Пропорції мідного купоросу для обробки винограду

Одним з часто використовуваних засобів для обробки винограду, запобігання різних інфекційних і грибкових хвороб по праву називається мідний купорос. Це неорганічне з’єднання за своєю природою, активною частиною в складі мідного купоросу є кристалогідрати солі сірчаної кислоти з іонами міді.

Мідний купорос в пачці

Мідний купорос для винограду

Дія речовини

За своєю дією Мідний купорос – це фунгіцид. Тобто він запобігає появі і розвиток на рослинах грибкових і спорових захворювань. Застосовується він у багатьох галузях, де потрібно такий ефект. Садівники активно використовують це розчин для обробки садових рослин, як декоративного типу, так і плодово-ягідних. Він запобігає появі подібних хворобій: парша, моніліоз, антракноз.

Так само цей фунгіцид використовується з метою внесення в грунт мікроелементів для заповнення загального балансу речовин в грунті, для поповнення кількості міді. Також розчин порошку застосовують в боротьбі з комахами, загрозливими садовим рослинам. Після використання мідного купоросу на рослинах залишається непомітне покриття, «корочка». Цей тонкий шар трохи стягує поверхню, але це можливо лише тоді, якщо це тонке трав’яниста рослина, молоді пагони, або листочки. Саме завдяки цій поверхневій плівці і виконується захист від грибкових і спорових шкідників. Під цим шаром вони повністю позбавляються повітря, що стає неминучою причиною загибелі цих бактерій.

Купорос на виноградної плантації

Але в нашій статті ми розглянемо, як застосовується мідний купорос при вирощуванні винограду. Цим розчином виноградні кущі обробляються мінімально два рази за сезон. Перший – це при відкритті кущів винограду після зимової «сплячки», коли він застосовується для того, щоб убити інфекційні захворювання, комах-шкідників, знезаразити кущ.

Виноградний кущ після

Мідним купоросом обробляти виноград можна після зимової «сплячки»

Друге – при закритті кущів винограду на холодну пору року. У цьому випадку проводиться більше захист на майбутнє, щоб навесні ми не побачили заражені гілки, або не виявлено якусь хворобу винограду. Можна використовувати мідний купорос і протягом сезону, з тією метою, про яку ми вже поговорили – знищення грибкових і спорових захворювань.

Особливості використання

Гілки винограду більш тонкі і сприйнятливі до різних отрутохімікатів. Тому і сам купорос потрібно застосовувати гранично акуратно. Через свого складу він може нанести молодим пагонах опіки, які завдадуть більше шкоди, ніж очікувалося користі. Тому не варто використовувати на практиці чистий розчин купоросу.

У виноградному справі найкращим варіантом мідного купоросу я можу назвати бордосскую суміш. Що ж нам буде потрібно для її приготування? Щоб не підпалити молоді гілки, ми будемо готувати 1% -й розчин для обприскування. На 10 л води нам необхідно взяти 100 г порошку, а тепер головне – ми беремо ще й 100 г свіжогашеного вапна. Але послідовність і черговість виконання додавань дуже важлива в цьому випадку.

 То який же алгоритм дій

  1. Поділяємо всю воду на дві рівні частини, беремо дві посудини з п’ятьма літрами води.
  2. В один з них всипаємо мідний купорос і дуже добре розмішуємо, потрібно добре розвести порошок у воді.
  3. До іншої частини води ми всипаємо гашене вапно. Цей розчин називають вапняним молочком.
  4. Зливаємо ці дві рідини в одну ємність. Обов’язкова умова – додавати необхідно розчин мідного купоросу У розчин вапняного молочка.
  5.  Отримуємо рідина блакитного кольору, вона ж і використовується для обробки винограду. Ще потрібно обов’язково помішувати її при використанні, щоб не опустився осад. Тоді ви просто обольете рослини спочатку просто водою, а потім їх поїдає занадто концентрованим розчином.

Переваги і недоліки

Це засіб зараз найпопулярніше серед садівників, як досвідчених, так і новачків. Така ситуація склалася ще і завдяки ціні кошти. Але зараз садівники все частіше відмовляються від використання мідного купоросу в своїх садах і на грядках.

Розчин мідного купоросу

Приготування розчину мідного купоросу для обприскування винограду

Причиною є і висока токсичність купоросу. При недотриманні норм, при обробці пізніше, ніж за місяць до збору врожаю, можна потім, при вживанні ягід в їжу, отримати харчове отруєння. А про те, що купорос може попалити ваші рослина, ми вже згадували раніше. Його широке застосування можна пояснити ще й звичкою, традицією. Раніше це і був майже єдиний препарат, який можна було дістати. Зараз же ринок отрут, пестицидів, фунгіцидів неймовірно широкий і різноманітний. Він дозволяє вибрати засіб для будь-яких цілей при обробці винограду.

Тому всі садівники давно почали в своїй практиці замінювати купорос на більш нові та вдосконалені засоби. Люди «старого гарту» роблять це неохоче, так і вважаючи купорос панацей від всіх бід, а ось новачки активно використовують нові препарати, реально оцінюючи всі їхні переваги.

Ми не говоримо про повну непридатність купоросу, лише відзначаємо переваги і недоліки. Але цей засіб вже перевірено десятками років, і неможливо так відразу відкидати його. Безсумнівним плюсом так само є цінова політика, адже ті, у кого виноградні плантації чималі, витрачають на ці всі препарати досить великі суми. Нові засоби не кожен може дозволити собі купити, а от мідний купорос буде по кишені майже кожному.

Оцінюйте все раціонально і неупереджено. Реально оцініть плюси і мінуси мідного купоросу, і вирішуйте, чи будете ви його використовувати. Але, якщо ви вже вирішили застосовувати його, точно дотримуйтесь пропорцій і інструкції приготування цього розчину для обприскування. При вашій невеликий помилку можна понести досить великої шкоди на вашій плантації винограду. Будьте уважні і обережні. Не нехтуйте порадами перевіреними багатьма поколіннями.