Популярні сорти клематиса, які вирощуються в наших краях, зазвичай є гібридними. Тому єдиним підходящим варіантом їх розмноження є вегетативний. Дуже часто власники рослин укорінюють живці. Робити це можна не тільки навесні або влітку, а й восени. Квітникарі дають покрокові рекомендації з фото і відео, як правильно черенковать клематис.
Як правильно зрізати живці
Яке б час для розмноження клематиса ви не вибрали, починайте процедури з отримання живців. Як материнських рослин флористи радять використовувати здорові, добре розвинені і доглянуті екземпляри віком не більше 5 років:
- Наріжте їх із середньої частини пагонів. Не варто брати для висадки незрілий відрізок, який розташовується на кінчику, а також вузли з бутонами.
- Найкраще адаптуються в грунті живці, які мають одне міжвузля і хоча б пару розвинених нирок у листяних черешків.
- Розріжте втечу на частини, залишаючи під вузлом близько 3-5 см, над вузлом – 1,5-3 см. Решта частини видаліть. Верхній зріз краще зробити прямим, нижній – косим.
заготівля живців
- Якщо на підготовленому черешку залишилися великі листи, їх слід скоротити приблизно на третину. Ця рада не актуальний, якщо ви будете вкорінювати рослина в пляшках.
Увага! Швидше за все коріння утворюють короткі бічні пагони, які клематис випустив після сильної обрізки. Вони містять найбільшу кількість корисних для вкорінення речовин.
Під час підготовки живців зрізайте не більше 1/3 пагонів. Це важливо, щоб материнське рослина жила й надалі і нормально розвиватися. Після процедури підгодуйте квітка мінеральним добривом. Наприклад, Кемира-універсал.
Щоб зміцнити держак, перед посадкою замочіть його в розчині Корневином. Препарат готується по інструкції. Альтернатива для замочування – розчин янтарної кислоти. Розведіть 2 г порошку в півлітра води і замочіть живці приблизно на 10 год. При дефіциті часу зріз живця можна просто обробити сухими Корневином.
Правильна підготовка грунту для вкорінення живців
Одне з ключових умов приживлюваності пагонів клематиса – пухка і легка грунт з високим рівнем вбирання вологи. Відповідає цією вимогою, наприклад, грунт з 2/3 перегною рослин і 1/3 річкового піску. В такому випадку ваша основна задача в процесі вирощування квітки – стежити, щоб земля під ним не пересохла.
Увага! Досить популярні і альтернативні матеріали для посадки живців: перліт, вермикуліт, кокосове волокно.
Для грунтового вкорінення клематиса часто використовують звичайні пластикові стакани:
- виконайте в них отвори для дренажу;
- насипте субстрат;
- рясно зволожите;
- поглибте держак так, щоб междоузлие виявилося в землі наполовину.
Обробка живців
У разі посадки у велику ємність або на ділянці викопайте в землі лунку. Заповніть її живильним субстратом, засипте зверху шаром піску в 3 см. Поглиблення живців відбувається за тим же принципом.
При обох способах посадки на першому етапі вкорінення черешки потрібно вологе середовище. Для цього:
- спорудити тепличку;
- обприскуйте рослину водою не менше 2-х разів на добу;
- зрошуйте держак розчином циркону раз в тиждень;
- через 2 тижні починайте провітрювати рослина, відкриваючи плівку або скло на 15 хв. на добу;
- приберіть тепличку після появи пагонів.
Порада. Добре впливає на молоде рослина зрошення гумату натрію 2 рази в місяць.
Альтернативний спосіб вкорінення живців клематиса – в пляшках – вважається ще більш простим і ефективним. Для цієї процедури підійдуть пластикові ємності. Відріжте верхівку пляшки. У стійку нижню частину укоренити живці, як у випадку зі стаканчиками. Після цього верхню частину пляшки встановіть на місце і обмотайте скотчем. Вийде міні-парник.
Посадка держака для вкорінення
Винесіть пляшки в сад і закопайте до рівня грунту, що знаходиться всередині. Для утворення коренів рослини потрібне світло, але прямі промені і перегрів протипоказані. Найкраще вибрати півтінь. Щоб провітрювати рослина (після 2 тижнів), просто відкручуйте пробку на 20 хв. Після утворення міцних пагонів зніміть верхівку пляшки, а в нижній частині виконайте дренажні отвори.
Особливості живцювання клематиса в різні пори року
Одні квітникарі називають найкращим часом для живцювання клематиса травень, інші – кінець червня і початок липня. Насправді в першу чергу орієнтуйтеся на фазу розвитку квітки. Оптимальний час – початок бутонізації або період інтенсивного росту. В цей час зелена маса клематиса наповнюється соком, який є стимулятором росту квітки.
Тепличка для живців клематиса
Весняне, літнє та осіннє розмноження відрізняються незначно:
- Навесні для отримання посадкового матеріалу використовується не зрізання, а виламування. Проводьте процедуру акуратно.
- У червні, коли клематис починає цвісти, пагони зрізують. Залиште на кожному пеньку хоча б пару розвинених нирок.
- Влітку живці укорінюють в просторих горщиках, контейнерах або прямо в квітнику. Попередньо можна помістити пагони в воду, щоб пустили коріння. Навесні їх краще садити в невеликих ємностях в закритому приміщенні.
- Восени клематис розмножують у вересні. Для цього використовують квітучу ліану. Укорінення проводиться виключно в закритому грунті.
Найважливіше при укоріненні держака – його правильна підготовка, а також температура. Оптимально тримати в парнику близько + 25 ° С. При правильному догляді нову рослину пустить коріння приблизно через 1-1,5 місяці.