Секрети добрив: хлористий калій, тонкощі агрохімії

що таке хлористий калійЕлемент схеми живлення будь-якої культури на будь-якому етапі вегетації – хлористий калій – в агрохімії незамінний. Причини – висока біодоступність добрива і низька вартість, швидка міграція хлору. Аграрію на замітку: механізми поведінки в грунті, позитивний вплив і негативний на конкретних культурах, запобіжні заходи. Коротко про головне: поведінка в грунті, рекомендовані норми внесення, інструкція до застосування.

Опис: властивості, отримання

Хлористий калій – хімічна сполука, продукт гірничорудної промисловості. Виробляється з природних калійних солей, конгломерату сильвініту і Галіт галургічного, флотаційним методами. Калій має дрібнофракційних кристалічну структуру – спресований гранульований порошок (гранулят). Забарвлення – в залежності від домішок, білого, рожевого або сірого кольору. Відсоток діючої речовини KCl – в залежності від методу виробництва, в межах 58-65%. Хімічно чистий калій містить 63.1% K2O.

В агрохімії використовується в двох формах: гранульований і дрібний (крупнокристаллический калій) першого, другого сортів. Гранульований хлористий калій – спресовані гранули неправильної форми або великі кристали, в залежності від відсотка домішки, пофарбовані в біло-сірий, відтінки червоно-бурого. Дрібний – сіро-білі кристали або червоно-бурі зерна дрібної фракції.

Калій (KCl) використовується для виробництва моноудобреній, в складі комплексних змішаних препаратів, які несуть комплекс NPK.

Хімічні, фізичні властивості

Щодо перерахунку на чисте речовина, зміст K2O для першого сорту прирівнюється 60%, 58% – для другого.

  • крихкість 100%;
  • відсоток води (масова частка): в гранульованому калії – 0.5%, в дрібному масова частка 1%;
  • в аміачних розчинах утворює малорастворимое з’єднання;

користь хлору для рослин

  • насичений розчин (100 г Н20 на 58.4 г KCl) має температуру 108.56 ° C;
  • гранулометричний склад: менше 1 мм – не більше 5%, 1-4 мм – близько 65%, більше 6 мм – до 2%.

Термін зберігання становить 6 місяців, по завершенню яких препарат не змінює хімічних показників, але змінює фізичні: стає менш розсипчастим, злежується.

Увага! Калій в будь-якій формі не повинен використовуватися одночасно з вапняним розчином, крейдою, доломітами.

Запобіжні заходи

Відноситься до третього класу безпеки: при роботі з розчином, гранулами використовують захисні засоби. Не утворює високотоксичних сполук в повітрі, нешкідливий при попаданні на шкірні ділянки, не запалюється, вибухобезпечний. Перевезення, зберігання – в герметично закритих контейнерах, пакетах без доступу повітря, вологи.

Строки внесення

На грунтах легкого складу, на торф’яно-болотних, заплавних калій вносять навесні. На середніх, важких в повному обсязі вносять восени, розміщуючи в нижчих ярусах кореневого шару – під оранку. Просапними культурами, овочевими калій частіше виходить у вигляді багаторазових підгодівлі влітку, і під зиму не вноситься.

Порада! Ефективність на слабокислом грунті або нейтральному завжди буде вище, ніж при внесенні в грунт з низьким pH.

Норми внесення: загальні положення, інструкція

Норми внесення для конкретної культури підраховуються з урахуванням рівня виносу. Проте, роками відпрацьовані схеми живлення дозволяють сформулювати усереднені норми. Згідно з інструкцією, калій застосовується в наступних дозах.

Овочеві культури

Порядку 120-200 г / 10 м2 (15-20 г / м2) – для весняної обробки. При ранневесеннем внесення – 25-30 г / 10 м2. Найбільш ефективним буде дробове внесення водного розчину на кожній стадії вегетації.

  • картопля – одноразове осіннє внесення, до 100-150 г / 10 м2;
  • томати – одноразово восени, в межах 100 г на 10 м2. У весняний період вносять K2SO4;

як вносити хлористий калій в грунт

  • буряк і селера, капуста і морква – близько 20-40 г / м2;
  • огірки – дворазове внесення в закритому грунті, 3-5 разів на відкритих площах. Вносять у вигляді розчину, до 0.5 л на м2;
  • плодові рослини – одноразове внесення (під саджанці) 100 г / 10 л, в якості підгодівлі – одноразово до 140-160 г на дерево під час плодоношення;
  • цибуля, салат – 5-10 г / м2;
  • під ягідні (смородину, аґрус та ін.) – до 25-40 г / м2 при посадці;
  • під кісточкові – близько 80 г;
  • під виноград хлористий калій не використовують.

Калій незамінний в схемі живлення злакових – ячменю, соняшнику, проса. При вирощуванні пшениці і рису, гречки та жита калій потрібно в меншій мірі.

На хлорофобних культурах, вкрай чутливих до хлору, добриво хлористий калій не застосовуються або з обережністю – на малині і винограді, суниці і смородині, на салаті тощо.

Увага! Хлорсодержащие препарати калію знижують в коренеплодах вміст крохмалю на 9-12% в порівнянні з безхлорних препаратами.

Добриво квіткових культур

  • мелколуковічние 1 г / 1 л, вноситься в фазі цвітіння;
  • цибулинні при цвітінні, 2 г / 1 л;
  • кучеряве 2 г / 1 л – початкова стадія вегетації, фаза бутонізації, цвітіння;
  • однорічні, дворічні – триразове внесення: на ранніх стадіях росту (1г / 1л), при бутонізації (до 1.5 г / 1л), при цвітінні (1.5 г / 1л).

Так, під троянди вноситься двічі на фазі зростання, розчин до 20 г / 10 л, півонії – 10 г / 10 л при цвітінні, гладіолуси – 15 г / 10 л на момент утворення третього, п’ятого аркуша, при формуванні квітконосів – близько 20 г / 10 л.

калій для городніх культур

Найбільш ефективним буде приготування водного розчину – його можна спостерігати на досить інформативному відео. У сухому вигляді хлористий калій менш доступний рослинам, у великій концентрації може в слабо стати причиною опіку коренів, тканин.

Ефективність щодо складу грунту

Ефективність калію буде вище на грунтах з т.зв. низькою ємністю поглинання – піщаних, суспесях, дерново-підзолистих, на красноземах, торф’яно-болотних і заплавній грунті зважаючи легкої міграції хлору в низлежащие шари. Хороший результат дасть в зволожених зонах на дерново-підзолистих, опідзолених, на вилуженої чорноземі і суглинку, на сірих лісових.

На сіроземах, каштанових грунтах, типовому, південному чорноземі ефект мало виражений. Калій використовують при дефіциті під каліеволюбівие культури – овочеві, буряк, соняшник та ін., На сіроземах і каштанових грунтах при достатньому зрошенні.

Солончаки, як правило, багаті калієм: на них використання містять калій препаратів не практикується.

Увага! При внесенні на кислих, сильнокислому грунтах відзначається підвищення pH зважаючи на вміст алюмінію і обмінного водню, за рахунок фізіологічної кислотності калію. Негативні наслідки спостерігаються лише під каліеволюбімимі культурами при тривалому застосуванні – саме тому важливий сівозміну.

Доцільність використання, методи: загальні положення

Щодо переносимості хлору і потреби в калії, все розрізняють наступні групи культур:

  1. Каліелюбівие. Часто спостерігається нестача калійних добрив, малочутливі до хлору: більшість овочевих культур, ягідних, зернових, включаючи соняшник, кукурудзу, гречку, ячмінь, просо. Каліелюбівимі є і буряк цукровий, кормова, шпинат, селера.
  2. Нейтральні. Зернові та зернобобові, трави (багаторічні, однорічні) вважаються вимогливими до калію.
  3. Хлорофобние. Негативно надлишок хлору сприймають: тютюн і виноград, картопля і томати, квасоля, огірок, ягідні чагарники. Будучи каліелюбівимі, ​​вони потребують регулювання доз, термінів, методів внесення.

строки внесення підгодівлі

Що входить до складу препарату хлор на т.зв. хлорофобние рослини справляє негативний вплив. Так, в пасльонових і коренеплодах хлор знижує концентрацію крохмалю. У схемі живлення картоплі, томатів, винограду, тютюну його закладають в глибокі, більш вологі, шари грунту, звідки хлор вимивається. В результаті позитивної адсорбції калій в орному шарі утримується.

У випадку з хлорофобнимі культурами, враховуючи здатність до міграції, калій вносять під зяблеву оранку. У закритому грунті – при висадці розсади, при кореневих підгодівлі.

Порада! Для добрива хлорофобних культур частіше застосовується т.зв. насіння – крупінчатий хлористий калій. Її гранули швидко розчиняються, що забезпечує швидку вимиваемость хлору з грунту.

Гранульований білий калій за рахунок дрібної швидкорозчинній фракції частіше використовується при вираженому калійному голодуванні для листових підгодівлі.

Механізм споживання добрива різними культурами тонкий. Одні перестають його засвоювати вже на стадії цвітіння (льон), інші – на стадії т.зв. молочної стиглості (зернобобові культури, зернові). Овочеві культури, ягідні частіше споживають його протягом вегетації відносно рівномірно – картопля, капуста, буряк, ягідники тощо. Крім того, доцільність внесення залежить і від складу грунту, кліматичних умов. Тому універсальних методів розрахунку доз, інструкцій, рецептів – немає. Є нажитий роками досвід, глибокі знання і практика, якими і керуються – як кращій з інструкцій.

Як застосовувати калійні підгодівлі: відео