З полуниці починається ягідне літо. Але іноді замість очікуваного ласощі господарі отримують зів’ялі під час або після цвітіння рослини, підгнилі плоди і зіпсований настрій. Виною тому – хвороби і шкідники. Сумувати не варто: ці напасті можна попередити або ж організувати їх ефективне лікування за допомогою препаратів, а також народних рецептів і засобів. Щоб врятувати урожай, важливо правильно визначити за описом або порівняти з фото причину захворювання.
Грибкові хвороби: сіра і чорна гнилі, біла плямистість
З популярних дачних ягід саме полуниця – чи не найбільш вразлива перед грибковими недугами. Головні правила профілактики будь-якого з них:
- Дотримання агротехнології.
- Висаджування виключно здорових рослин.
- Повне видалення з ділянки хворих рослин.
Одне з найбільш поширених захворювань культури – сіра гниль. На ранньому етапі можна помітити невеликі бурі плями на ягодах. Далі на них з’являється сірий пушок, а плями розростаються і поширюються на листя, плід висихає. Грибок живе на старих листках і бур’янах. При теплій і вологій погоді він здатний швидко «з’їсти» більше половини врожаю. Цьому також сприяють:
- висока щільність посадки;
- погана циркуляція повітря на грядці;
- вирощування культури на одному місці кілька сезонів поспіль.
сіра гниль
Для попередження захворювання:
- Садіть полуницю на високих грядках в добре провітрюваному місці. Під час дощу накривайте плівкою.
- Дотримуйтесь сівозміну.
- Описківайте рослина навесні 3% бордоською рідиною або препаратами Хорус, Дерозал, Фітодоктор, Свитч і т.п.
Спекотного дощовим літом велика ймовірність розвитку у садової суниці чорної гнилі. Ягоди стають бурими, водянистими і несмачними, а потім покриваються темним нальотом. Біла плямистість – інший небезпечний грибок. На листках з’являються невеликі червонуваті плями з білою серцевиною. Хвороба інтенсивно розвивається у вологому середовищі, при густій посадці і при надлишку органічних добрив. Заходи профілактики цих захворювань аналогічні тим, що підходять для сірої гнилі, з тією різницею, що Фіотодоктор потрібно застосовувати восени.
Грибкові хвороби: фузаріозне в’янення, біла і коренева гнилі
Ознака білої гнилі – листи світлішають, висихають і загнивають. Грибок перекидається на ягоди. Цьому сприяє погодний фактор: вогкість і низька температура. При фузаріозного в’янення листя і вуса набувають коричневого кольору. Грибок любить спеку і мешкає на бур’янах і в грунті. Найефективніший спосіб – обприскування Хорусом, Квадріс, ФІТОДОКТОР навесні, світча або фундазолом після збору плодів.
Борошниста роса
Коренева гниль вражає рослини з-під землі. Ділянки корінців стають бурими, крихкими, місцями – підсушеними. Врожайність культури різко падає, рослина практично не дає бічних пагонів. Хвороба може заявити про себе в будь-який момент сезону. Щоб не допустити її, не саджайте полуницю на одному місці більше 1-2 років. Повертатися на старі грядки можна не раніше, ніж через 3 роки.
Порада. Не рекомендується вирощувати садову суницю на місці картоплі й удобрювати грунт неперепрів гноєм. З препаратів підходить осіннє обприскування ФІТОДОКТОР або весняне, з крапельним зрошенням, – триходермин.
Шкідники полуниці і народні засоби боротьби з ними
З числа шкідників садової суниці загрожують:
- птиці;
- суничний листоед;
- травневий жук;
- довгоносик;
- слимаки.
Слимак на полуниці
Від птахів допоможе сітка або розвівається над грядкою новорічний дощик. Для профілактики появи слимаків обрамити грядку канавкою. Насипте в неї золу, вапно, мелений перець або тютюн – цю перешкоду равлики не подолають. Якщо слимаки вже на грядці, то допомогти може наступний народний рецепт:
- Підготуйте калійну сіль або суперфосфат.
- Розсипте між рослинами в темний час доби.
- Через півгодини повторіть процедуру.
Порада. Ще один спосіб нашкодити слимаки – замульчувати грядку прозорою плівки. Равлики не люблять зайвої задухи.
Проти шкідників ефективні Актеллік, Карбофос або Корсар, внесені в період активного росту листя. Своєчасно діагностовані проблеми і правильна реакція на них допоможуть вам зберегти ласий урожай.