При згадці слова виноград, кожна людина, уявляє собі вуличне рослина, яке гілками обвиває арку. Листя пучками звисають з рослини, прикриваючи зрілі грона. У період зрілості ця культура манить до себе яскравими плодами соковитих фарб. Таке уявлення про виноград можна вважати помилковим або неповним. Мало хто знає, що ця рослина здатна рости і розвиватися в домашніх умовах. Тобто, виноград можна виростити просто вдома, в квартирі, на підвіконні. Головною умовою буде достатня кількість вологи, тепла і сонця. Ну, ще добрива, і догляд зіграють свою роль.
Виноград здатний рости і розвиватися в домашніх умовах
Особливості вирощування винограду на підвіконні
Спочатку, таке вирощування не застосовувалося виноградарями. Доступним це стало через багато років, через те що прогрес у вирощуванні цієї рослини не стоїть на місці. Завдяки людям, які домоглися, свого часу, подібного результату вирощування в будинку і квартирі, на світ з’явилися кілька сортів, здатні до життя поза відкритою територій. Їх наявність на підвіконні, стане доповненням до інтер’єру, може створити деякий затемнення кімнати, та й сам вид кучерявою лози – щось естетичне.
Крім того, витрат особливих виноградарю розміщення рослини вдома, не додасть. Нехай, великої кількості врожаю очікувати не доведеться, але зате він може стати доступним 2 рази за рік. При такому способі вирощування винограду, роль грає правильна висадка живців або насіння культури. Якщо це спосіб живцювання, потрібно уважно вибирати здорові і сильні рослини. Якщо це насіння, звертайте увагу на їх щільність, свіжість, форму, і вид гібрида.
Не всі гібридні форми дають урожай, деякі просто виростають дикими, неплодоносних кущами. В даному виді кущі можна використовувати у вигляді декоративного прикраси будинку, але не як родючого Краю культуру.
Посадка живців в обмеженому просторі
У разі якщо людина вже купив живці або виростив їх самостійно, можна виробляти посадку. Для цього необхідно забезпечити рослині поживну основу, сформувати так званий каллус. Від грунту багато в чому залежить ріст рослини, його розвиток, його стійкість до хвороб, і рівень врожайності. Це можна зробити за допомогою води або тирси. У першому випадку, потрібно взяти ємність (банку, відро і ін.), Налити води. Достатнім буде до 2 см.
На дно посудини покласти шар вати, деревного вугілля і кілька кристалів марганцю. А вже потім, поміщається розсада. Далі, слід накрити посудину чимось легким, і не пропускає великої кількості повітря. Для даної операції може підійти звичайний поліетиленовий пакет.
Дані умови будуть максимально прийнятними для створення гарної кореневої системи винограду. І головне, що потрібно врахувати при даній операції, це розташування даної посудини. Він повинен знаходитися на добре освітленому місці. Хороший приріст коренів можна спостерігати вже через 2 тижні після проведення даної операції. Після цього можна впевнено займатися самою посадкою рослини.
Хороший приріст коренів можна спостерігати вже через 2 тижні
Якщо розглядати другий спосіб, за допомогою наявності тирси, в ньому можуть виникнути деякі труднощі з процесом. По-перше, для проведення такого вкорінення, необхідні хвойну тирсу. Їх необхідно близько 40 хвилин перевірити в розчині марганцівки.
Після цього, потрібно дати їм охолонути. Далі беремо отриману перероблену суміш і кладемо по горщиках, шарами до 5 см. Ставимо держак і засипаємо зверху грунтом. Наступні дії схожі. Накриваємо рослина пакетом і даємо стояти на сонячній стороні. Кожен день потрібно проводити так зване обприскування, як самого рослини, так і грунту.
Даний спосіб вкорінення називають більш повільним. Вся операція може зайняти близько місяця. Після закінчення цього терміну, живці викопують і перекладають в горщики з дренажем. Достатню кількість часу буде 10 днів. У цей період, особливо важливим фактором, є його місцезнаходження. Комфортно рослині буде в затемнених місцях будинку, де є мінімальне природне освітлення.
Багато виноградарів, не тримають живців молодих, а вважають за краще вже відбувся виноград. Найчастіше однорічного або дворічного віку. Але вони також вимагають нових коренеутворення. Для цього коріння держака підрізають, і його ставлять у воду на 3 дні. Для отримання більш швидкого процесу, можна додати деякі стимулятори, які можна придбати в спеціалізованих місцях.
Виноград, який може вийти з держака, в даному випадку, може приносити плоди, швидше, більш молодого, ще не зміцнів рослини.
Вирощування
Умови, при яких виноград зможе добре рости і повноцінно розвиватися в домашніх умовах, мають ряд факторів, на які необхідно звернути увагу:
- Рослина потребує сонце, тому йому необхідно забезпечити правильне розміщення на карнизі або в іншому місці. Головне, що б виноград розташовувався на південній стороні, добре освітленої, а горщик був в тіні.
- Щорічно, рослина потребує більш великому просторі для росту коренів. Тому, необхідно його пересаджувати, з кожним разом збільшуючи кількість грунту. Добриво, краще зменшувати.
- Для вирощування рослини в будинку або квартирі, необхідно дотримуватися частий полив. Причому, робити це необхідно відстояною водою.
- Кімнатна рослина такого типу, вимагає певної кількості добрива азотного типу. Вносити його туди можна кожні 25 днів.
- Зростання живців буде залежати від того, наскільки часто удобрювати рослина препаратами комплексного типу.
Для вирощування рослини в будинку або квартирі, необхідно дотримуватися частий полив
Так само, як і зі звичайним, вуличним виноградом, після того, як саджанці виростуть до певного розміру, їм необхідно забезпечити надійні опори для подальшого безпечного зростання. На той момент, довжина держака, може досягати 1,5 метра. У холодні періоди, незалежно від зусиль людини, рослина може впасти в анабіоз. Дане явище можна пояснити тільки з боку законів природи. У той момент, коли рослина впадає в сплячку, потрібно провести обрізання. Рекомендується найпотужнішу лозу обрізати на 4 нирки, а слабкі, прибрати зовсім.
Після даної операції, слід створити винограду найкращі умови, при яких його спокій під час сну не буде порушений. Це можна зробити, помістивши його в темне і прохолодне місце. Як і повинно бути, в перші, весняні дні, потрібно забезпечити рослину необхідною кількістю вологи. У природі, це відбувається при відтаванні шарів снігу і льоду. У домашньому варіанті, підійде звичайна тала вода. Коріння повинні почати прокидатися і рости.
У такі моменти, рослина можна переносити на звичне місце, де йому тепло і затишно. Відмінним місцем для посадки живців стане підвіконні поверхні, що мають великі простори. Найчастіше, такі, можна зустріти на балконах квартир і деяких будинків. Для гарного і правильно розвитку винограду, необхідно його правильний розподіл по всій освітленої поверхні.
Якщо простір дозволяє, можна спорудити легку конструкцію, яка дасть можливість витися паросткам і розподіляти їх, збагачуючи кожну, необхідною кількістю світла, а так само простору. Деякі любителі даної рослини, навіть виносять його на вулицю, прямо з вікна. На карнизі, за вікном вішають спеціальні полички, під горщики і мають у своєму розпорядженні рослина там. Це дає хорошу провітрювану обстановку для кущів. Єдиним недоліком такого способу, є те, що за умови великого росту рослини, його складно буде повернути потім знову в приміщення, адже його гілки можуть прийняти розташування, відповідне до тимчасової середовищі існування.
Запилення і плодоношення рослини
Для появи нових видів рослини, необхідно проводити схрещування. Дана операція може відбуватися тільки при запиленні штучного типу. Для виконання даної операції може підійти маленька пензлик, ватяна паличка та інше. Іноді, в приміщеннях, можна зустріти самопильні сорти. Для них, особливих дій робити не потрібно. Достатньо злегка потрусити сама рослина і воно запилюючи себе саме.
Для появи нових видів рослини, необхідно проводити схрещування
Після виконання даних дій, потрібно звернути відповідну увагу на те, як росте кущ. У разі незручність, його слід розташувати максимально вигідно, з метою отримання найбільшої кількості плодів з куща. Ось інструкція до таких дій:
- Пагони, які обіцяють стати плодоносними, необхідно Прищепа. Бажано на 5-6 аркуші від кисті.
- При наявності декількох пензликів, краще залишити по одній на кожній гілочці.
- Найсильнішу і стійку гілку необхідно залишити. слабкі – прибрати.
- Довжина сильного втечі повинна вже стати до 2 метрів в довжину.
- Лозу слід обрізати так, щоб на її місці міг вирости втечу.
На початок літа, можна очікувати процесу плодоношення. Після цього, рослині знову необхідний спокій. До 3 місяців необхідно рослині, що б набратися сил і вистоятися в прохолодному і затемненому місці. Після цього, рослина буде готове до нового зростання і викиду плодів. І вже ближче до зими, можна очікувати повторного врожаю. Віддавши його, рослина занурюється в зимову сплячку.
Отримати урожай будинку просто
Догляд за виноградом в домашніх умовах, ну вимагає витрат як фінансових так і фізичних. Головне правильно виконувати інструкції, які були написані в свій час людьми, вивівшімі такі сорти. При правильному догляді, рослина обов’язково порадує власника солодкими ягодами. Зробивши певні висновки з вивчення даної теми, можна легко зрозуміти, що висадка живцями набагато зручніше ніж саджанці, вирощені з насіння.
Саджанці, легший щодо догляду матеріал. Держак – це вже сформувався виноград, тільки молодий, а людина, як його вчитель, повинен показати йому, як розвиватися і дати «їжу» для того, що б він зміг потім віддячити йому за отримані «знання». Саджанці, як посадковий матеріал більш керований, або як вказано в порівнянні, здатний до «навчання», ніж насіння. І все це, може відбуватися в домашніх умовах.
При правильному догляді за рослиною, кущ в квартирі або в будинку, може жити і рости довго. Дарувати свої плоди, рослина може давати близько 10 років. Навіть якщо воно буде посаджено в горщик або посудину, об’ємом в 50 літрів. Регулярні підгодівлі рослини, зроблять в результаті свою справу. Головне дотримуватись описаних в статті правила, шукати нові шляхи вирішення проблем, які можуть виникнути при посадці або догляді за домашнім рослиною. Самому краще, не експериментувати, а довіритися словами вже бувалих в цих справах фахівцям.