Досвідченим пташника добре відомо засіб під назвою Йодинол. Це антисептик широкого спектру дії. Інструкція по застосуванню препарату достатньо проста навіть для початківця фермера. А його ефективність і безпеку для птиці висока.
Опис і склад
Народна назва йодинола – синій йод. Речовина дійсно має насичений забарвлення. Продається в рідкому вигляді. Субстанція прозора, має специфічний кислуватий присмак і характерним для йоду запахом. Інтенсивно змішується з водою, при збовтуванні піниться і залишає на стінках білі сліди. Препарат готується на очищеній воді і включає в себе:
- йод – 0,1%;
- йодистий калій – 0,3%;
- полівініловий спирт (ПСВ) – 0,9%.
Увага! У складі йодинола немає антибіотиків, токсичних речовин, гормонів та інших небезпечних для здоров’я птиці і людини компонентів.
Препарат випускається в скляних пляшках ємністю 100, 200 мл, 0,4 і 0,5 л. Тара закривається гумовою пробкою з алюмінієвим ковпачком. Ще цей антисептик розливають у пластикові каністри об’ємом від 1 л.
Увага! При покупці строго стежте за маркуванням і герметичністю флакона або каністри. Важливо, щоб Йодинол був свіжим. На етикетці повинні бути написи «Ветеринарний препарат» і «Стерильно».
Властивості і область використання
Йодинол застосовують в птахівництві як для лікування внутрішніх недуг, так і для боротьби з шкірними хворобами. Галузь застосування:
- боротьба з кокцидіозом (в комплексі з іншими препаратами);
- лікування менш небезпечних кишкових інфекцій (як самостійний засіб);
- при хворобах шлунково-кишкового тракту неінфекційної природи (ентероколіт, гастроентерит);
- лікування ларингіту, бронхіту та інших інфекційних респіраторних захворювань;
- дезінфекція саден і ран;
- зміцнення імунітету.
Порада. Інструкція по застосуванню рекомендує розбавляти препарат фізрозчином або водою для внутрішнього прийому птахом. Для обробки ран використовуйте концентрований Йодинол, наносячи його на ватний тампон.
При попаданні на слизову оболонку рідкий засіб розщеплюється на речовини. Серед них – молекулярних йод, який і надає протимікробний і протизапальний ефект. Спиртовий полімер уповільнює всмоктування організмом йоду, розтягує вплив і знижує роздратування тканин. Ще одна особливість йодинола – у мікробів не розвивається резистентність до нього. Це означає однакову ефективність дії в перший і наступні рази.
Йодинол володіє фунгіцидними і бактерицидними властивостями, благотворно впливає на слизову оболонку. Негативний вплив на якість яєць і пташиного м’яса лабораторні дослідження не підтвердили. Молекулярний йод та інші речовини не відкладаються в тканинах. Людина може безбоязно вживати в їжу яйця в період прийому йодинола куркою-несучкою.
Дозування та рекомендації по прийому домашньою птицею
Інструкція по застосуванню йодинола рекомендує наступні способи прийому і дозування:
- Рани на шкірі. Змочуйте пошкоджені ділянки зволоженим тампоном. Попередньо шкіра повинна бути очищена від бруду звичайною водою і просушити. Можна використовувати марлеву перев’язку, зі зміною 1-2 рази на добу.
- Кишкові інфекції, дисфункція респіраторної системи, підтримка і зміцнення імунітету. Лікувальний курс для пташиного молодняку триває до 15 діб. Раз в день тваринам дають по 0,2-0,3 мл йодинола, розведеного невеликою порцією води.
- Пуллороз курчат. Доза збільшується до 0,5 мл на одну особину. В добу птах приймає по 3 порції препарату. Курс триває 8-10 днів.
- Кокцидіоз. В цьому випадку ветеринари готують розчин 1: 2 і дають його хворим по 3 рази на день. Доза залежить від віку птиці:
- дорослі особини – 1 мл;
- курчата до 4 міс. – 0,5 мл.
Увага! Синій йод відмінно допомагає підтримати здоров’я пташиного поголів’я взимку і восени, в період високого епідеміологічного ризику.
Серед протипоказань йодинола – тільки підвищена чутливість слизової до діючих речовин. Не варто забувати про передозування. Між терапевтичними курсами має проходити не менше 7 днів. Йодинол – універсальний засіб. Він швидко і ефективно знезаражує, тому є першою допомогою для домашньої птиці.
А який антисептик використовуєте для домашньої птиці Ви?