У міру того, як виноградні пагони доростають до чергової горизонтального дроту на шпалері, вони підв’язують до неї. Способів підв’язки досить багато.
Крім підв’язування виноградної лози, влітку, під час догляду за виноградом, використовується уламка, пасинкування, прищипування і карбування. Таким чином, зберігають форму куща, покращують умови для дозрівання грон і охороняють від хвороб і шкідників. Пасинки потрібно видаляти в початковій фазі розвитку, коли мають довжину 5-7 см. Коли пасинки занадто довгі, пасинкування викликає виразки на пагонах і може пошкодити основні нирки.
При догляді за виноградом, використовується уламка, пасинкування, прищипування і карбування
Чи всім виноградним кущам необхідно пасинкування
У травні – червні пагони винограду ростуть дуже активно. За добу приріст одного молодого
зеленого втечі може становити до 15-20 см (за умови, що стоїть тепла погода).
Середньодобова температура повинна становити не менше +10 градусів Цельсія. Якщо погода холодна або навіть прохолодна, прирости дуже і дуже малі, а то буває і так, що виноград не росте зовсім.
Чи потрібно пасинкування винограду? Все залежить від того, які ви ставите собі пріоритети при вирощуванні винограду: отримати хороші фрукти або використовувати виноградну лозу у вигляді парасольки, для затінення альтанки.
Зріджені виноградні лози:
- менше хворіють;
- у них краще повітропроникність;
- після дощу знижується захворювання листя борошнистою росою ;,
- плоди менше схильні до сірої гнилі.
Кущі, на яких правильно проведено пасинкування, чеканка і прищипування, менш схильні до грибкових захворюванням листя, особливо мілдью. Надмірна щільність листя і пагонів призводить до розвитку сірої гнилі на фруктах, на початку осені починають з’являтися коричневі плями на листі – несправжня борошниста роса. Ризики значно зменшаться, потрібно тільки правильно провести проріджування лози.
Прищипування
У період цвітіння операцію прищипування молодих гілок рекомендується проводити не для всіх сортів винограду. Це можна робити на сортах з функціонально жіночим типом квіток або на сортах, схильних до сильного обпадання квіток і горошенія ягід. Сенс цього прийому в тому, що коли за 2-3 дня до цвітіння ми видаляємо верхівку втечі, то над 6-8 листом щодо грона, ми вводимо виноградний втечу в стан стресу. В цьому випадку спрацьовує захисна реакція рослини – посилення завязиваемості ягід. Прищипування добре проводити в теплицях, особливо скляних і опалювальних.
Прищипування верхній частині втечі, провокує активне зростання пасинків на втечу. Тому один-два пасинка залишають.
Прищипування верхній частині втечі, провокує активне зростання пасинків
Пасинкування
Пагони другого порядку, які утворюються з літніх бруньок винограду називаються пасинками.
Кількість пасинків залежить від умов зростання лози, від того, наскільки лоза навантажена урожаєм і іншими пагонами, від того, скільки залишено очок на кущі, від умов догляду та харчування.
Пасинкування – прийом важливий, без нього в виноградарстві не обійтися. Даним дією досягають хорошою повітропроникності і освітлення куща, а також поліпшується надходження сонячного світла для кращого дозрівання ягід.
У виноградних лоз, де зростання пасинків відбувається занадто активно і швидко, пасинкування проводять і під час другої підв’язки і під час карбування. Прийомні діти винограду втечуть з нижньої частини стебла винограду, так як простір в безпосередній близькості від плоду не повинно занадто загущувальну. Багато повітря благотворно впливає на стан лози, а сонячний колір покращує забарвлення плодів. На кущах, сформованих високо, пагони, і пасинки ростуть значно слабше і про їх видалення часто забувають.
Але якщо видалити пасинки повністю, до того ж на всіх пагонах куща, то це призведе до проростання нирок пазух, що буде дуже погано. Ці нирки повинні прорости тільки в наступному році.
Якщо пасинки залишити рости, тоді вийде дуже густий, продувається вітром зелений кущ, а це неминуче призведе до розвитку захворювань.
До того ж тільки нижні 3-4 листа пасинка працюють на кущ і гроно, всі інші (вищерозташованих) – тільки самі на себе.
Як тільки пасинок відростає, і у нього утворюються 3-4 листочка, його прищипують, залишаючи 1-2 листочки (на пасинка). Цей шматочок пасинка нерідко в літературі називають «сторожем вічка». У такому випадку немає небезпеки, що проросте Пазушні вічко, і кущ надмірно загустіть. Треба сказати, що у пасинка (в пазухах з листя) можуть з’являтися свої пасинки. Їх теж прищипують після 1-3 листа. Таке пасинкування покращує аерацію чагарників і доступ сонячного світла до винограду, плоди менше схильні до гниття.
Якщо ж виноградний кущ був пошкоджений під час морозу або був неправильно обрізаний навесні, пасинки на ньому ростуть більш сильно і їх необхідно залишити, для отримання молодих плодових стрілок.
Підсилює ріст пасинків прищипивание верхівки виноградних гілок на висоті 15-20 см. Швидке зростання пасинків дозволяє з молодих кущів винограду в перші роки життя отримувати рясні і великі врожаї.
Підсилює ріст пасинків прищипивание верхівки виноградних гілок
Карбування
Видалення всіх недорозвинених листя на верхівках пагонів, щоб забезпечити харчування та визрівання грон – це і є карбування. Карбування винограду сприяє кращій морозостійкості виноградних лоз і накопичення в виноградній лозі пластичних речовин.
Від періоду вегетації і від сорту виноградної лози залежить карбування винограду і її терміни. Операцію проводять, коли зупиняється активний ріст пагонів і видаляється тільки незначна частина зелені, найменші і недорозвинене листя: 6-8 верхніх міжвузлів. Правильно робити карбування влітку, в 2-ій або 3-й декаді липня. На практиці карбування пагонів виконується 3, 4 рази з інтервалами в кілька днів. Пізня карбування неефективна, тому що вона може спровокувати зростання пасинків, а в крайніх випадках може викликати передчасне розвиток зимових нирок. Правильно виконана карбування пагонів винограду підвищує стійкість куща в зимовий період і покращує потрапляння сонячних променів на виноград. Для того, щоб правильно протікала асиміляція під час дозрівання грон, треба залишити 6-10 листя над останньою гроном ягід.
Фотогінез винограду поліпшується, так як освітленість сонцем стає краще. Зростання пагонів припиняється, і харчування лози поліпшується, поживні речовини в більшій кількості надходять в ягоди, як результат:
- грона достигають швидше;
- розмір їх збільшується;
- цукристість ягід підвищується;
- врожайність збільшується;
- проветриваемость кущів кращає.
Уламка
Обрізка деревних стебел виноградної лози, виконана ранньою весною, буває недостатньою, тому потрібно пагони скорочувати влітку, коли чагарник покритий зеленим листям. Це робиться без будь-яких інструментів – обламуються гілки, надмірно товщають чагарник. Так можна назвати продовження обрізки, яку роблять навесні і восени, тому що при ранній обрізку виноградної лози неможливо відрізнити плодоносить нирку, від порожньої, безплідною. Літня уламка починається в середині травня і триває протягом літа до збору врожаю. Уламка створює рівномірне навантаження кущів урожаєм і планує рівномірний розвиток виноградного куща. Після уламки поліпшується провітрювання, потрапляє більше сонця, виноградні грона виходять красиво забарвлені і з високим вмістом цукру, що дуже важливо для десертних сортів і сортів призначених для винификации.
Надмірний ріст пагонів впливає на якість і кількість врожаю. Живильні речовини, що виробляються кущем замість харчування плодів, споживаються на зростання нових пагонів і листя.
Уламка проводиться в залежності від сорту винограду, від термінів плодоношення, від того наскільки швидко зростаюча лоза і як сильно розвиваються пагони із сплячих бруньок.