Турбота про виноград перед цвітінням

Для будь-якої рослини, і для винограду в тому числі, період цвітіння навесні вкрай важливий, адже саме в цей момент починається перший етап формування майбутнього врожаю. Надалі лозу можуть підстерігати ще безліч небезпек і неприємностей, через які ягоди можуть постраждати, але успішно завершений період цвітіння і запилення дає безсумнівний шанс на отримання щедрого врожаю соковитих ягід.

Догляд за виноградом

Догляд за виноградом перед цвітінням забезпечує хороший урожай

Навіть початківець садівник розуміє, що будь-яка рослина має якісно отцвесті. Можна і не приділяти уваги підготовці рослини навесні до періоду цвітіння, але кілька нескладних дій дадуть відчутний результат. Навіть традиційний догляд за лозою – підв’язування батогів – вже впливає на збільшення врожайності будь-якого сорту, а послідовне і регулярне зусилля щодо поліпшення умов розведення винограду дасть безсумнівний результат при зборі повновагих доспілих кистей соковитих ягід.

Як підготувати виноград до цвітіння

Виноградарі, які прагнуть отримати максимальну віддачу з кожного куща не шкодують часу і сил на догляд за власними ділянками з лозою. Час цвітіння деяким початківцям садівникам здається що не вимагає особливої ​​уваги, але між тим, до того, як навесні на плетучи з’являться перші квіти, слід провести певну підготовку кущів до появи бутонів.

Основними заходами, яким необхідно приділити увагу напередодні цвітіння, вважають:

  • формування кущів, прищіпка;
  • грамотний полив;
  • нормування суцвіть;
  • виявлення необхідності страхувального запасу;
  • проріджування кущів першого року плодоношення;
  • розкриття суцвіть;
  • підгодівля лози, обприскування.

Кожне із заходів не займе багато часу, але в подальшому дозволить збільшити врожайність і уникнути складнощів з запиленням і формуванням якісних зав’язей на кожному кущі виноградника. Залежно від сорту винограду і кількості кущів необхідно правильно розрахувати час, коли настане пора займатися підготовкою виноградника до періоду появи квітів і подальшого формування грон.

нормування суцвіть

Нормування суцвіть – один з етапів весняного догляду

Формування куща перед цвітінням

Догляд за виноградом в першу чергу передбачає регулярне формування крони рослини, видалення зайвої зелені, контроль повноти пагонів і їх кількості. Особливо важливо проводити подібні заходи для кущів з привоєм, гібридних сортів, нових видів, особливості яких ще до кінця не розкриті.

Для правильного розвитку і повноцінного росту лози можна і потрібно приділити увагу наступним аспектам:

  1. Підв’язка молодих пагонів. При появі молодої порослі важливо розуміти, що плентаються рослина вже навесні потребує «каркасі» .Удобное і міцний скелет, який обплітає лоза буде використовуватися не один рік, тому краще відразу зробити його на совість. Молоді пагони винограду необхідно підв’язувати, а потім контролювати процес розростання крони;
  2. Упорядкування і розміщення. Чим зручніше буде розміщена лоза, тим простіше буде її вкривати на зиму, збирати урожай, контролювати загальний стан куща. Виноградареві необхідно враховувати можливість позакореневого обробки рослини, оптимальність збору дозрілих кистей, потрапляння сонця в необхідній кількості та інші важливі чинники;
  3. Прищіпка. Процедура проводиться безпосередньо при утворенні перших квітів. Обмежуючи надходження харчування в кінець втечі для зростання, максимальну кількість можливих корисних і поживних речовин відправляється до формування плоду. Поширена помилка початківців виноградарів – рання прищипка пагонів, в результаті енергія зростання йде в освіту зайвих пасинків, а квітам і майбутнім плодам не дістається посиленого харчування.

Підв'язка молодих пагонів

Підв’язку молодих пагонів слід починати якомога раніше

Важливий правильний полив

Складно переоцінити ступінь важливості своєчасного і грамотного поливу, кожна рослина має потребу у волозі, в певні періоди життєвого циклу необхідність отримання рідини може відрізнятися. Для винограду значення має регулярність і ступінь зволоження грунту, що надалі допоможе уникнути появи тріснуті ягід після сезону дощів. Не менш важливим є і той факт, що в період цвітіння догляд за лозою трохи відрізняється, поливати її вкрай небажано. Краще обприскати рослину розчином бору, що сприятливо позначається на загальному стані і надалі дозріванні.

Для того, щоб зав’язі не обсипалися, садівники намагаються забезпечити лозу вологою заздалегідь, і не поливати кущі після появи перших квітів на гілках. Оптимальна вологість підтримується до цвітіння в зоні корнеобітанія, полив проводиться рясно, допустимо провести обробити прикореневу грунт корисними речовинами і необхідними мікроелементами. І до тих пір, поки квіти не опаде, більше кущ не поливають, але можуть обприскувати.

Ідеальними умовами для цвітіння можна вважати помірну посушливість і температуру повітря в проміжку 25-30 градусів Цельсія. Навесні тільки в деяких регіонах температура не досягає необхідних показників, що може знизити якість запилення.

При відповідних кліматичних умовах якісно зволожена раніше грунт збереже необхідну кількість вологи на всі 20 днів, протягом яких виноград буде цвісти. Окремо необхідно зазначити, що будь-які обприскування також проводяться заздалегідь, хоча б за 7-10 днів до кінця травня, перед тим, як лоза збереться розпустити свої красиві квіти.

Весняний полив винограду

Поливати виноград потрібно до появи зав’язей

Норма кількості суцвіть

Найчастіше цій процедурі можна приділити увагу тільки при підготовці сортів з великими плодами. Якість запилення в цьому випадку сумнівів не викликає, але правильніше буде залишити на плодоносних пагонах по одній грона. На погляд визначається найбільше в майбутньому суцвіття, інші вручну видаляються, щоб позбавити рослину від подальшої надмірного навантаження. Полнозрелая гроно великого винограду може досягати гульвісу 2 кг, їй необхідне живлення, перенасичення лози зав’язі не дозволить отримати кожної з них достатню кількість харчування, і якість врожаю може постраждати.

У разі, коли гібридна форма має тільки жіночі квіти або відрізняється схильністю до осипання зав’язі, правильний догляд передбачає зробити деякий запас суцвіть.

Найчастіше садівник видаляє зайві суцвіття, залишаючи на гілках норму квітів і ще третина для того, щоб отримати бажаний урожай навіть при недостатньому запиленні або зайвому осипання. Кількість грон, які залишають на кущі, залежить від сорту винограду і може варіюватися від однієї до трьох. Знаючий виноградар ще при появі квітів навесні може визначити найбільш привабливі з точки зору майбутнього врожаю, і прибрати зайві. Для новачків же допустимо почекати освіти пензликів перед тим, як обрізати зайві, зберігши на лозі тільки необхідну кількість грон.

Нормування винограду суцвіттями

На лозі залишають тільки найбільші суцвіття

Розкриття і запилення квітів

Коли мова йде про необхідність відкрити суцвіття, мається на увазі раздвигание листя, але ні в якому разі не видалення їх. Поширена помилка видалення листя, які закривають доступ до квітів і заважають запиленню. Крім шкоди в важливий для рослини період можна позбавити майбутні ягоди можливості врятуватися від надмірного впливу сонця на етапі дозрівання. Збереження листя не викликає ускладнень, досить розсунути і закріпити її на 20 днів, поки не закінчиться запилення.

Практика показує, що акуратне і грамотне участь садівника в запиленні надає позитивний ефект. Відомі й загальнодоступні методи доопиленія вручну, коли виноградар пушком або іншим відповідним інструментом може обробити квіти. Ефективний і спосіб обприскування плантації розчином бджолиного меду, залучення бджіл сприяє якісному та своєчасному повноцінному запиленню більшої кількості кольорів.