Рододендрон – рослина з винятковими декоративними властивостями. Щоб прикрасити свою ділянку, садівники нерідко вдаються до розмноження культури живцюванням. Робити це можна як навесні, так і влітку або ж восени. Щоб держак укорінився і прижився, важливо правильно слідувати технології. Садівники доповнюють її рекомендаціями з відео і фото інструкціями, як провести процедуру без проблем.
Загальні рекомендації по живцювання
Рододендрони сьогодні ростуть практично по всій земній кулі. Найбільше видів цих рослин в Азії. Важливою умовою зростання і розвитку культури є висока вологість. Тому їх найчастіше можна зустріти високо в горах. Рододендрони бувають вічнозеленими і листопадними. Висота чагарнику – від декількох сантиметрів до декількох метрів.
Рододендрон не любить протяги, зате позитивно відгукується на півтінь і слабокислі грунти. Залежно від сорту під час цвітіння рослина покривається красивими суцвіттями різних відтінків.
Для живцювання чагарнику використовують гнучкі однорічні пагони: листові, здеревілі і полуодревесневшіе. Ще рослина розмножують діленням дорослого куща, щепленням, нащадками і насінням.
Увага! Загальна властивість рододендронів – тривалий укорінення. Листопадні сорти пускають корінці протягом 1-1,5 міс., Вічнозеленим потрібно близько 4 міс.
Підготовка матеріалу. Терміни для живцювання
Цей спосіб розмноження рододендрона вважається досить трудомістким. Оптимальний час для зрізання живців – після закінчення цвітіння:
Заготівля живців рододендрона
- для листопадних сортів – з 20 травня по 15 червня;
- для вічнозелених – з 20 червня до 10 липня.
Зелені пагони в ці терміни починають покриватися тонкою кіркою. До липня одревеснение досягає половини довжини будь-якого втечі. Найкраще приживаються:
- у вічнозелених видів – полуодревесневшіе живці;
- у листопадних – ті, які тільки почали покриватися корою.
Відріжте від втечі відповідний держак завдовжки 5-8 см. На ньому також має бути не менше 4 листочків і хоча б пара міжвузлів. Держак довго вкорінюється, тому важливо стимулювати рослина, щоб максимально скоротити цей час:
- Нижні листочки видаліть. Верхні вкорочувати не потрібно. Нижні 2 см на втечу зачистите до камбію.
- Замочіть місце зрізу в розчині для стимуляції росту: ІУК, ІМК (0,01%), Гетероауксин або бурштинової кислоти (0,02% для листопадних, 2-4% – для вічнозелених видів).
Як черенковать рододендрон
Помістіть підготовлені пагони в контейнер або стелаж з поживним субстратом. Ви можете це зробити з торфу і піску, які змішані в рівних частках. Товщина грунтового шару – 7-8 см. Шар дренажу повинен бути не тонше, а між ним і субстратом необхідна прошарок крупнозернистого піску близько 2 см.
Порада. Під час висадки декількох живців дотримуйтесь відстань між ними в 4-5 см.
Після висадки рясно полийте відросток, а потім укрийте плівкою або склом. На цьому етапі розвитку для рослини небажані прямі промені сонця. Вранці і ввечері відкривайте захист, щоб провітрити і злегка обприскати саджанець. Оптимальна температура для вкорінення – від +16 до + 20 ° С.
Етапи живцювання рододендрона
З початком осені живці, що пустили коріння, потрібно доростити:
- Наповніть ящик субстратом по одному з рецептів: 60% кислого торфу, 30% соснової хвої; 30% кислого торфу, 30% листового грунту, 15% піску, 15% хвої.
- Пересадите живці, залишаючи 8-10 см між ними. Пріщіпніте верхівки.
- Перенесіть контейнери в льох або підвал. Важливо щоб температура в приміщенні залишалася в межах + 3 … 8 ° С. Взимку паростки можна перенести в світлу кімнату і зберігати при температурі близько + 8 … 12 ° С.
- Навесні винесіть рослини на ділянку і прикопайте: можна прямо в грунт або в контейнерах, якщо побоюєтеся за приживлюваність. Склад грунту в першому випадку повинен бути ідентичним тому, в якому держак укоренялся раніше.
- Вибирайте місце, на яке не потрапляють промені полуденного сонця. Справно поливайте і обприскуйте рослина.
Увага! Перш ніж саджанець буде готовий до пересадки на постійне місце, пройде не менш 2-х років. Хоча вже до другої весни молодий рододендрон може порадувати першими квіточками. Догляд до пересадки за ним стандартний. На зиму не забувайте вкривати рослина лапником або мульчею.
Як розмножувати рододендрон листовими живцями
Якщо ви пропустили час для зрізу здерев’янілих живців, можете встигнути укоренити листові пагони. Для цього до закінчення липня зріжте з гілки лист. На ньому повинні бути:
- пазушна нирка;
- 2-3 см кори.
цвітіння рододендрона
Далі дійте так:
- зріз обробіть препаратом для стимуляції росту;
- приготуйте субстрат як при розмноженні звичайними черешками;
- поглибте нирку і черешок в грунт на 1-2 см.
Укорінення в цьому випадку триває не менше 130 днів. Хоча початкові ознаки видно вже до кінця першого місяця. Маніпуляції з рослиною слід здійснювати ті ж, що і при розмноженні стебловими живцями. Важливо видалити квітки, якщо такі виростуть по весні.
Процедура живцювання культури досить складна. Рослина розвивається довго при будь-якому способі розмноження, але запорукою правильної техніки стане красивий і пишний рододендрон в вашому саду.