Заводчики, що зосередили свою увагу на розведенні перепілок, знають яких зусиль і уваги вимагають яйця цих птахів. Виведення пташенят вимагає дотримання цілого ряду умов, найважливішим з яких є наявність інкубатора. Змусити перепілок самостійно висиджувати потомство неможливо, тому що процес одомашнення позбавив птахів цього інстинкту. Тепер турбота про невилуплених пташенят лягає на плечі фермера.
Підготовка
Вивести поголів’я перепілок можливо навіть в домашніх умовах. Основною умовою отримання здорових пташенят є дотримання всіх умов і порядку процедур. В першу чергу необхідно придбати прилад для інкубації. Перепелині яйця продовжують бути придатними для виведення пташенят навіть при незначних перепадах в температурі. Але все ж краще переконатися в хороших технічних показниках приладу і справності електричної системи.
Але до етапу інкубації допускаються не всі яйця, попередньо заводчик повинен перевірити деякі параметри.
- Шкаралупа. По-перше, потрібно переконатися в збереженні шкаралупи, адже в разі наявності тріщин або вм’ятин інкубація буде марна. Наступним, на що потрібно звернути увагу – це колір. Бажано відсутність занадто яскравих темних плям, поверхня не повинна блищати. Матове перепелине яйце зі злегка шорсткою поверхнею, неяскравим забарвлення – ідеальний варіант для успішної інкубації.
- Вага. Зважування покаже можливість інкубації і отримання здорових пташенят. Занадто велике або навпаки – дрібне перепелине яйце непридатне для інкубації. Нормою вважається до 15 гр для племінної птиці і 13 для м’ясної спрямованості.
- Форма. Крім ваги і шкаралупи, варто відібрати підходящі за формою: витягнуті, бажано однакового розміру і маси.
- Відсортувавши яйця не варто поспішати приступати до інкубації. Спочатку потрібно переконатися, що в кожному містяться ембріони, придатні для виведення перепілок. Для цього шкарлупки просвічують спеціальним апаратом, підійде і ліхтарик або потужна лампа.
Виведення
Процес відбору позаду, але розслабитися не вдасться. Інкубація вимагає постійного контролю з боку власника. Перепелині яйця потрібно перевертати, провітрювати і виставляти в інкубаторі необхідну температуру.
- Попередньо очищені і оброблені спеціальним дезрозчином яйця поміщаються в також очищений інкубатор. Залежно від типу апарату можна робити горизонтальну або вертикальну закладку. Обидва способи гарантують успішне виведення пташенят, але при вертикальній інкубації відсоток вище. У той же час, вертикально поміщається менша кількість матеріалу.
- Виставлення режиму температур. Перед закладанням яєць потрібно встановити в інкубаторі комфортну температуру – 37,60. Незначні перепади температур не порушать процеси, але не варто ставитися до цього фактору халатно. Для кращого контролю варто покласти в інкубатор термометр. Інкубація ділиться на кілька періодів, кожен з яких вимагає свого температурного значення. У таблиці наведені основні дані по періодах інкубації.
- Вентиляція. Крім тепла, важливо підтримувати правильний рівень вологості в інкубаторі і стежити за вентиляцією. Кладку можна обприскувати водою при кожному відкритті кришки інкубатора. Не можна допускати пересихання шкаралупи, це загрожує загибеллю ембріона. Провітрювання потрібно починати з 3 дня інкубації.
Якщо щось пішло не так
При викладанні матеріалу в інкубатор необхідно дочекатися їх поступового прогрівання до температури, встановленої в апараті. Тепло не повинно перевищувати 38ºС. Період може розтягнутися на деякий час, не варто поспішати переходити до наступного. Після достатнього прогрівання яєць, можна виставляти температуру для наступних 3 інкубаційних днів. Протягом цього етапу інкубації провітрювання не потрібно, однак слід контролювати рівень вологості – показник не повинна бути нижче 60%.
Вибір апарату для інкубації є дуже важливим моментом. Якщо поставитися до цього без належної уваги, другий період інкубації може здатися дуже складним для заводчика. Процес формування скелета і внутрішніх органів пташенят вимагає постійного і перевертання яєць. Щоб не проводити величезну кількість часу, обертаючи яйця і вручну виставляючи температуру, слід заздалегідь продумати всі і не нехтувати більш дорогими моделями інкубаторів. Овоскопирования допоможе відсіяти непотрібний для інкубації матеріал.
Коли починають вилуплюються перші пташенята, потрібно забезпечити їм максимальну вологість. Шкаралупа дуже щільна, а миска з водою допоможе полегшити птахам її пробивання.
Не варто засмучуватися, якщо перші спроби закінчуються невдало. На половину результат залежить від якості інкубіруемих яєць.
Увага! Окремо варто звернути увагу на харчування несучок. Здорові пташенята вилуплюються від здорових птахів. Корм повинен бути якісним і збалансованим.
Для максимального результату важливо дотримуватися вимог на кожному етапі виведення. Якщо процес завершився невдачею, потрібно проаналізувати, на якому етапі були допущені помилки, і згодом їх уникати. В цілому, процес інкубації можна максимально полегшити, придбавши інкубатор з функціями автоматичного перевертання яєць. Також корисний і автоматичний регулятор температури. За умови дотримання всіх рекомендацій, уважного ставлення до зародкам і пташенятам, фермер може отримати величезний виводок пташенят.