Про молочних продуктах ми знаємо чимало, але коли мова заходить про коров’ячому молозиві, питань виникає досить багато: що це взагалі, чи можна його вживати в їжу, і чи є від нього якась користь. Молозиво не зустрінеш в торговій мережі, тому про його цінності відомо лише небагатьом. Варто розширити свої уявлення про це корисному продукті, щоб скористатися ним для оздоровлення організму.
Сутність молозива
У коров’ячого молозива немає аналогів – це специфічний секрет, що виділяється у ссавців і людини з молочних залоз. Його вироблення починається незадовго до пологів і виділяється відразу після народження потомства протягом всього декількох днів. Це єдина і дуже важлива їжа для новонародженого теляти.
Зникнути цей продукт може вже на 5 день, але його унікальних якостей вистачає, щоб дати малюкові всі необхідні і корисні речовини для адаптації до зовнішнього світу. Рідина ця набагато густіше і жирніше молока, має кремовий або жовтуватий колір, на смак трохи солона. Дає корова його трохи, що пояснює його цінність.
Увага! Оскільки теляті вистачає всього 1/3 від вироблюваного кількості, надлишок сміливо можна використовувати на користь людині. Максимально корисним вважається молозиво від 4-7 лактації.
Унікальні властивості молозива цінуються високо, вживати його можна без вікових обмежень.
Склад і калорійність
Хоча молозиво у корівки виділяється 6-10 днів після отелення, склад буде змінюватися щодня – вміст жирів, білка і інших елементів різко зменшується. Але в будь-якому випадку в ньому можна знайти безліч життєво необхідних речовин, а саме:
- імуноглобуліни;
- стимулятори росту тканин;
- лізоцими (природний антибіотик);
- інтерферон, захисник клітин від вірусів;
- лактоферин, потужний противірусний протеїн, який не дає розмножуватися мікроорганізмам;
- пребіотики, що призводять до нормального стану функції шлунково-кишкового тракту;
- цитокіни, що відповідають за імунітет;
- мінерали, вітаміни, 18 амінокислот.
У цій унікальній рідини налічується кілька сотень корисних речовин – це високоефективний природний стимулятор. Якщо порівнювати його зі зрілим молоком, склади їх істотно різняться. Так, білка в молозиві від 4,3 до 15%, а в молоці всього 1,0-1,9%, вітаміну С більше в 2-3 рази, вітаміну А і каротину в 2-10 разів. Зате жиру і лактози значно менше.
Показник калорійності залежить від дня збору: якщо в першу добу в молозиві буде 150 кКал в 100 мл, на другі вже 110 кКал, а на п’яту – 70 кКал. Хоча білків в ньому і велика кількість, але вони легкозасвоювані – на їх «переробку» організм витрачає всього пару годин.
Кому корисно молозиво?
Вже дивлячись на його склад, стає зрозуміло, що мова йде про потужний иммуномодулирующем речовині з регенераційні, відновлює і омолоджуючу дію. Корисний він абсолютно всім: і дітям, і дорослим, оскільки його прийом благотворно позначається на роботі всіх внутрішніх органів.
- Нормалізуються процеси травлення.
- Відбувається стимуляція роботи імунної системи, що важливо в міру дорослішання людини, коли слабшає імунітет, і він стає більш вразливим до атак вірусів, бактерій і грибів.
- Вміщені в складі імуноглобуліни попереджають зародження злоякісних утворень.
- Благотворно діє на алергіків і астматиків.
- Успішно бореться із захворюваннями нервової системи.
- Показано в дерматологічній практиці для лікування різних подразнень шкіри.
- Молозиво відновить сили при інтенсивних фізичних і розумових навантаженнях.
- Виводить токсини і шлаки, а омолоджуючі властивості використовуються при передчасному старінні.
І це далеко не повний перелік лікувальних властивостей коров’ячого молозива.
Увага! Будь-яке шкідливий вплив молозива на людський організм не виявлено. З обережністю його потрібно застосовувати людям з алергією на молочні продукти, а при проблемах із зайвою вагою враховувати високу калорійність продукту.
Як застосовувати?
У натуральному вигляді через своєрідного запаху і смаку випити його зможе не кожен. Якщо проблем з цим немає, зберігати молозиво в холодильнику можна тиждень, в морозилці, як мінімум, півроку. Можна скористатися аптечним препаратом у вигляді капсул або жувальних таблеток.
Так як корисні речовини знаходяться в цьому цілющому продукті в значних кількостях, необхідно дозувати вживання:
- доза для дітей до року – 3 місяці вранці і ввечері по 10 г;
- до 3 років дається 10-15 г 2 рази на добу 1,5 місяця;
- від 3 до 6 років – 3 тижні по 30 г щодня в два прийоми;
- дорослим – по 15 г вранці і ввечері протягом 3 тижнів.
Додається в готові страви і напої або розлучається теплою (до + 50⁰С) водою.
Які страви можна приготувати?
З молозива виходить чудова запіканка, по консистенції і смаковими якостями схожа на пудинг. Рецепт такий: 2 л молозива збивають з 3 яйцями, 200 г цукру і ½ л. ваніліну до появи легкої піни. Випікають в товстостінній каструлі в духовці близько години при температурі не вище 200⁰.
Увага! Приготувати кисломолочні страви з молозива не представляється можливим через його специфічного складу.
Також використовується при приготуванні десертів, випічки, навіть існують рецепти соусів до м’ясних страв. В мультиварці скоринка не буде рум’яної, але консистенція залишиться пишною і пористої.
Завдяки своїм лікувальним якостям молозиво має бути обов’язково присутня в сімейному раціоні. Прийняте в профілактичних цілях, воно стане вірним помічником в боротьбі з інфекціями, зможе поліпшити імунітет і якість життя.