Смачна корисна гречана каша – дитячий спогад практично кожної людини. Але далеко не всі знають, що звичний коричневий колір цієї крупи – результат термічної обробки, зерна сирої гречки зелені. Особливу користь вони принесуть після пророщування, яке легко можна зробити в домашніх умовах. Чи не чули про зелену гречку, про чудові властивості її проростків? Тоді ці стаття і відео для вас.
Чому зелена?
Зелена гречка зберігає максимум корисних властивостей, даних їй природою. Так, білка в ній міститься до 15% (для порівняння: в перловки – 9%, в рисі – 7%). Білок зеленої гречки має високоякісний амінокислотний склад (альбумін, Проламіни, глобулін, глютелін та ін.), В ньому відсутній глютен. Унікальний набір мікроелементів: залізо, фосфор, кальцій, калій, цинк, фтор, йод, молібден, кобальт, мідь і життєво важливих вітамінів: B1, В2, Е, Р, РР, фолієва кислота. Багата зелена гречка флавоноїдами: рутин, кверуетін, вітексин і ін. Є тут і органічні кислоти: ліноленова, щавлева, яблучна, а також натуральні цукру і крохмаль.
При високій температурі корисні речовини частково руйнуються, тому варто вживати в їжу саме зелену «живу» гречку. Крім того, не піддані тепловій обробці зерна залишаються здатними до пророщування.
Пророщена гречка дуже корисна для організму людини
Навіщо пророщувати?
Неспроста здавна люди урізноманітнили свій раціон проростками різних зерен. У момент пророщування в них міститься найбільша кількість вітамінів, мінералів, антиоксидантів. Зокрема, в гречці вміст вітаміну С зростає майже в 18 разів, антиоксидантів – в 2 рази. У цей період всередині зерна запускаються важливі біологічні механізми, які знищують інгібітори, розщеплюють жири на жирні кислоти, крохмаль – на натуральні цукри, білки – на амінокислоти.
Проростки містять велику кількість ферментів, що дають їм сили для зростання і розвитку. Таке перетворення гречки підвищує її засвоєння організмом. Вітаміни та мінеральні речовини надходять до нас у своїй найбільш природною формою, в більшому обсязі.
Увага! Інгібітори – речовини, що затримують протягом фізіологічних процесів, зокрема, перетравлювання їжі. Антиоксиданти – речовини, які очищають організм від ушкоджує молекул (так званих вільних радикалів).
Де взяти?
У наші дні, коли популярність зеленої гречки зросла, місць для її придбання стало досить багато, як реальних, так і в інтернеті:
- магазини живий їжі;
- магазини Екопродукт;
- спеціалізовані магазини для вегетаріанців, веганів, прихильників правильного харчування;
- відділи круп в мережевих магазинах;
- сільськогосподарські ярмарки.
Зверніть увагу на забарвлення крупи. Вона повинна бути зелено-бежева, рівномірна. Також варто переконатися, що зерна цілі і свіжі (краще – останнього врожаю).
Проростити гречку можна за пару днів
Ціни на зелену гречку доступні, які можна порівняти з цінами на інші якісні крупи. Як правило, купуючи її в великих упаковках або дрібним оптом, ви зможете заощадити.
Увага! Багато сільськогосподарські культури вирощуються із застосуванням генної інженерії, з обробкою хімікатами. Гречка не схильна до цих віянь. Вона не містить ГМО, не обробляється пестицидами. На вашу вимогу продавець зобов’язаний надати сертифікат. Сертифікована продукція з більшою ймовірністю опиниться справжньою зеленою гречкою, без термообробки і хімікатів.
Як проростити?
Проростити зелену гречку зможе будь-хто. Не варто занадто зациклюватися на якомусь одному способі, віднімається в інтернеті. Залежно від якості і кількості крупи, її цілісності, температури повітря в процесі пророщування можуть бути нюанси, але не такі суттєві, щоб їх недотримання призвело до фатального результату. Дійте, і у вас обов’язково вийде.
Враховуйте вашу потребу в проростках, адже найбільшою кількістю корисних речей вони мають на 2-4 добу після пророщування.
Увага! Досвідчені споживачі проростків вважають, що оптимальний час для пророщування – весна і осінь. Обсяг готових до вживання проростків приблизно в 1,5 рази більше взятої крупи.
Замочування
Для замочування і пророщування зеленої гречки можна використовувати будь-яку зручну вам посуд: контейнер, миска, спеціальна банку з кришкою з дірочками і ін.
Виконайте наступні кроки:
- візьміть потрібну кількість зеленої гречки і відповідну за розміром ємність (приблизно в 3 рази більше обсягу крупи);
- гарненько промийте гречку холодною водою кілька разів, зливаючи воду, приберіть спливли биті шматочки і сміття;
- залийте гречку чистою водою кімнатної температури;
- залиште ємність приблизно на 1 годину, щоб крупа переповнилася водою;
- промийте гречку до прозорої води, при цьому з водою втечуть спливли неживі зерна і з’явилася в процесі замочування слиз.
Гречка готова до наступного етапу.
Пророщування
Виконайте наступні кроки:
- накрийте гречку негерметичной кришкою, тарілкою або шматком тканини; головне, щоб вона провітрювалася;
- якщо використовуєте спеціальну банку для пророщування – поставте її в тарілку кришкою вниз; при цьому зайва вода витікатиме, крупа – досить вентилюватися і залишатися вологою;
пророщена гречка
- залиште ємність при кімнатній температурі, можна в більш тепле місце;
- приблизно кожні 8 год промивайте гречку для зволоження, адже поверхневий шар буде злегка підсихати; можна акуратно перемішувати крупу ложкою, це також не дасть верхнім зернам пересохнути;
- через 6-8 годин зерна «наклюнутся» – з’являться перші малопомітні проростки; вживати їх в їжу рекомендується при довжині близько 1 мм;
- пам’ятайте: від замочування до готовності до вживання проходить близько 20 годин, за цей час проростки виростають до 3-5 мм.
Чи не доливайте воду в ємність з гречкою при пророщування, інакше вона може закиснути, а зерна – задихнутися і не прорости. Слідкуйте за достатньої зволоженістю зерен, не забувайте їх промивати або перемішувати. Якщо протягом 6-8 годин зерна не «наклюнулісь», не переживайте. Швидше за все, у вас в кімнаті прохолодно або це особливість ваших зерен, і процес пророщування просто займе трохи більше часу.
Готові до вживання проростки зеленої гречки з задовольняє ваші смакові пристрасті довжиною паростків промийте, складіть в контейнер або каструльку з кришкою і зберігайте в холодильнику до 4-х днів.
Їжте проростки зеленої гречки як самостійну страву, заправляючи рослинними оліями і зеленню, додайте їх в салати, каші, супи. Використовуючи пророщену гречку в щоденному раціоні, ви істотно поліпшите своє самопочуття і обмін речовин, зміцните імунітет, захистіть себе від стресів і негативних факторів навколишнього середовища, скинете зайву вагу. Будьте здорові!