Зберігати продукт довго, зберігши всі його корисні якості. Чи це можливо? Тим більше, коли мова йде про швидкопсувної молочної продукції. Проблема знайшла своє рішення ще в 19 столітті у Франції, коли з’явився геніально простий спосіб продовжити свіжість і безпеку молока. Нагрівання без кипіння отримав назву пастеризація по імені свого винахідника Луї Пастера.
Що таке пастеризація, навіщо вона потрібна
Нерідко плутають два поняття – стерилізація і пастеризація. Різниця в тому, що при пастеризації продукт не доводять до киплячого стану, а лише підігрівають.
Існує кілька способів, які використовуються в промисловості і в домашньому господарстві:
- Продукт підігрівають до 60 ° С. Важливо підтримати цю температуру протягом півгодини. Справа в тому що при такій температурі гинуть всі шкідливі бактерії, зберігаючи при цьому корисні якості молока.
- Можна трохи збільшити «градус» – до 80 ° С. В цьому випадку зберігати температуру нагрівання не більше 20 хвилин.
- Миттєва пастеризація. Нагрівання до 98 ° С, продовжити протягом декількох секунд.
- У промисловості використовують і ультрапастеризація при 100 ° С.
Увага! «Тривалу» пастеризацію, як правило, використовують при виготовленні сирів.
Пастеризація перешкоджає передчасному закисанню молока і максимально зберігає його смак і запах, не загущающих його.
Чим небезпечне закисание? Молочні бактерії, які утворюються в процесі, «пробуджує» активне зростання кишкових паличок і небезпечних для здоров’я мікроорганізмів. Пастеризація запобігає їх зростання.
На заводських упаковках молока, як правило, вказують якій обробці був підданий продукт – пастеризація або ультрапастеризація. Щоб зберегти свіжість парного молока, необхідно відразу ж охолодити його. Це сповільнить процес закисання.
Домашнаяя пастеризація в пароварці
На заводах з виробництва молочних продуктів встановлено спеціальне обладнання для пастеризації. Воно оснащене автоматичними режимами і виконує процедуру відразу з великими обсягами сировини. У домашніх умовах немає постійної потреби пастеризувати молоко величезними обсягами, але обробка часто необхідна, особливо якщо в будинку діти.
Один з доступних способів – пастеризація молока в пароварці. Спочатку необхідно обробити ємність, в яку буде перелито готове молоко. Це можна зробити в духовці – помістити її в духову шафу і прогріти при температурі близько 100 ° С. Або помістити «на пару». Коли все готово, можна приступати до пастеризації. Послідовність дій:
- У нижню частину пароварки налити воду.
- Верхня частина пароварки заповнюється молоком, укладається термометр для відстеження рівня нагріву.
- Нагріти до 65 ° С, безперервно помішувати протягом 30 хвилин. Температуру не підвищувати!
- Перемістити ємність в дуже холодну воду, помішуючи. Дочекатися зниження температури на 4 градуси.
- Перелити в підготовлену тару, щільно закривши кришкою. Зберігати в холодильнику близько 2 тижнів.
Увага! Якщо пастеризувати молоко в пароварці при 75 ° С, то продовжувати процес не більше 15 хвилин.
Мультиварка – простий спосіб пастеризації
Сучасне кухонне обладнання багато в чому полегшило роботу кухонних господинь. Справжнім «другом» на кухні стала і мультиварка. Безліч програм, які вже закладені в розумну грубку, звільняють від необхідності невідлучно стежити за стравою, яке готується. Мультиварку можна використовувати і для пастеризації молока. Все просто, процедура в два етапи:
- Налити в ємність молоко, закрити кришку;
- Виставити на табло температуру 80 ° С, а таймер на 20 хвилин.
Немає необхідності спостерігати за тим, що відбувається в мультиварці. Рівень нагріву буде стабільний.
Увага! У деяких Мультиварки вже є режим «пастеризація». В цьому випадку виставляти температуру і час приготування вручну не потрібно. Досить натиснути кнопку програми.
У «справі» збереження молока якомога довше, не варто забувати про посуд, в якій воно зберігається. Ідеальна для зберігання скляний посуд або «бабусині глечики» (вони виготовлені з глини). Фахівці настійно не рекомендують зберігати молочну рідину в пластикових або металевих ємностях, щоб уникнути хімічних реакцій і неприємного запаху. Навіть пастеризоване молоко може стати небезпечним для здоров’я.
Купити готовий пастеризатор для будинку
Якщо необхідність пастеризації виникає часто або з’явилося бажання виготовити домашній сир, варто задуматися про покупку домашнього пастеризатора. На вигляд він нагадує бак, оснащений електронним табло, трубками, шлангами і краном. Який вибрати? Для початку визначити потреби:
- обсяг ємності обладнання;
- потужність;
- наявність одного або декількох режимів;
- автоматичний контроль температур.
Обсяг ємності залежить від середньої кількості переробляється молока. У масштабах маленької ферми буде досить і міні варіанту на 15 літрів. Наявність декількох режимів нагріву актуально, якщо планується сироваріння. Для нього необхідний тільки повільне нагрівання. Важливий момент, наявність водопроводу і каналізації. До них підключається пастеризатор після завершення процесу пастеризації молока.
По шлангах пускається холодна вода для охолодження готового молока. Варто заздалегідь продумати, де буде встановлений пастеризатор – йому необхідне підключення до електрики і проточній воді.
Увага! Домашні пастеризатори є багатофункціональним обладнанням. У них можна приготувати кефір, сир і йогурт.
У продажу доступне обладнання російських заводів. До упаковки з пастеризатора, крім гарантійного чека і паспорта прикладаються інструкції докладно описують технологічні процеси в залежності від потреб.
Домашня пастеризація молока – процес, доступний кожному. Можна використовувати наявне на кухні обладнання – пароварку, мультиварку, а можна придбати готові пастеризатори. З їх допомогою готують домашній сир, кефір і йогурт.