Чорна, а також зелений різновид попелиці – дрібні комахи, які завдають багато шкоди садової вишні. Вони поселяються на зворотному боці листя квітучого дерева і розмножуються зі стрімкою швидкістю, знижуючи врожайність. Стаття розповість про досвід садівників в профілактиці поширення цього шкідника і як з ним боротися.
Попелиця і її шкідливий вплив
Це люди знають комаха, розмір якого не перевищує 7 мм. Воно поселяється на зелених пагонах і листках вишневого дерева в місцях, що захищають від дощу і сонця. Крім того, це найсоковитіші ділянки, а саме соком рослини і харчується тля. Відрізнити її просто – це дрібні чорні або зелені комахи, які залишають на ділянках дерева великі колонії своїх личинок. Після появи шкідника листя стають липкими, починають темніти, скручуватися, перестають здійснювати фотосинтез і, врешті-решт, засихають. Аналогічно страждають пагони і зав’язь.
Крім врожайних втрат, тля безпосередньо завдає шкоди здоров’ю дерева. Уражена рослина:
- починає зростати повільніше або перестає взагалі;
- слабшає;
- стає менш стійким до паразитам і грибкових спор;
- гірше переносить зиму.
Попелиця на листі вишні
Незалежно від виду попелиці, в сезонному циклі у особин є крилаті і безкрилі форми:
- Перші за допомогою вітру можуть перенести колонію на значну дистанцію, до 25 км. Вони також відкладають яйця в зиму.
- Безкрилі істотно розширюють популяцію, відповідаючи за масове розмноження навесні і влітку.
Простіше кажучи, коли попелиці на рослині стало занадто багато, на світ з’являється покоління з крилами, яке переносить частину однієї колонії на інше місце. Пік активності шкідників припадає на червень. За сезон в одній колонії народжується близько 14 поколінь комах.
Увага! Попелиця і мурахи – взаімоподдержівающіх один одного комахи. Мурахи харчуються екскрементами попелиці, а натомість захищають її личинок.
Поява попелиці: причини і профілактика
В ході еволюції тля пристосувалася до змін життєдіяльності рослин і зміні клімату. Колонії можуть бути різними за видовим складом, гнучкими до зовнішніх стресів. Попелиця – дводомна комаха. Для повноти сезонного циклу розмноження їй необхідна присутність неподалік сорного рослини – підмаренника. Очищайте околиці дерева і сад в цілому від рослин-паразитів.
Є й інші профілактичні способи:
- Регулярно змивайте або видаляйте будь-яким іншим механічним способом липку долину з листя. По-перше, це приманка для мурах, по-друге, розсадник сажистого гриба.
- Наважується від дерева мурах. Для цієї мети підійдуть ловчі пояси і липкі пастки на стовбурі, окроплення окропом мурашиних кладок з яйцями, знищення мурашників на ділянці. Проводьте також боротьбу з мурахами
- Звільняйте дерево від старої, що відшаровується кори, робіть побілку стовбурів восени або навесні, до набрякання бруньок.
- Видаляйте молоду поросль біля коріння дерева. Її м’яка і соковита тканину – ідеальне місце проживання для попелиці.
- Сприяйте зміцненню листя. Тугий лист важче прокусити, значить, він буде менш привабливий для шкідника. Це досягається за допомогою дощування крони, регулярного поливу, мульчування, збалансованого харчування. Але не можна переборщувати з азотної підгодівлею.
- Посадіть неподалік від вишні часник, цибуля, ромашку далматська, чорнобривці – їх запах тля не любить. І навпаки, розмістіть подалі рожу, космею і настурції, які залучають ця комаха.
- Календула теж сприятливо вплине на здоров’я є сусідами з нею плодового дерева – вона приманює сонечок, які є для попелиці ворогами No1. Збільшити популяцію сонечок в саду можна і механічно – попросіть дітей зібрати їх по околицях.
Увага! З садових культур найбільше тля любить вишню і калину, тому чим далі вони будуть від інших плодових дерев, тим краще.
Як боротися з чорною і зеленою попелицею
Найчастіше садівник виявляє тлю, коли частина флори на його ділянці пошкоджена. За зиму личинки перетворюються в комах. Навесні, коли стало досить тепло, вони стрімко займають зелені поверхні. З боку це виглядає як купа рухомих точок на листі і пагонах.
Личинки і дорослі особини зимують під корою дерева. У цей період можна обробити дерево хімічними препаратами, найпопулярніші – «Іскра», «Командор», «Фітоферм». Обробку потрібно робити не пізніше, ніж за 1-1,5 міс. до збору врожаю (для «Фітоферм» терміни трохи менше). Потрібна не спекотна, суха, безвітряна погода. Першу процедуру проводять, поки ще не розкрилися нирки.
Порада. Слідкуйте за дозуванням, термінами і іншим рекомендаціями на етикетці препарату.
Є чимало поширених народних засобів. Ними можна обробляти вишню в будь-який час і з будь-якою частотою. Серед рецептів:
- Рідке або розчинена мило (2 ч. Л.), Розведене в склянці рослинного масла. Можна спробувати без масла.
- Настій з деревної золи (0,5 кг на відро води, має постояти протягом 3 діб).
- Настій з нарізаною картопляної або помідорової бадилля, тютюнового листя.
- Настій з часнику (3-4 зубчики), рослинного масла (2 ч. Л.) І рідкого мила (1 ч. Л.).
Під час обприскування особливу увагу приділіть тильній стороні листя. Зрозуміло, жодна обробка препаратами не буде ефективною без паралельної профілактики. Найважливіша міра – боротьба з мурахами.
Чим обробити дерева від попелиці: відео
Боротьба з попелиць на вишні: фото