Розведення кролів як бізнес: чи варто займатися цим в домашніх умовах

Кроликів вирощують для отримання м’яса, м’яких шкурок або вовни. Їх розведення може стати прибутковим видом бізнесу, адже тварини плодовиті і швидко ростуть. Вони невибагливі в утриманні, але все ж вимагають наявності ряду умов.

Різновиди тварин

Домашній звірок – приручений вигляд дикого європейського кролика. У тварини кілька різновидів, які відрізняються цільовою спрямованістю. Перш ніж розводити кроликів, визначитеся зі своїми завданнями. Породи об’єднані в групи:

  1. М’ясні. Мають велику масу і великий розмір, швидко виростають. Чистий вихід м’яса – 4-5 кг з особи. Продукт дієтичний.
  2. Шкурковие. Мають поліпшені характеристики хутра.
  3. Пухові. Довгошерсті різновиди.
  4. Мясошкуркових. Об’єднують якості інших порід.

У кролівництві найбільш затребувані кролики м’ясного типу:

  • Різен;
  • Новозеландський білий;
  • Сірий велетень;
  • Європейське срібло;
  • Французький баран;

домашні тварини

  • Каліфорнійський.

Загальні рекомендації при виборі відповідних для розведення кроликів:

  • однорідна густота ворсу;
  • блискуча шерсть;
  • очі з блиском;
  • міцна грудна клітка;
  • тіло не худе і не дуже жирне;
  • нігті без явних пошкоджень.

Порада. Оптимальний вік вихованця для покупки – 1,5-2 міс. В цей час кроленята можуть обходитися без матері і починають самостійно харчуватися.

Виразні дефекти:

  • вивернуті лапи;
  • залисини і лисини в вовняного покрову;
  • збільшений в розмірах, надутий живіт;
  • невідповідність вагових норм;
  • упущені кінчики вух;
  • випирають стегна.

Увага! Перед покупкою молодняка обов’язково вивчіть характеристики і особливості конкретної породи: масу, зріст, забарвлення шерсті, довжину вух і стан кігтів.

Плюси і мінуси вирощування тварин для отримання доходу

До початку складання бізнес-плану вивчіть особливості фізіології, здоров’я, потреб і звичок кроликів. Оцініть, чи зможете забезпечити їм всі необхідні умови. Розведення кроликів в домашніх умовах – прибуткове заняття. М’ясо і шкурки оцінюються на ринку досить високо. У той же час витрати на утримання виводка помірні:

догляд за кроликами

  • клітини, годівниці і поїлки частково і повністю виготовляються в домашніх умовах;
  • кроликам властива висока плодючість;
  • особини більшості порід швидко розвиваються до стану статевої зрілості.

До мінусів кроликів відносять:

  1. Нюанси в питаннях здоров’я тварин. Заводчикам доведеться грунтовно підготуватися і усунути всі ризикові чинники: протяги, вологість, холод і т.д.
  2. Дитинчата народжуються без хутряного покриву, сліпі. Перший час за ними бажано доглядати.
  3. Потреба в розширенні вільного місця. У рік одна самка приносить до 40 кроленят. Молодняку ​​необхідно окреме безпечне житло.

З чого почати

Початківцям кролівникам краще спочатку підготувати для тварин клітини або негабаритний вольєр. Матеріали – дрібна сітка, лист фанери з отворами, дерев’яні рейки та ін. Передбачте поділ маткової частини і зони для кроленят. Малюки живуть окремо від матері.

Житло має бути комфортним для кроликів. Це важливо для якості їх розмноження. Годівницю і поїлку розмістіть так, що вихованці не змогли насипати туди сміття. На підлозі укладіть солом’яну підстилку. Не менш важливо приміщення, де будуть знаходитися клітини. Під них пристосовують міцний сарай.

клітини для кроликів

Кролики не люблять зайвої вологості, протягів, погано почувають себе, якщо намочили лапки або живіт, тому майданчик під клітинами бетонують, обладнають ливневки і шаром гідроізоляції. Часто в теплу пору року кроликів селять на вулиці, підбираючи тихий кут ділянки. Клітини закрийте з трьох сторін. Також обов’язково потрібен дах.

Після цього придбайте тварин і заселяють їх в будинку. На першому етапі розведення кроликів вистачить і двох різностатевих особин. Якщо пар більше, відразу розселяти їх в окремі секції. Кращою адаптацією мають породи Фландр та Велетень.

Порада. У місці покупки уточніть, ніж годував домашніх звірів попередній господар. У перший час давайте молодняку ​​той же корм.

Нюанси вирощування звірків

Фахівці діляться тонкощами розведення кроликів:

  1. Тварини погано переносять високу щільність заселення. Не саджайте в вольєр більше 3-4 дорослих кролів.
  2. Як матеріал для клітей фермери частіше вважають за краще фанеру, ніж металеву сітку. В останній вухаті ризикують застрягти лапами, відчуваючи дискомфорт. Взимку кролик може навіть примерзнути до металу.
  3. Молодняк розміщують по 5-6 особин в кліті. У віці 4 міс. кроликів поділяють за статевою приналежністю. Самець і самка мають постійно перебувати в розділених секціях клітини. Причому кролиць тримають парно, а кролів – тільки по одному. Це потрібно для побудови спарювання за чіткою системою згідно з планом.
    породи кролів
  4. Окреме гніздо в клітці поруч з маткою обов’язково. Відразу після пологів і першого вигодовування кролиця може з’їсти дитинчат.
  5. Чи не забивайте всіх кроликів відразу. Мінімум залиште дві пари.

Увага! У клітинах потрібно щодня прибирати і оновлювати підстилку. Приблизно 2-3 рази в міс. у внутрішній частині кролячого будинку роблять генеральне прибирання з використанням дезінфікуючих засобів.

Особливості догляду за вихованцями

Найкраща температура повітря для утримання кролів – 10 ° С. З настанням зими клітки з тваринами переносять в більш тепле приміщення. Мороз небезпечний переохолодженням кінцівок кроликів. Разом з підстилкою кожен день наливайте вихованцям свіжу воду. Чим спекотніше, тим більше буде потрібно рідини.

Контролюйте стан здоров’я звірків. Якщо кролик став малоактивним, втратив апетит, у нього заслезілісь очі і почався пронос, відразу відкидають хворого в окрему клітку і везіть до ветеринара. Тварини схильний ряду хвороб, тому іноді дорослу особину легше забити, ніж лікувати. Від деяких захворювань рятують профілактичні заходи. За ветеринарним нормам до 2-місячного віку кроленя повинен отримати щеплення від небезпечних недуг – геморагічної хвороби і міксоматозу.

Основний раціон тварин можна знайти в будь-якому господарстві: овес, зерновідходи, висівки, сіно і зелень. Останню дають не відразу після збору. Залиште траву на кілька годин під променями сонця. Малюків до 3 міс. годують сіном. Зелень в раціон вводять поступово. Кролівники радять робити живильні суміші з сушеної зелені, зернових і подрібненої хвої.

як годувати домашніх тварин

Для самки після окролу корисна 3-тижнева дієта з хвої, кмину і кропу. У цього ж період давайте їй посилене основне живлення. Кролівники відгодовують виводок за допомогою сухих або вологих зернових сумішей. Не можна змішувати різні типи харчування. Кролика постійно потрібно годувати або сухим зерном, або заварними кашками.

Розведення кролів – не самий складний вид тваринництва. Вухатим потрібні увага і турбота. В умовах комфортного проживання і правильного харчування у них мінімальні вимоги. Зібравши і обладнавши крільчатник, господар поставить розведення кроликів на потік. Залишиться тільки контролювати чистоту, приплід і стан здоров’я звірків.

Розведення кролів: відео