Рослина з цікавою назвою Барбадоська вишня – це зовсім не вишневе дерево, як багато хто думає. Воно відноситься до сімейства мальпигиева. У нього є ще одна назва – Ацерола, що в перекладі з португальської означає «кленовий солодко-гірка вишня». Цей вид ягід вирощують в домашніх умовах, а потім переносять в сад або купують саджанець, який відразу розміщують у відкритому грунті.
Загальна інформація
Ацерола почала своє існування в Південній Америці. Дерево вирощують у багатьох регіонах з тропічним кліматом. Цей вид ягід не має ніякого відношення до звичайної вишні.
Опис дерева
Барбадоська вишня Ацерола досягає в висоту не більше 5-6 м. Має пишні гілки. Крона круглої форми утворюється тільки на 5-7 рік життя рослини. Кора дерева коричневого забарвлення, присутні невеликі світлі тріщини. Листя у формі еліпса. Розмір одного листка від 2 до 7 см, ширина не більш 4 см. Перші листя виростають темно-коричневого кольору, з часом забарвлення змінюється на зелений. Листя видає приємний запах, а її поверхня воскова, блискуча.
Особливості ягід
Оболонка плодів барбадоської вишні схожа з плодами вишні звичайної. Термін дозрівання – середній. Розміри ягід в межах 2 см в діаметрі, маса 4 м Ростуть плоди групами від 3 шт і більше. М’якоть ягід соковита, присутня невелика кислинка. Всередині ягода жовтуватого відтінку і має не більше 3 насіння. Вони придатні для вирощування дерева в домашніх умовах.
Ягоди підходять для вживання в стиглому вигляді. Вони досить довгий час зберігаються в холодильнику свіжими. Якщо ягода падає з дерева на землю, вона швидко псується. Плоди можна їсти в свіжому вигляді або сушеному. Вишня підходить для приготування різної випічки, салатів та інших солодких страв. З ягід отримують дуже солодкі джеми, варення.
Корисні властивості ягід
У склянці ягід міститься 32 ккал. Корисні речовини в 100 г:
- вуглеводи – 8 г;
- харчові волокна – 1 г;
- білки – 0,4 м
Ягоди вишні здатні забезпечувати тонізуючу антиоксидантну і регенеруючу дію. Плоди можна їсти людям при занепаді сил, а також при появі інфекційних і вірусних хвороб. Ягоди можуть стати корисними:
- при дефіциті вітаміну С (вагітним, годуючим мамам, дітям для зростання);
- при сильному перевтомі;
- для відновлення після довгої хвороби;
- у вигляді профілактики вірусних та інфекційних недуг;
- людям, що страждають від онкологічних і серцево-судинних захворювань;
- для лікування захворювань репродуктивної системи (чоловікам і жінкам);
- ягода здатна зняти стрес і очистити шкіру від недоліків.
Барбадоська вишню можна їсти людям із збільшеною кислотністю в організмі. Якщо у людини виразка або гастрит, ягода протипоказана, так як вона складається з органічних кислот. Вишня заборонена людям, схильним до ожиріння. Кислоти осідають на стінках шлунка і будять у людини апетит.
Особливості культивування вишні
Виростити Барбадоська ягоду дуже просто. Рослина не вимоглива, тому догляд потрібен мінімальний.
Щоб вишня добре розвивалася і росла, слід садити її на освітлений або трохи притінення ділянку. Рослину можна висадити в контейнер, а коли дерево зміцніє – пересадити у відкритий грунт. Слід розуміти, що від освітлення залежить кількість врожаю.
Вишня не переносить великої вологості, тому слід контролювати поливи. Рослина добре переносить зиму, якщо забезпечити температуру 16-18 ° С. Щороку з настанням весни, дерево пересаджують.
Вибір посадкового матеріалу
Вирощувати рослину можна за допомогою повітряних відводок, живців і насіння. Насіння починає проростати через 2-3 тижні після посадки. Якщо до висадки готуватимуть живці, то їх можна зберігати не більше 2 місяців, а потім відразу ж садити.
Купуючи саджанець для посадки, звертайте увагу на стан і тип кореневої системи. Закриті коріння добре приживаються в протягом 2 тижнів. У відкритому типі можна спостерігати за станом коренів, а також цей тип виключає обман при покупці. Якщо відразу висаджувати дерево в грунт, потрібно знати, що прижитися йому буде набагато складніше.
Посадка
Барбадоська вишня невимоглива, її можна вирощувати навіть у контейнерах. Одне головна вимога все ж є – це постійне світло або півтінь. Висадку вишні Ацерола виконують навесні або влітку – це найсприятливіший час.
Обов’язковим пунктом при посадці є дренаж. Волога і повітря в грунті повинні перешкоджати циркуляції. Пам’ятайте, що застій води може вбити рослину.
Для літньої посадки краще підійдуть живці або відведення. Під час висадки слід проконтролювати посадковий матеріал, який повинен бути напівздеревілими. На відповідних для посадки живцях присутній по кілька листів. При температурі 22-24 ° С, укорінення паростків відбувається за 2 місяці. Процес можна прискорити, якщо додати стимулюючі добавки для коренеутворення.
Якщо мета вирощування полягає в підвищенні розгалуження молодого рослини, вистачить прищипування верхівки рослини.
Особливості догляду
Кілька рекомендацій по догляду допоможуть бажаючим виростити дивовижна рослина:
- Вишня любить сонячні промені, але пряме їх потрапляння може пошкодити рослину. Листя почне біліти або жовтіти, після з’являються дрібні точки – це опіки. Бажано створювати рослині півтінь.
- Температура повітря повинна бути в межах + 22 ° С (відхилення в 2 ° С допускається). У нічний час нормальна температура +15 ° С. Рослина витримує і холод, але краще не експериментувати. Якщо дереву не буде хвать тепла, воно зупиниться в зростанні. Листя буде млявою і почне опадати.
- З березня по листопад вносять тільки рідкі мінеральні добрива. Хорошим і поживним добривом для барбадоської вишні є органічні речовини. Восени застосовують 1-2 відра переспілі гною, а також використовують яєчну шкаралупу, чайну заварку і кавову гущу.
- Дерево любить багато води, тому рясний полив просто необхідний. Регулярне обприскування також вітається.
Обрізка
Це дерево, яке регулярно потрібно підстригати. Для гарного росту слід проріджувати густі гілки і видаляти погані, старі пагони. Якщо садівник бажає зробити кустовидное рослина, то це буде навіть корисно. Вишня добре реагує на формуючу обрізку.
Пересадка
Після висадки вишні протягом 3 років її пересаджують щороку. Роблять це навесні. Рослина розвивається повільно. Якщо горщик стане вузьким, вона зупиняється в розвитку.
Через 3 роки дерево пересаджують на відкриту ділянку. Діставати з горщика його слід обережно, щоб не пошкодити коріння. Краще злегка підрізати їх і замазати краю воском, щоб зберегти соки. Обрізка коренів сповільнить зростання, але коренева система виросте нова, здорова і міцна. Якщо дерево слабке, воно загине.
Грунт для пересадки можна приготувати самостійно. Для цього беруть землю, змішують її з листової грунтом, торфом, а також насипають невелику кількість піску.
Правила збору врожаю
Точно сказати, в який час почнуть дозрівати перші ягоди, не можна, їх зривають у міру дозрівання. Якщо плоди будуть падати на землю, вони відразу ж втратять товарний вигляд, тому важливо вчасно підійти і зібрати урожай з дерева. Якщо плоди будуть перевозити, їх зривають недоспевшімі.
Можливі захворювання і паразити
У Ацероли міцний імунітет, тому вона не хворіє. Навіть якщо грунт сильно зволожена, гниль з’являється в рідкісних випадках. Кора також тріскається дуже рідко. Такі комахи, як парша та ложномучністой роса не нападають на ягоди. Тому обробляти спеціальними препаратами для профілактики не потрібно.