, піднімають тонус, дають бажання і сили працювати і просто жити. Допоможуть роги оленя не тільки при якихось захворюваннях, але здоровим людям, якщо приймати їх в профілактичних цілях.