Держак будь-якого плодового дерева – не просто шматочок гілочки, а справжній втечу з декількома нирками, який володіє воістину дивовижною здатністю виростати в повноцінне дерево. Але для того щоб домогтися такого результату, слід знати певні нюанси, пов’язані з вибором і правильної заготівлею живців. Далі докладно про те, як правильно вибрати і здійснити заготівлю живців яблуні для щеплення навесні (додається детальна фото- і відео інструкція).
Яблуневі живці: критерії вибору, обрізка, поради досвідчених садівників
Оскільки мова йде про створення повноцінного дерева, необхідно підходити до питання вибору підходящого живця дуже серйозно. Важливо дотримуватися одне просте умова: материнське дерево повинно бути врожайним і стійко плодоносним. Вибирати варто однорічні пагони (важливо, щоб вони добре визріли) з тієї частини крони, яка розташована на зовнішній стороні і активно прогрівається сонячними променями.
Порада. Краще приживаються пагони, розташовані з південної сторони дерева. Такі живці відрізняються наявністю невеликих междоузлий і добре розвинених вічко в листових пазухах.
Намагайтеся зрізати живці з середнього ярусу крони, оскільки верхні будуть занадто товсті і масивні для щеплення, а нижні не дадуть потрібного приросту.
Для роботи в саду використовуйте гострий інструмент
Що стосується термінів правильної заготівлі живців яблуні для весняного прищепи, думки садівників розходяться. Так, одні вважають, що підготовчий процес здійснюється на початку зими, причому обов’язково до середини січня: пагони, зрізані пізніше, навряд чи зможуть добре прижитися.
Інші ж садівники вважають, що оптимальним періодом для зрізання живців з яблуні можна сміливо вважати кінець зими і навіть початок весни. Важливо при цьому враховувати погодні умови: так, температура повітря не повинна бути нижче -10 градусів. Це – оптимальні умови для загартування однорічних пагонів.
Можна також здійснювати підготовку молодих пагонів практично перед щепленням, але при цьому на рослині ще не повинно бути розпустилися нирок. Згідно відгуками досвідчених садівників, найкращий результат досягається при використанні живців, заготовлених на початку зими.
Держак, оптимальним чином підходить для заготівлі в якості прищепи, повинен володіти такими зовнішніми характеристиками:
- довжина пагона повинна знаходитися в межах 30-40 см;
- междоузлия повинні бути короткими;
- товщина втечі повинна складати близько 6-7 мм (як у простого олівця);
- нирки не повинні розпуститися, але при цьому повинні бути яскраво виражені;
- для зрізання живців краще використовувати плодоносні молоде дерево, вік якого не перевищує 10 років.
Живці сорти Антонівка
Якщо ви новачок в садовому справі і хочете спробувати прищепити нову рослину з яблуневого держака, вам не зайвим буде взяти на замітку кілька корисних порад від досвідчених садівників:
- Пагони слід відрізати так, щоб захопити відрізок дворічної деревини (хоча б пару сантиметрів). Це допоможе зберегти живці і поліпшить їх приживлюваність.
- Якщо планується нарізка живців з молодого дерева, у якого ще недостатньо розвинена крона, найкраще зрізати пагони з верхніх гілок, які будуть видалятися навесні (таким чином, ви мінімізуєте шкоду для дерева).
- При виборі відповідного дерева для обрізки черешків, краще віддати перевагу тому, яке регулярно обрізаються. Справа в тому, що такі дерева дають дуже міцні і здорові паростки з хорошими нирками.
- Не слід використовувати для щеплення дуже тонкі пагони з недорозвиненими нирками. При відсутності інших краще використовувати минулорічні «запаси», або на поточний сезон утриматися від вирощування нового дерева.
- Відразу після зрізання обробіть місця зрізу у пагонів садовим варом. Таким чином, ви збільшите їх збереження.
Правила зберігання живців для весняного щеплення
Деякі садівники не розуміють: навіщо необхідно робити Черенкова заготовки так рано і довго їх зберігати? А потрібно це для того, щоб можна було в потрібний час розбудити залишені в стані «спокою» нирки на пагонах. Саме тому слід знати певні тонкощі, для того щоб живці залишалися життєздатними до моменту весняного щеплення.
Вашій увазі найбільш прості і при цьому ефективні способи зберігання живців до весни:
- В снігу. Снігова бурту – відмінний варіант для жителів тих регіонів, в яких зими дуже сніжні й довгі. Викопайте невелику траншею (глибина не більше 35 см) на рівному незатоплюваними ділянці, викладіть її ялиновим гіллям і зверху покладіть живці. Зверху накрийте їх ялиновим гіллям, а потім – листям, землею або тирсою. Всю конструкцію зверху укрийте добротним шаром снігу і стежте за тим, щоб його рівень не падав нижче 0,5 м до самої весни.
Порада. Щоб на ваше «добро" не занадилися гризуни, обмотайте гілочки металевою сіткою, капроновими панчохами або сіткою з пластика.
- У тирсі (на вулиці). У тих регіонах, де зимові відлиги – нормальне явище, а сніг часто мокрий, цілком підійде такий спосіб зберігання живців. Підготуйте тирса заздалегідь (ретельно намочіть їх і викладіть з північного боку двору). Черенкова пучки покладіть на тирсу і ними ж прикрийте зверху (шар тирси повинен становити близько 20 см). Залиште підготовлене місце «зимівлі» на морозі. Коли тирсу замерзнуть, насипте зверху ще тирси шаром близько півметра. Готову конструкцію прикрийте поліетиленовою плівкою, щоб захистити від намокання. За кілька днів до початку щеплення живців досить буде лише внести конструкцію з тирси в будинок.
щеплення яблуні
- У погребі. Холодний льох – вдале місце для зберігання, яким користувалися ще наші діди. Можна помістити черешки в мішковину, в тирсу, торф, пісок і т.д. Субстрат, в якому буде здійснюватися зберігання живців, необхідно періодично зволожувати.
- В холодильнику. У холодильній камері живці будуть відчувати себе досить комфортно. Потрібно лише зв’язати їх, підписати і помістити в поліетиленовий пакет (можна і два). Температура зберігання повинна строго регулюватися (вона не повинна бути вище 2 градусів тепла). І пам’ятайте, що холодильна і морозильна камера – не одне й те саме. Живці повинні бути в охолодженому стані, а не замороженому.
Ну, і наостанок одна порада, який слід взяти до уваги тим, хто планує зберігати живці у вологому субстраті. У садівників-новачків часто виникає питання щодо оптимального показника вологості субстрату для зберігання живців. Перевірити це досить просто: необхідно набрати рукою трохи субстрату і стиснути його в кулаку. Якщо ви відчуєте вологу, але при цьому вода не потече, значить, вологість оптимальна.
Ось і всі тонкощі, які слід знати для того, щоб навесні прищепити здорові і повністю життєздатні яблуневі живці. Успіхів!