При утриманні корів в тваринницьких господарствах в неприродних для них умовах, тобто в обмеженому просторі, у них часто виникають проблеми з обміном речовин, що призводить до різних патологій. І одна з найпоширеніших – кетоз у корів. Які симптоми свідчать про появу кетоза у корівок, і як впоратися з цією недугою?
Група ризику
Кетозу схильні високоудійних корівки в перші два місяці після отелення і відсоток захворюваності може становити від 12 до 80%. Набагато рідше ця недуга виникає в періоди сухостою, коли порушується збалансованість їх харчування.
Збиток кетоз приносить значний:
- надої знижуються на 10-15%;
- скорочується період використання високопродуктивного поголів’я;
- худобу вибраковується на м’ясо;
- гинуть дорослі особини і ненароджені телята.
Причини виникнення хвороби
Корова, як жуйних тварин, схильна до цього захворювання. Обумовлено це тим, що вуглеводи проникають в кровоносну систему з рубця у вигляді летючих кислот (оцтової, пропіонової та масляної), а не глюкози.
З них глюкогенних якостями наділена лише пропионовая; масляна потрапляє в організм з неякісних кормів, і саме вона стає джерелом кетонів. Тому для великої рогатої худоби дуже важливо дотримуватися в раціоні оптимальні пропорції цих кислот.
Головними причинами кетоза у корів можна вважати:
- Надлишок концентрованих кормів при недостатньому обсязі сіна і коренеплодів.
- Використання недоброякісного корму, в якому значно перевищений вміст масляної кислоти.
- При раздо корови спостерігається перегодовування білковою їжею, тоді як енергетичної не вистачає.
- У періоди сухостою та скорочення лактації тварини перегодовуються і білковим, і енергетичним компонентами.
- Дефіцит мікроелементів і вітамінів.
Увага! Погіршує ситуацію малорухоме утримання тварин (кількість активних прогулянок скорочено або їх взагалі немає), ожиріння і недостатнє сонячне опромінення.
Ці фактори призводять до надлишку в організмі корівок кетонових сполук. І якщо пропустити початок хвороби, вона перейде в гостру форму, аж до летального результату.
Симптоматика кетоза
Чому він вражає тільки що отелившихся корівок? Стреси, гормональні скачки, що настала лактація заважають їм з’їдати стільки їжі, щоб заповнити колосальні енергетичні витрати і свої виросли потреби. Тому починає активно розщеплюватися свій жир, і корова худне.
Надмірна кількість кетонових сполук теж погіршує апетит, що ще сильніше погіршує ситуацію. Вони негативно впливають і на клітини печінки, ті гинуть у великій кількості, в результаті страждає весь організм.
- При гострому перебігу для корів характерні нервові розлади, у них тремтять м’язи, тварина дуже рухливе, спостерігається підвищений слинотеча. Згодом справа може дійти до паралічу ніг, відсутність реакції на світлові і звукові подразники, і навіть коми.
- У фазі підгострого періоду корова може здивувати вживанням невластивою їжі, наприклад, брудного сіна з підстилки, знижуються або зовсім припиняються надої, А через підвищення в крові ацетону їм починає віддавати повітря, що видихається коровою і саме молоко.
- У затяжний форми спостерігаються симптоми обох груп, але не в такій яскраво вираженій формі. Ступінь ураження кетонами визначають за аналізом крові і сечі.
Парі уважне ставлення до своїх корівкам розпізнати кетоз можна самостійно з поведінки тварини, зниження жирності і пінистий молока, його неприємного запаху і присмаку. А для лікування потрібно звернутися до ветеринара і переглянути раціон і склад кормів.
Яке лікування рекомендовано?
До народних способів лікування можна віднести, перш за все, усунення провокуючих чинників. Необхідно забезпечити по максимуму хворим коровам натуральне харчування, додаючи по 8-10 кг якісного сіна і коренеплодів. Якщо останніх немає, замінити їх можна патокою.
Повністю виключається силос, в якому міститься значна кількість масляної кислоти. На таке ж харчування переводять корів і в профілактичних цілях. У розпал хвороби корові відразу ж починають вводити 20-40% розчин глюкози по 300-600 мл 1-2 рази на день. Якщо з нею давати патоку (від 100 до 500 г на добу), то кетонових тіл в крові стане менше в 3-4 рази.
Увага! Коли необхідно вводити глюкозу кілька діб і в великих кількостях, то додають інсулін – 100-200 ОД.
Щоб з організму тварини швидше виводилися токсини, можна робити коровам клізму з кип’яченою водою або 5% розчином питної соди. Можна давати її всередину, розбавляючи з водою 2 рази на день по 80-150 м З медикаментозних засобів при лікуванні кетозу у корів роблять уколи вітамінів і солей полімінералов. При серцевих проблемах – кофеїн підшкірно, атонію преджелудочков лікують настоянкою білої чемериці (на 1 л води – 10-15 мл).
Для лікування слабкої форми кетоза коровам вливають випоювання цукрового піску, розчинивши 150-500 г в воді. Компенсувати вітамінну недостатність можна за допомогою преміксів для великої рогатої худоби, можна давати до 1 кг свіжо подрібненої хвої.
Легше не допустити захворювання, ніж потім лікувати його і підраховувати збитки. Головне – пам’ятати про правильне харчування і виводити корів на активні прогулянки на 2-3 км. Натуральні корми, сонце і свіже повітря – гарантія того, що кетоз в вашому корівнику не з’явиться.