У багатьох куточках світу може рости горобина. Це дерево цінують за смачні і корисні плоди, за красиву крону. Думки про те, скільки років живе горобина, посаджена на присадибній ділянці, розходяться. Вона, на відміну від багатьох дерев, довгожителька.
Опис
Горобину всі звикли вважати деревом, але це чагарник, іноді досягає висоти 10 метрів. Цвіте він у кінці травня або на початку червня.
Горобина звичайна в основному живе в місцях з помірним кліматом. Любить світло і сонце. Плоди дерево буде давати в місці, куди найменше падає тінь. У тіні вона витягується вгору.
Дерево і плоди
Горобина – дерево з прямим стовбуром і ажурною кроною. Листя розташовані по черзі, довгасто-овальної форми. Цвіте красивими, зонтичної форми, суцвіттями білого або блідо-рожевого кольору. Ягоди дозрівають ближче до осені.
Плоди мають гіркуватий і терпкий смак. Тільки з настанням холодів і перших морозів набувають солодкуватий присмак. Грона залишаються висіти на дереві до самої весни.
Ріст і розвиток
Незважаючи на те, що горобина росте повсюдно, вона вимоглива до грунту і поливу. Для посадки дерева потрібно враховувати наступні фактори:
Грунт повинен бути легким і пухнастим, без домішки каменів і гравію. Небажано висаджувати рослини на суглинку. Грунт попередньо обов’язково очищають від бур’янів і іншої порослі. Грунт повинна бути добре зволоженою, але не болотистій. Надлишок вологи погано позначається на молодих рослинах.
Для посадки краще вибирати саджанці віком 2 – 3 років. Такі рослини краще приймаються на новому місці.
Скільки років чекати плодів повністю залежить від умов зростання. Зазвичай через 5 – 7 років після посадки.
Тривалість життя
У перший час горобина росте не дуже швидко, але по досягненню 2-3 річного віку починає активно розвиватися. Крона молодого дерева спочатку набуває обрисів піраміди і тільки потім, під вагою гілок, листя і плодів утворює овальну форму.
Зростає дерево протягом усього життя. Максимальний зареєстрований вік – 150 років. Можна припустити, що це не межа і рослина може рости і довше.
Посадка насіння
Горобина не дає порослі, тому в природі вона виростає з насіння. Посадити рослину можна і в домашніх умовах. Так дерево переносить менше пересадок і живе довше. Не всі паростки здатні дожити до періоду плодоношення. Багато з них гинуть в перший рік.
Для посадки беруть жменю зрілих ягід і гарненько перетирають їх. Так з’являться невеликі насіння, які потрібно буде помістити в зволожений торф, і чекати поки проклюнутся паростки. Після цього добре б винести посуд на вулицю і прикопати її в снігу. Навесні пророщене насіння висадити в підготовлений грунт з добривом і перегноєм.
Користь
Горобина є джерелом багатьох вітамінів і мінералів, використовується в народній медицині протягом багатьох століть.
Знаючи, скільки корисних компонентів міститься в плодах і квітках, можна використовувати їх:
- від застуди та грипу, тому що міститься велика кількість вітаміну C;
- при хворобі дихальних шляхів (відвар з квіток горобини);
- при порушенні нервової системи, т. к. має високий вміст PP вітаміну;
- для поліпшення зору, зміцнення волосся і нігтів – зміст B-каротину навіть більше, ніж в окремих сортах моркви.
У ягодах горобини знаходяться калій, магній, натрій, кальцій. Органічні кислоти – яблучна, бурштинова, винна, лимонна. Застосовують їх для профілактики дихальної, імунної та травної систем. Плоди мають антибактеріальні властивості. Містять багато антиоксидантів. Іноді застосовують навіть для профілактики раку.
Цікаві факти
Чимало цікавих фактів про горобину розповідають предки. У давні часи її розсаджували поблизу від будинків, щоб захистити сім’ю від псування і пристріту. У скандинавській міфології вважалося, що перша на землі жінка була створена з горобини. У англійців це дерево використовувалося для вигнання злих духів, а ще для пошуку місцезнаходження руди.
Корисно дерево і в столярній справі. Майстри цінували її деревину за міцність і гнучкість.
Ягоди горобини досить популярні для приготування всіляких ласощів (варення, компоти, желе, соки і морси). Восени люди збирають її для настоянок і лікерів. Після невеликих заморозків можна їсти горобину свіжої або готувати з неї солодощі.
Висновок
Протягом всього часу, скільки зростає дерево горобини, воно продовжує рости і плодоносити. У світі зустрічаються екземпляри досить значних розмірів і віком понад 100 років.
У родючому грунту при належному догляді дерево швидко росте і розвивається. Якщо дерева висаджуються в декоративних цілях, то необхідно проводити обрізку крони. Це зупиняє її розростання. Якщо ще на етапі саджанця вкоротити штамб, то можна вирощувати у вигляді чагарнику.