Повстяний кліщ на винограді – способи боротьби

Багато починаючі виноградники задаються питанням, що сталося з виноградом, чому лоза всихає, листя хворіють і обпадають і звідки на листках з’являються дивні опуклості. Насправді виноград вразив повстяний кліщ. Що це таке і як з ним боротися? Відповіді ви отримаєте в нашій статті.

повстяний кліщ

Повстяний кліщ на винограді

Що таке Повстяний кліщ і чим він небезпечний для винограду

Повстяний кліщ пошкоджує виноградну лозу як локально, так і окремі кущі. Кліщ за величиною близько 0,15 мм і при зимівлі шкідник розміщується під верхніми лусочками почкового втечі і корою в нижній частині однорічних пагонів.

Виглядає шкідник по-особливому з іншим видом комах його не сплутати: маленьке тільце зудня суцільно покрито щетинками і шипами. Паразити виходять з місць зимівлі в період набухання і розпускання бруньок і розвитку перших листочків. Саме тоді і починається активна міграція на листя рослини. Під час їжі повстяний кліщ виприсківает рідина (слину), яка містить особливе за своїми характеристиками речовина, що сприяє зростанню і діленню клітин. В результаті його ферменти при прямому контакті з листям винограду викликають спотворення текстури листя. Кліщі викликають утворення білуватих повстяних плям, на верхній частині листка з’являються більш-менш чіткі опуклості. При сильному зараженні куща повстяні плями на листі зливаються, він згортається і звисає вниз. Виявити кладку комахи, найлегше під розбухає нирками і під шарами білого нальоту зі зворотного боку хворіють листочків. Харчуватися кліщ починає в період набухання і розпускання бруньок. Особливо небезпечний шкідник для молодої лози. Із закінченням дозрівання ягід (восени) кліщі йдуть в місця зимівлі. Самки ховаються в тріщинах виноградної кори, під лусочками бруньок, в опалому листі і проводять там всю зиму. В одній нирці іноді живе одночасно близько 1000 комах. Навесні, при розпусканні очок, кліщі активізуються і мігрують. Комахи розносяться за допомогою вітру, птахів і комах.

зудень виноградний

Доросла особина зудня виноградного

Друге покоління кліщів пошкоджує листя винограду влітку (конкретно – липень) і переходить на верхню частину куща. Особливо сильно розвиваються комахи в жарку погоду.

Виноградний кліщ починає масово розмножуватися і вражає практично все листя на кущі. Через це листя змінюють колір із зеленого на червоно-бурий, їх зростання порушується, здатність до фотосинтезу знижується. Незабаром деякі листочки на винограді сохнуть і відмирають, і кущ припиняє розвиватися. Якщо кліщ вразив суцвіття, то пелюстки ущільнився, почнуть червоніти і обсипатися.

Поширюватися кліщі можуть за допомогою вітру, посадочних та робочих інструментів.

Як ефективно боротися з шкідником

Методи боротьби:

  • невелика кількість уражених листя ви можете обірвати;
  • обприскування розчином препарату «Штурм»;
  • обробка сумішшю колоїдної сірки (в той час, коли пагони винограду досягли 5 см.).

Сірка є ще й екологічним компонентом, яка не завдасть шкоди рослині, а подіє як поживна речовина. Особливість її полягає в ому, що здатна чинити ефективний вплив сірка тільки при температурі 15 ° С.

Застосування хімічних речовин:

  • Омайт;
  • БІ-58;
  • Неорон;
  • Демітан;
  • Аполо;
  • ЗОЛОН;
  • Маврик 2Ф;
  • піретроїди;
  • амітраз;
  • Пірідабен;
  • Пропаргіл.

повстяний кліщ

Лист винограду, який вражений повстяним кліщем

Такі препарати ефективні в літній сезон, як раз коли спостерігається спалах повстяних кліщів.

До того ж, ще на початку періоду розпускання бруньок треба обробляти рослину сумішшю води і «нітрофен» (в пропорціях 200 г препарату на 7-9 літрів рідини). Це перша обробка. Другу потрібно провести коли нирки вже розкрилися і виділяють сік. Саме тоді нирки досягають розмірів в довжину близько 4-6 см. Обробляти їх рекомендується сірчаним розчином (приготованим за вказаною вище технології).

Скільки буде потрібно обробок виноградної лози

У багатьох садівників виникає питання: «Яка кількість разів треба обприскувати виноград, щоб домогтися результату і не нашкодити рослині?». І він є цілком логічним, адже обробка винограду від різних хвороб і шкідників повинна проводитися в залежності від ступеня зараження рослин, а також від різновиду самих шкідників і хвороб. Так, боротьба з повстяним кліщем повинна проводитися в два етапи. Проміжок між процедурами повинен залишати не менше 10-12 днів. Причому для ідеального результату ви повинні двічі на день обприскувати виноградне листя з обох сторін. Найоптимальніший час обробки – вранці (10:00) і ввечері (22:00). Пам’ятайте, що при визначенні з хімічними препаратами, вам потрібно розрахувати час від обробки до збору врожаю.

Обприскування листя винограду

Обприскування винограду від виноградного зудня

Агротехнічні способи боротьби

Як досвідченим, так і садівникам-початківцям важливо пам’ятати, що при появі повстяного кліща на винограді потрібно боротися з ним комплексно. Така боротьба буде полягати в застосуванні не тільки хімічних речовин, а ще й агротехнічних методів: своєчасне видалення обрізків лози і старого листя, очищення штамбів і рукавів від старої кори.

Якщо з шкідником активно не боротися, він може привести до сильного зниження врожаю. Все ж краще вибирати ті сорти винограду, які більш стійкі до впливу повстяного кліща.