Висока врожайність і декоративність сприяли популяризації вирощування перцю Хабанера, відомого як самий пекучий сорт. У кулінарії його використовують виключно в якості спеції при консервуванні і приготуванні соусу «Табаско», інших страв регіональної кухні. Представлене нижче опис знайомить з сортовими особливостями хабанери і тонкощами вирощування цього овоча в квартирі і на присадибній ділянці.
Опис сорту
Хабанери – гострий перець родом з Латинської Америки. Зовні він схожий на паприку – має сердцеобразную форму і темно-червоне забарвлення, відноситься до сімейства чилі. Цей різновид перців відрізняється особливою пекучість – до 475 000 одиниць (згідно градації шкали Сковілла). Гурмани стверджують, що незважаючи на неймовірну гостроту, в смаку хабанери відчуваються фруктові та цитрусові відтінки. За ступенем пекучості їх розрізняють:
- сорт «Habanero Red Savina» – найгостріший;
- пекучий, але менше – сорт «Habanero chocolate» з димчастим післясмаком;
- трохи меншою пекучістю (265 000-365 000 од.) мають сорти «Habanero Red Caribian» і «Tigerpaw NR»;
- помірної пекучістю (325 000 од.) мають перці «Habanero Fataly» з лимонно-персиковим ароматом;
- самим м’яким по пекучості смаком (100 000-350 000 од.) серед цього різновиду перців володіє «Habanero White».
Пекучі властивості хабанери використовуються не тільки в кулінарії, але і в фармакалогіі – його додають до складу мазей від обморожень і радикуліту, лікувальні пластирі.
Посадка хабанери
Як і інші сорти перців, хабанери на розсаду висівають дуже рано – ще в лютому. Готуючи насіння до посадки, їх загортають у вологу тканину і витримують 3 діб, стежачи, щоб тканина не висихала. За цей час насіння набухнуть і проклюнутся, після чого їх висаджують в торф’яні горщики із слабокислою (ph 6,5) почвосмесью:
- 2 частини землі;
- 1 частина торфу;
- 1 частина перегною.
Зверху насіння хабанери присипають грунтом – 0,7 см, прикривають склом або плівкою. Сходи з’являться через 2-4 тижні.
Увага! Весь цей час слід підтримувати вологість в грунті, розпорошуючи воду за допомогою пульверизатора і періодично провітрюючи посадки.
Щоб запобігти витягування сіянців, сходам хабанери необхідно забезпечити гарне освітлення – до 16 год. на добу. Для цього фітолампи встановлюють на висоті 10-30 см від паростків. Коли розсада зміцніє, світловий день скорочують до 12 годин, а лампу піднімають на висоту близько 50 см.
Увага! Якщо хабанери висівався в загальний ящик, то після появи 2 справжніх листів, розсаду пікірують в окремі ємності.
Щоб розсада швидше вкоренилася і пішла в ріст, в воду для поливу можна додати «Корневин» або її підгодувати комплексними добривами. Підрослу до 15 см у висоту розсаду пересадити на постійне місце. Вирощувати ці перці можна в окремих горщиках, на відкритих грядках або в теплицях. При вирощуванні їх, як вазонів, пересаджені перці помістити на південний підвіконня, забезпечити оптимальний температурний режим:
- +12 ° С вночі;
- +21 ° С вдень.
Вимоги до догляду
Хабанеро відрізняється високою врожайністю, формуючи на кожному кущі по 70-90 плодів (2-3 кг), здатних на стадії технічної стиглості набирати по 30-50 г ваги. Щоб домогтися такого результату, кущам хабанери необхідно забезпечити відповідний догляд.
- Полив – не частий, але рясний, якщо овоч вирощується на грядці або в теплиці. При вирощуванні на підвіконні в горщиках, поливати їх потрібно щодня. При цьому незалежно від способу обробітку, важливо не допускати перезволоження і застою води в грунті.
- Тепло і довгий світловий день – ще одна важлива умова гарного врожаю хабанери. Пекучий овоч не виносить затіненості, протягів і низьких температур. Вирощуючи його в теплиці або квартирі, рослині необхідно забезпечити яскраве освітлення.
- Перша підгодівля після пересадки проводиться через 2 тижні, друга – в період утворення зав’язі. Для підгодівлі можна використовувати органічні добрива або комплексні мінеральні туки.
- Щоб провести запилення хабанери, що росте в теплицях або будинку в горщиках, необхідно з квітки на квітку штучно – за допомогою м’якого пензлика, перенести пилок.
- Щоб кущики хабанери виглядали декоративно, рекомендується провести прищипування верхівки – це призведе до формування пишною крони. Її форму можна підправити за допомогою обрізки.
- Хабанеро стійкий до захворювань і ураження шкідниками. У рідкісних випадках при порушенні умов агротехніки, може страждати від нематоди або попелиці, білокрилки кліщів. З метою профілактики, для посадки можна використовувати сорти, нечутливі до нематоди, наприклад, «Tigerpaw NR». Ті рослини, що вже уражені нематодою, необхідно викопати, промити їм коріння, зануривши в теплу воду (t ° + 50 ° C), після чого висадити в нові горщики зі свіжої, простерилизованной грунтом. Щоб позбутися від попелиці та інших комах, що вражають листя перців, необхідно обробити крону мильною піною, витримавши її на листі не менше 1 години, після цього змити її теплою водою.
Хабанеро – багаторічна рослина, здатний рости по 7-10 років на одному місці, тому його вигідно вирощувати в опалювальних теплицях і як горшечную культуру, яку влітку можна винести на балкон, веранду, вулицю, на зиму занести в будинок. Нерідко їх використовують для прикраси клумб – кущі хабанери дуже декоративні, мають ніжний квітковий аромат. А теплий клімат і хороший догляд, що включає регулярну підгодівлю і полив, дозволять збирати по 3-4 врожаю гострих плодів за рік.