Мальва – дуже ефектний і невибагливий в догляді квітка для посадки у відкритому грунті, з давніх часів користується популярністю у садівників. Якийсь час назад він став менш затребуваним, ніж інші квіти. Але зараз багато квітникарі знову воліють садити його для прикраси своєї ділянки. Є досить багаторічних його різновидів, буває він і різного забарвлення. Все це при виборі для себе садових квітів можна подивитися на фото.
Особливості посадки
Багаторічна мальва, в залежності від різновиду і сорту, буває різних розмірів. Вона може бути і до 1 м в висоту. Є й такі, що виростають до 2,5 м. Бувають різноманітного забарвлення, з простими і махровими квітками. Ці квіти ідеально підходять для висадки уздовж парканів і близько будівель, а також для деякого прикриття непривабливих на вигляд споруд. Але вони чудово виглядають і в звичайній клумбі або квітнику.
Для посадки мальви краще вибирати відкритий сонячний ділянку з легкої родючим грунтом, не надто сирий і захищений від протягів і сильних вітрів. Можна висадити ці квіти і в півтіні. Але в цьому випадку таке розташування не кращим чином позначиться на зростанні мальви і якості її цвітіння.
Мальві необхідний відкритий сонячний ділянку
Коли і як краще садити рожу
Для вирощування багаторічної мальви можна вибрати один з двох способів посадки:
- насінням відразу у відкритий грунт;
- через розсаду.
Багато квітникарі віддають перевагу розсадним способом. Але посадка насіння відразу у відкритий грунт теж досить ефективна. При цьому способі рожу можна посадити як навесні з настанням тепла, так і восени. Осіння посадка під зиму використовується рідше, так як вимагає більшої турботи про рослини.
Порада. Під час висадки насіння восени перед холодами мальва сходить навесні досить рано, коли ще існує загроза заморозків для молодих рослин. Щоб уберегти рано зійшли паростки квітів, потрібно подбати про їх укритті в цей період.
Посадка насінням у відкритий грунт
Сприятливий час посадки мальви у відкритий грунт – кінець травня або початок червня, коли загроза поворотних заморозків, здатних погубити молоді паростки, вже мине. Грунт потрібно підготувати заздалегідь. Землю на обраному ділянці для цього достатньо просто перекопати і внести добрива. Щоб грунт став більш легким і водопроникним, його можна розбавити звичайним піском.
насіння мальви
У підготовленому грунті роблять лунки з відстанню між ними приблизно в 25 см. У кожну з них поміщають по 2-3 насінини, присипаючи їх землею, після чого місце посадки злегка ущільнюється і зволожується. Також можна просто розкласти насіння мальви на поверхні грунту і присипати їх землею. Для більш швидкого проростання насіння напередодні посадки їх краще замочити в теплій воді на кілька годин. При сприятливих умовах через 2 тижні з’являються сходи. Коли вони трохи підростуть і зміцніють, потрібно видалити зайві, залишивши в лунці тільки найсильніший саджанець. А зайві паростки можна відсадити в інше місце.
Вирощування мальви через розсаду
Це спосіб досить затребуваний, тому що дозволяє набагато ефективніше спланувати надалі посадки квітів на ділянці. Мальву на розсаду можна висівати в середині-кінці зими або в березні-квітні. Для посадки можна використовувати індивідуальні ємності або загальні контейнери, які до моменту проростання насіння краще прикрити зверху склом або поліетиленом.
При температурі близько 20-23 градусів сходи повинні з’явитися приблизно через 2 тижні. Потім, коли вони зміцніють, їх потрібно прорідити, щоб відстань між паростками було не менше 2 см. Можна зберегти і все сходи мальви. Для цього потрібно дочекатися, поки у рослин не з’являться 2-3 листочка, після чого пікірувати молоді сіянці в окремі горщики.
сходи мальви
На постійне місце рожу висаджують з настанням стійкого тепла. Цей період припадає, в основному, на кінець травня або початок літа. Перед висадкою молоді рослини поступово гартують на свіжому повітрі. При вирощуванні багаторічної мальви часто зміцнілу розсаду розміщують на постійне місце не на початку теплого сезону, а вже ближче до кінця літа.
Догляд за квітами
Ці квіти, в цілому, вважаються досить невибагливими. Доглядати за ними не дуже складно навіть початківцю квітникарю. Догляд складається з:
- прополок і розпушування землі;
- поливів і внесення підгодівлі;
- укриття посадок квітів на зиму.
Високі рослини забезпечують опорою. Якщо квіти посаджені вздовж паркану, можна підв’язати їх прямо до нього. При розміщенні же рослин на відкритій клумбі для підв’язки квітів поруч з ними вкопують високі кілочки. Поливають рожу зазвичай не рідше разу на тиждень, але при настанні посушливої погоди роблять це частіше. Тільки дуже старатися в поливах теж не варто, так як мальва погано переносить сильне перезволоження грунту, від чого у рослин можуть розвинутися різні хвороби.
У холодних регіонах рожу потрібно вкривати на зиму
Мальва любить родючий грунт. Добре відгукується вона і на внесення підгодівлі протягом сезону. Бажано регулярно підгодовувати квіти в вегетаційний період, роблячи це хоча б раз на місяць. З настанням же холодів, після того як рослини відцвітуть, необхідно подумати про їх укритті на зиму. Стебло коротко обрізають. А щоб захистити кореневу систему мальви, для укриття використовують опале листя або ялиновий лапник.
На що звернути увагу при вирощуванні мальви
Хоч мальва і відноситься до досить невибагливим у відході квітам, деякі правила при її вирощуванні дотримуватися все-таки потрібно. Необхідно звернути увагу на кілька наступних пунктів:
- вологість ґрунту – ці квіти погано переносять рясні поливи, а також надмірно зволожений грунт. Тому поливати рослини потрібно помірно, а для їх посадки вибирати високі місця з не дуже важкими і щільними грунтами;
- вибір місця – варто уникати затінених ділянок, так як при поганому освітленні мальва відстає в рості і кілька втрачає декоративність забарвлення квіток. Крім того, краще розміщувати ці квіти в місцях, не продуваються сильними вітрами;
Захищайте рожу від надлишку вологи
- захист від промерзання – мальва повинна бути обов’язково укрита на зиму, щоб її коренева система в холодний період не загинула від сильних морозів.
Увага! Мальва дуже погано переносить пересадку. Щоб менше травмувати її кореневу систему, квіти на розсаду краще відразу висівати в окремі торф’яні горщики, які не вимагають виїмки рослин перед посадкою. При переміщенні ж у відкритому ґрунті з одного місця на інше рожу потрібно пересаджувати з великою грудкою землі, щоб збиток для її коренів був мінімальним.
Багаторічна мальва не вимагає якогось особливого догляду, але при всій своїй невибагливості вона дуже красива. Ці ефектні квіти, які відрізняються яскравою і різноманітною забарвленням, здатні прикрасити собою будь-яку ділянку, приховати на ньому за своєю декоративністю особливо непривабливі місця.