Газонна трава – відмінний спосіб зробити свій двір витонченим і аристократичним. Але на ділі вирощування газону може обернутися невдачею. Правильний посів, стрижка, полив і добриво – це не весь набір по догляду за зеленню. Щоб вона була здоровою і смарагдовою, потрібно використовувати аератор для газону. Що це за пристрій і як його зібрати своїми руками – відповіді знайдете в статті.
Аератор для газону: опис і технологія
Аератор забезпечує приплив і циркуляцію повітря у верхніх ґрунтових шарах. Справа в тому, що грунт під травою схильний злежується. Навіть якщо не ходити по газону ногами, земля ущільнився під дією опадів і інших чинників. В таких умовах корінці розвиваються недостатньо добре. Плюс погано надходить волога. Рослини стають млявими, схильними до пожовтіння, нестійкими до недугам.
У продажу є моделі аераторів для газонів на будь-який смак: ручні, механічні, електричні з живленням від паливного генератора. Але кінцевий результат їх дії однаковий – проколи в землі, через які і відбувається газо- і вологообмін. Принцип роботи аераторів простий, тому їх не складно зробити власними руками. Особливо якщо ваша ділянка, зайнятий декоративної травою, не дуже великий.
Увага! Особливо важливо працювати аератором в місцях зростання моху, надмірної кількості вологи, а також на сухих лисинах і витоптаних ділянках.
Найпростіші моделі аераторів для газону
Найлегший спосіб провітрити грунт під газоном – садові вила. Пройдіться з ними по траві, проколюючи її через кожні 10-15 см на глибину приблизно в 8-10 см восени або близько 4 см – навесні і влітку. Для зовсім невеликого газону це найбільш швидкий і доступний варіант аератора. Однак на великих площах працювати вилами досить важко, та й орудують товсті шипи грубувато: може порушитися декоративність. На цей випадок є кілька автоматизованих саморобних пристосувань.
Аератор сандалі
Добре себе зарекомендували спеціальні сандалі. Вони мають пласку підошву з шипами. Прогуляйтеся по газону і зробіть йому приємне. Для такого аератора знадобляться:
- цвяхи або саморізи 10 см в довжину;
- лямки і ручки від старих рюкзаків, сумок;
- листи фанери або дошка;
- електролобзик;
- слюсарний набір.
Порядок робіт:
- Виріжте з фанери пару заготовок за формою ноги, але на пару розмірів більше вашого. Для цього просто поставте стопу на матеріал і обведіть з запасом 10-20 мм. Адже надягати сандалі потрібно поверх звичайного взуття.
- Вбийте в заготовки цвяхи. На кожну фанерну устілку – приблизно по 10 шт.
- Проробіть з боків майбутнього аератора прорізи. Зафіксуйте в них ремінці і натягніть, виходячи з власної зручності.
Порада. Шматок фанери повинен мати товщину не менше 3-5 см. Поверх капелюшків убитих цвяхів можна прикріпити як чіп з такого ж за формою фрагмента фанери або гуми.
Аератор для газону: модель на колесах
Подібна роликовий конструкція в рази прискорить ручну обробку газонної трави і знизить тяжкість праці. Необхідні інструменти та матеріали для аератора:
- відрізок труби близько 1 м з діаметром перетину від 200 мм;
- цвяхи завдовжки близько 10 см – 30 шт .;
- гравій, пісок, цемент або подібний утяжеляются матеріал;
- вал з парою підшипників;
- дерев’яний держак від старої лопати або грабель (альтернатива – металева труба від 20 мм завтовшки);
- зварювальний апарат та слюсарний набір.
Порядок складання аератора:
- Приварите цвяхи зовні по всьому колу труби в шаховому порядку. Порожнина наповніть обважнення. Торцеві отвори заваріть.
- Закріпіть конструкцію на валу з підшипниками.
- Вал прикріпіть до металевої скоби. Її в свою чергу зафіксуйте на держаку.
Чим більше діаметр труби, тим вища продуктивність саморобного аератора. Можна взяти в якості основи вісь від старої тачки. Якщо не хочете працювати руками або площа обробки велика – приваріть коротку ручку. Вона підійде як насадки до міні-трактора.
Основи аерації газону
Зробити аератор своїми руками – півсправи. Важливо вміти правильно ним оперувати. Цей процес відрізняється для різних видів рослин та кліматичних умов. При високому навантаженні на трав’яне покриття обробляти грунт необхідно 3-4 рази на рік. Якщо до цього додаються часті опади або, навпаки, схильність до посухи, то кількість обробок збільшується ще на одну.
Увага! Піщані грунти не потребують частих аерації, оскільки від природи не схильні до злежування. А ось глинисті, навпаки, потрібно обробляти не менше 2-3 разів на сезон в будь-якому випадку.
До роботи аератором слід приступати, як тільки на траві утворилися жовтіють, покриті мохом лисини. Без зовнішніх ознак і прикладів на фото теж можна визначити потреби газону. Виріжте з нього невеликий шматок і вивчіть корінці. Довжина до 5 см свідчить, що вони недостатньо розвинені. Перед роботою аератором гарненько полийте траву. Правильна технологія проколювання грунту дозволить вам створити ідеальний газон на ділянці.