Нелегка це завдання – завести дику сливу на дачі. Але здійсненне: садівники довгі роки вирощують терен, радіючи його терпким плодам. Особливо любимо терен і його гібридні форми жителями північних регіонів з огляду на його рідкісної зимостійкості. Планують поселити чагарник на ділянці стане в нагоді повна інформація про культуру, тонкощі агротехніки, а ентузіазм підтримають барвисті фото.
Загальні відомості, морфологічні ознаки
А тернина, він же зливу дика – чагарник сімейства рожеві, великого роду слива. Ареал поширення – від Західної Європи до Західного Сибіру.
Дикий терен – чагарник з густо ошіпленнимі гілками висотою 3-4 м. Цвіте терен в квітні-травні. Квітки білі, з ледь рожевим краєм пелюсток, дрібні. Листя терен розпускає після цвітіння. Його листові пластини епілептичні, зубчасті, довжиною до 5 см. Плід – однокостянка, з дрібної кісточкою, темно-синьою шкіркою з вираженим восковим нальотом.
Кущі гібридів досягають до 4-8 м, їх плоди крупніше, позбавлені нав’язливою терпкості. За солодкий смак деякі розплачуються помірною зимостійкістю.
Плоди дикої сливи
Дозріває терен до осені, а збирають вже ягоди, зворушені памороззю. Їх шкірка зморщується, в’язкий терпкий смак стає солодким. Використовують плоди для неймовірно смачного вина і наливок, варять варення, сушать і навіть маринують.
Посадка терну: практичне керівництво
Цілі посадки терну двоякі: це і зелена огорожа, і плодовий чагарник, і підщепу для сливи, абрикоси. До грунтів терен не примхливий, не вимогливий і до реакції pH.
Порада! Для стримування рясної кореневої порослі при посадці терну яму обмежують зсередини шифером, руберойдом.
При осінній посадці терну саджанці наздожене заморозок, і захід проводять навесні. Висаджують терен на світлі: в тіні плодоношення убоге. Діють у такий спосіб:
- Для посадки терну огорожі риють траншеї, для одиночних кущів – ями 60-70 см глибиною на відстані до 3.5-4 м.
- Заправляють грунтосуміші: до городньої землі підмішують перегній, компост, вносять сечовину, золу;
- Дворічні саджанці (вони приживаються краще) замочують у стимулюючим корнеобразование препараті.
- При зануренні в яму коріння терну розправляють, стежать за зануренням кореневої шийки: вона повинна підніматися на 3-5 см.
- Присипавши грунтом і ущільнивши її, саджанці терну поливають, мульчують, підв’язують для страховки до кілочка.
цвітіння терну
Догляд: основні етапи
Плодоносить терен на третій рік. Плоди концентруються на букетний гілочках куща, т.зв. шпорцах. Вимоги до змісту у дикої сливи наступні:
- Полив. Помірний, рідкісний. Саджанці поливають щотижня, дорослі рослини – раз в 10-14 днів.
- Добриво. По весні – азотовмісна добриво, органіка, під час зав’язі для рясного плодоношення – фосфорно-калійний комплекс. До вересня можна підтримати отплодоносившие кущі комплексної мінеральної підгодівлею.
- Формує обрізка. На третій рік видаляють спрямовані вглиб крони куща гілки, вкорочують пагони. До початку вегетації обрізають підсохлі, слабкі гілки. При чашеобразной формуванні проріджують центр куща, залишаючи пагони по колу.
- Нормування. Схильні до загущення кущі проріджують. Залишають до 6 гілок, інші вирізують.
- Зимостійкість. Морозостійкість рослини до -40 ° C, зимує без укриття. Кущі гібридів в північних регіонах пригинають під сніг.
Порада! Щеплення на терен сливи, аличі та ін. Підвищує зимостійкість культур, стійкість до хвороб.
Розмноження терну
Варіантів розмноження кілька:
- кореневі нащадки розсаджують: відокремлюють від батьківського кореневища, висаджують по описаній вище методиці на відстані близько 2 м;
- для щеплення великоплідного терну, гібридного використовують ті ж підщепи, що і для сливи;
- укоріненням живців розмножують сладкоплодние сортові форми – втім, досить рідко;
- при насіннєвому методі кісточки стратифицируют, садять по весні або восени, до сходів містять сіянці під укриттям.
Увага! А тернина дає рясну поросль. Позбавляються від неї, подрубивая багнетом лопати кореневі живці або обрізаючи тричі на сезон: в квітні, під кінець червня, в кінці липня.
Культура майже невразлива для хвороб. З зустрічаються зрідка – моноліоз кісточкових. Гібриди схильні до дірчастій плямистості. З шкідників на дикій зливі селиться попелиця. Позбавляються від неї за допомогою Актари, актеллика і інших акарациди.
Форми і сорти
Крім дикої, існують і гібридні форми, сорти з генами сливи, абрикоса, аличі. З сортів відомі терен Царгородський, Загорський, Валдай, Десертний, Великоплідний, Солодкий, надрясними тощо.
Гібриди відрізняються від сортів смаковими якостями, високорослі, деякі – отсутствтіем шипів. Цікаві терен Вишневий (Запашний), Абрикосовий, аличевий, тернослив Узбековскій і Соляновскій, тернослива Шропшірская, Куйбишевська №6, Ульяновська №5, Пензенська та ін.
Порада! Декоративні форми хороші для мальовничих зелених огорож, бордюрів. Це пурпурова форма – з рожевими квітками, листям з фіолетовим відтінком, махрова – з білим махровим цвітом, краснолистная – з молодою червонуватою листям.
А ще рослина має багату історію. Для християн терен символізує спокутну жертву Христа, фрагменти Тернового вінця зберігаються в церквах і храмах. В Європі, Скандинавії його вважають оберегом, що зберігають будинок від бід. Англійці свято вірять: поки цвіте Гластонберійскій терен, за переказами посаджений учнем Христа, Йосипом Арімофейскім, монархія непорушна. Можливо, в цьому щось є, і варто посадити терен. Нехай колючі гілки оберігають будинок, а терпко-солодкі плоди достигають на радість і на здоров’я.