З чого почати вирощування гусей в домашніх умовах

Коли ціни на продукти неухильно ростуть, а їх якість навпаки стрімко котиться вниз, волею-неволею задумаєшся про власне виробництво. Так чому б не взяти на озброєння вирощування птиці? Адже це цінне джерело дієтичного м’яса. Новачкам в такій справі краще починати з гусей, вони невибагливі, мають міцним імунітетом і дають багато яєць, пух і жир. А за допомогою корисної статті та пізнавального відео можна розібратися у всіх нюансах цієї справи.

Як не помилитися з вибором породи

Один з найдавніших видів домашньої птиці – це гуси. Будучи відмінним джерелом недорогий їжі і корисного в господарстві жиру і пуху, вони навіть стали героями казок, пісень і стародавніх легенд. Настільки їх любив простий народ. Так, і зараз вирощування гусей для багатьох залишається цінним джерелом доходів і натуральних продуктів. На це є кілька причин:

  • гусяче м’ясо володіє відмінними смаковими якостями;
  • їх печінка не тільки корисна, але і є загальновизнаним делікатесом;
  • у них великі, смачні яйця;
  • пух і пір’я цінуються за свою м’якість, є відмінним утеплювачем і матеріалом для набивки подушок.

Перш ніж починати таку відповідальну справу, як вирощування гусей, необхідно визначитися в якому напрямку буде вестися робота, так як птахи поділяються на три категорії:

Домашня птиця

  1. Важкі породи, їх вирощують для отримання м’яса, печінки. Їх представники відрізняються великою масою тіла, але низькою здатністю до несення яєць. З цієї причини такі породи досить складні в розведенні і для великих промислових птахоферм не підходять. Крім того, ціна на них досить висока. До них відносяться ліндовская і велика сіра породи.
  2. Середньо-важкі гуси є за своєю суттю універсальними, вони містять в собі достатньо м’яса, але при цьому мають середньої яйценоскостью. Крім того, до цієї категорії відносяться декоративні породи, які розводять не для їжі, а для прикраси природного ландшафту в сільському стилі. Яскраві представники – це рейнські і стрічкові гуси.
  3. Легкі породи в основному розводять в промислових цілях, так як вони несуть багато яєць, дуже просто і швидко розлучаються, однак не мають великої маси тіла, наприклад, кубанські або італійські гуси.

Яких гусей віддати перевагу початківцям фермерам

Вирощування гусей деяких порід розводити важко через складний характер птахів, не всі вони відрізняються лагідною вдачею, тому не кожна з них підійде для новачків. Починати найкраще з таких порід, як:

  • Горьковская – дуже витривалі гуси, з великою кількістю м’яса і відмінною яйценоскостью. Невеликі труднощі може викликати погано розвинений інстинкт насиджування у самок.
  • Холмогорские – прекрасний об’єкт для початку нового бізнесу. Невибагливі до умов вирощування, кормів, відрізняються поступливістю і швидким дозріванням.
  • Великих сірих вирощують не тільки для м’яса і яєць, а й для печінки, у них хороші квочки, однак для їх утримання необхідний водойму.

пташиний двір

  • Вирощування гусей італійської білої породи теж підходить для новачків, у них велика маса тіла, але можна їх відгодовувати для різних напрямків, а т.ч. і для збору яєць.
  • Арзамаські і китайські – хороші у всіх відношеннях: швидко ростуть, витривалі і мають високу м’ясною продуктивністю.

Утримання курей в домашніх умовах

Дорослі гуси можуть міститися в різних температурних умовах, а ось молодняку ​​потрібно строго певна температура. Пташенят у віці 5-7 зазвичай селять в тепле приміщення. У міру зростання гусенят температуру поступово знижують від 28 градусів до 24. Після досягнення ними 20 днів, температура може досягти 18 градусів.

З самого народження гусям не потрібно багато місця, близько 1 кв. м. на 10 штук, якщо температура вище рекомендованої, то 6-7 особин на квадратний метр. Утримувати їх можна на літній кухні, проте коли їм виповниться 3 тижні, доведеться подбати про окремому житлі.

Починаючи робити перші кроки в птахівництві, найкраще виростити першу партію гусей на забій. Молодняк проживе 2-2,5 місяця, тому окремі капітальні будівлі не знадобляться. Весь день птиці будуть проводити на відкритому повітрі, вночі будуть спати в сараї або під навісом. Багато хто робить з рейок і сітки пересувний гусятник.

догляд за гусьми

Перед заселенням нових жителів, приміщення потрібно продезінфікувати, побілити, вистелити підлогу чистою соломою, шаром не менше 15 см. Проблема харчування вирішується за допомогою вигулу, гуси харчуються в великих кількостях споживають підніжний корм.

Порада. Привчайте гусенят тижневого віку до вигулу на пасовищі поступово, щодня збільшуючи час перебування на відкритому повітрі. Місце для вигулу вибирайте ретельно, заболочені місця або ярки не підійдуть для малюків.

Правила годування гусей

Розміри пасовища ростуть у міру дорослішання їдців: для двомісячних гусенят – це 1 кв.м., що підросли гуси потребують 5 кв.м. на особину, а дорослим потрібно 15 кв.м. Тому при обмеженій території, наприклад, в умовах дачі, можна утримувати гусей у вольєрах, забезпечуючи їх свіжоскошеної травою, комбікормом, коренеплодами і харчовими відходами. Для травлення гусям необхідний дрібний гравій – не менше 1% від загальної кількості корму, а також вітамінізовані добавки для правильного росту і розвитку.

При вирощуванні гусей на м’ясо корм повинен наполовину складатися з висококонцентрованих сумішей кормів, а також свіжого різнотрав’я. Ще один нюанс полягає в здатності цих птахів розрізняти температуру їжі, тому потрібно стежити, щоб вона не була дуже холодною або гарячою.

Увага! Одне з найважливіших умов – наявність водойми: ставка або річки, – однак при їх відсутності можна обійтися великим коритом, яке підійде для купання гусей.

Профілактика пташиних захворювань

Дотримання правил гігієни також є необхідним, в більшості випадків масових захворювань при вирощуванні гусей винні господарі, які не дотримувалися чистоту. Потрібно не тільки вичищати пташник і піклуватися про свіжість води, але і дезінфікувати інвентар: годівниці, поїлки, піддони, гнізда і т.д.

розведення птиці

Підстилка повинна регулярно оновлюватися, в якості профілактики ентериту гусей необхідно оберігати від вигулу по вологій траві, наприклад, після дощу або роси. Ще одна міра – це додавання в корм гусям ліків для боротьби з бактеріальними інфекціями.

Забивати гусенят належить у віці 70 днів, але якщо цей термін з різних причин упущений, слід почекати ще 60-70 днів і лише тоді приступати до забою. Ці терміни пов’язані з активним ростом пір’я, в період якого гусей не вбивають.

Освоїти фермерське господарство нескладно, але потрібно терпіння, працьовитість і вільний час. При дотриманні температурних режимів, умов вирощування гусей, наявності достатнього місця для них, бізнес вийде прибутковим і можна буде задуматися про його розширенні: покупці нових порід і розведенні гусенят.

Розведення гусей: відео