Чай саган-Дайля цікавий як потужний енергетик з рисами адаптогена. Його застосування не завжди виправдане, а користь сумнівна. Рослина мало вивчено, але внесення до переліку заборонених Технічним Регламентом Євразійського Митного Союзу говорить багато про що. Є що розповісти і фітотерапевтів.
Ботанічний опис, історична довідка
Саган-Дайля – так звучить назва рододендрона Адамса на східно-бурятском діалекті. Його синоніми – запашний багно, пруток, Білогірський чай та ін. Подейкують, що буряти називали рослину «продовжує життя».
Багаторічний чагарник з розчепіреними гілками відноситься до роду рододендронів. Його листя ланцетного типу, довжиною 2 см в середньому, шириною до 1 см. Листя поточного року біляста, потім рудо-бура. Дрібні блідо-рожеві квітки утворюють щітковие суцвіття. Як виглядає цвітіння саган-Дайля, розкажуть мальовничі фото. Ареал поширення саган-Дайля – альпійський, субальпійський пояс. Виростає на Далекому Сході, від Монголії до передгір’їв Тибету.
Названий чагарник на честь мандрівника Йоганна Адамса, який вивчав флору Сибіру. На Далекому Сході рододендрон Адамса відомий як енергетик, засіб для бадьорості тіла і духу. У своєму трактаті монгольський лікар Жамбалдржі запевняє, що корисні лише рослини з білим кольором. На жаль, квітки саган-Дайля рожеві. Нюанс не заважає стояти на своєму адептам рослини в популяризації «цілющих» властивостей. За їхніми відомостями, трава була на підмога у шаманів, як помічник в подорожах «по той бік», як панацея від будь-якої хвороби, включаючи похмілля.
Цвітіння рододендрона Адамса
Хімічний склад
Листя рододендрона Адамса включають ефірні масла, таніни і смоли. У пагонах саган-Дайля присутні фенолкарбонові, гідрокіскорічние, а також урсулова і олеаноловая кислоти.
Увага! Саган-Дайля не включений до Держреєстру лікарських засобів, не зарахована до фармакопейним, не має реєстрації БАДа.
Заслуговують на увагу наступні компоненти:
- карденоліди – стероїди, похідні серцевихглікозидів, речовини високої токсичності, мають кардіотонічну дію, можуть викликати різке скорочення міокарда;
- андромедотоксин – глікозид, Фітотоксіни з місцевим дратівливим, загальним наркотичним двухфазовость дією – на перших етапах збуджує, після чого пригнічує ЦНС аж до паралізації;
- арбутин – фенольний глікозид, обумовлює антисептичні властивості, при цьому відноситься до факторів канцерогенезу (зародження новоутворень).
Увага! Культура включена в Червону Книгу Бурятії, і на території республіки збір сировини заборонений.
Фармакологічні властивості
За даними дослідження Іркутського медичного університету, спиртові екстракти і відвари саган-Дайля надають тонізуючу, збуджуючу дію на центральну нервову систему. Випробування на мишах підтвердили помірну здатність екстракту саган-Дайля пригнічувати патогенну флору, довели ефективність в якості адаптогена.
Встановлено здатність короткочасно підтримувати серцеву діяльність в умовах гіпоксії, знижувати артеріальний тиск. На думку медиків, можна говорити і про протизапальну активність, антиоксидантної.
Для підтвердження ефективності препаратів потрібна ширша доказова база, ніж поодинокі досліди. Оскільки такої немає, саган-Дайля не перебуває в реєстрі препаратів, не числиться БАДом, заборонений Реєстром Митного Союзу.
Можливі корисні властивості:
- тонізуючу;
- адаптогенное;
- загальнозміцнюючий;
- протизапальну;
- сечогінний;
- бактерицидну.
Використання в фітотерапії
Серед бурятських народів відвар сухого листя саган-Дайля вважається тонізуючим, бадьорить напоєм. Він підвищує витривалість, працездатність, знімає похмілля і наслідки нервового зриву. Застосування саган-Дайля можливо при наступних проблемах:
- при виснажливих хворобах, що супроводжуються занепадом сил, пригніченістю, апатією, безсонням;
- при боротьбі з застудою, хворобами горла;
- при хворобах нирок як сечогінний засіб;
- при отруєннях, дизентерії;
- при хворобах шлунково-кишкового тракту;
- при зниженні потенції.
Порада! Тонізуючу дію карденолідів при хворобах серця чреваті незворотними для цінителя «енергетичного» напою наслідками.
Особливості застосування:
- Саган-Дайля слід заварювати в малих дозах – по 2-3 листки на 200-300 мл.
- На початку прийому заварюють по одному листу, поступово збільшуючи дозу.
- Через 2-3 тижні роблять перерву.
- Часте застосування саган-Дайля може стати причиною розладу центральної нервової системи, сечостатевої сфери.
- Тривалий прийом чреватий серцевою недостатністю, т.зв. звиканням, виснажує ресурси організму.
При передозуванні з боку сечовивідної системи можливі проблеми з сечовипусканням, порушення функції нирок, з боку статевої – зниження лібідо. При зловживанні можливі перезбудження, безсоння як ознаки абстиненції.
Варто відзначити, що чай або відвар саган-Дайля – просто тонізуючий напій, по силі перевершує лимонник, женьшень та ін. Бактерицидні, жарознижуючі, імуностимулюючі та інші властивості виражені слабо. Чимало аргументів проти застосування саган-Дайля як тонізуючий засіб, чимало протипоказань. Аргументів же на користь лікарської цінності рослини немає – хіба що досліди на гризунах і легенди далекосхідних шаманів.