Виноград – є одна з найулюбленіших ягід людства, ще з давніх часів. Останнім часом популярності набирають виноградні сорти без кісточок. До таких сортів відноситься виноград типу кишмиш Сторіччя.
Кращий кишмиш американської селекції – виноград Сторіччя
Характеристика винограду Століття
Виноградний сорт Сторіччя вивели в США в штаті Каліфорнія ще у вісімдесятих роках минулого століття. Багатьом професійним виноградарям він знайомий ще й під назвою «Centennial Seedless». Для Росії це відносно новий виноградний вид без насіння. Зроблено сорт після схрещування сорту Gold c Q25-6.
Описуваний виноград характеризується раннім терміном визрівання з сильнорослими кущами. Грона середньої щільності, великої форми до 400 грам. Ягоди середні, овально-конічної форми. Шкіра м’яка, хрустка відрізняється соковитістю. Тип кишмишу Сторіччя застосовують для виробництва високоякісного родзинок. Він заслужено має багато позитивних відгуків в російських і зарубіжних виноградарів. Квіточки у куща обох статей і відсоток запилення досить високий.
Виноград наділений такими характеристиками:
- ягоди не осипаються і не схильні до гниття;
- плоди не піддаються горошенія;
- має стійкість до багатьох хвороб і таким небезпечним як мілдью і оїдіум;
- прекрасно гармонує в салатах з фруктів і ягід;
- дозріває протягом 120-125 діб;
- при високій вологості, ягоди не тріскаються;
- немає необхідності нормувати суцвіття;
- грона зберігаються на кущах до перших заморозків;
- має стійкість до морозу до -23 градусів.
Але описуваний тип кишмишу не можна зберігати тривалий час. Такий сорт вимагає проріджувати ягоди в гронах.
Посадка
Для винограду Століття, грунт слід готувати, враховуючи його строки посадки. Необхідно, щоб земля сіла і в ній накопичилося достатньо вологи, щоб саджанці кращого укоренялися. Розташовувати ряди виноградника необхідно в напрямку з півдня на північ. Проводиться посадка восени або навесні.
Виділена земля під виноградні саджанці повинна мати водно-повітряний режим, володіти необхідними фізико-хімічними характеристиками з важливими живильними речовинами, що забезпечить хороший зростання і розвитку куща.
Посадка винограду проводиться навесні або восени. Осінь є більш кращою
Саджаючи кущ Сторіччя, необхідно дотримуватися таких вимог:
- На слабких грунтах, що відрізняються легкістю, саджанці поміщають в ями з глибиною не менше, ніж 60 см, в обсязі – 40 х 40 см.
- На важких землях саджанці поміщають в яму для посадки з об’ємом 60 х 80 см., Глибиною не менше, ніж 70 см.
- Недалеко від виноградника повинні бути грунтові води.
- Вибираючи місцевість, необхідно враховувати, щоб вона не піддавалася можливості затоплення навесні талими водами.
- Щоб виноградники не вимерзає взимку, їх саджанці можна висаджувати на східних або північних схилах.
- Перед посадкою, в підготовленій ямі роблять дренажний шар, потім додають комплексні підгодівлі і засипають саджанець перегноєм або родючим грунтом.
- Перед висадкою, обробляють кореневу систему виноградного куща стимуляторами росту, обеззараживающими препаратами, після чого роблять санітарну обрізку коренів.
- Висаджується виноград в зволожений грунт.
- Восени краще висаджувати саджанці в період з кінця жовтня по середину листопада.
На дачних ділянках потрібно вибрати для виноградних кущів тепле місце з хорошим освітленням. Відмінно росте кущ на сонячній стороні будинку, а потрібно залишити місце від фундаменту близько 100-150 см.
Оскільки сорт належить до швидкорослому увазі, необхідно використовувати спеціальні опори для правильного розвитку куща.
Основна підгодівля – органічна, що складається з компосту, гною, мінеральних речовин у вигляді калійної солі, суперфосфатів.
Особливості догляду
Даний виноград не вимагає особливого догляду, але є деякі нюанси при проробляє культивації Сторіччя:
- Грунт біля саджанців повинен бути без бур’янів і борозни;
- Для гарного росту і якісного плодоношення, корисно удобрювати пташиним послідом, так як він багатий добре засвоєними поживними речовинами, важливими для винограду. Для нормального розвитку куща необхідно додавати азот, калій, фосфор, мікроелементи. Добре зарекомендував себе препарат крісталлон.
- Зараз полив виробляють крапельним, надземним та підземним способом. Все залежить від клімату місцевості. Важливо проводити рясні поливи під час цвітіння кущі і в осінньо-весняний період.
Важливо знати, що описуваний виноградний сорт часто уражається філоксерою. Щоб профілактувати захворювання, прищеплюють на філоксеростійких підщепи.
Не можна завантажувати кущ пагонцамі. Обрізати плодоносні лози, залишаючи 6-8 очок.
Зі спостережень виноградарів відзначається, що у описуваного виноградного виду нирки погано плодоносять біля основи, тому важлива довга обрізка. Це дозволяє поліпшити урожай.
Сорт винограду Нове Століття
Виноградний вид Нове Століття був створений селекціонерами з України і мало чим відрізняється за властивостями від раніше описуваного сорту Сторіччя. Вийшло дуже вдалий твір. Він відноситься до елітних сортів північних областей. Нове Століття гармонійно поєднує в собі раннє дозрівання, стійкість до морозів і велику форму солодких ягід.
Гібрид відноситься до білого Соловйов увазі. Для створення Нового Століття використовували сорт Аркадія українського походження і російський гібридний вид Талісман. У Аркадія сорт перейняв високий відсоток врожайності і хорошу здатність до транспортабельності. У Талісмани сорт Нове Століття взяв велику форму ягід, грон і стійкість до неблагополучним факторам.
При описі плодів Нове Століття обов’язково зазначається їх солодкий смак. Цукристість ягід досягає 17 відсотків.
На відміну від попереднього сорту, вид Нове Століття наділений стійкістю до філоксери. Посадки і догляд не відрізняються від вище описуваного виду.