Хоча виноград споконвіку південна рослина, прагнення садівників вирощувати його в холодних областях долає всі кліматичні кордону. Зараз виведено багато сортів, які легко переносять морозні зими і дають хороший урожай. Наприклад, сорт Пам’яті Домбковской, завдяки деяким якостям, дуже популярний у початківців виноградарів. Детальніше про нього можна дізнатися з опису культури, фотографій і відгуків вже вирощують його любителів.
Опис сорту
Виведений сорт був ще в 1983 році в місті Оренбурзі відомим виноградарем Федором Шатілова. Від своїх генетичних "батьків" виноград успадкував стійкість до несприятливих умов, дивовижний аромат і смак. Спочатку він просто іменувався як чорний безнасінний зимостійкий сорт (ЧБЗ). А потім, на початку 90-х минулого століття, йому присвоїли офіційна назва, яке було дано на честь помічниці Шатілова Яніни Домбковской.
Характеристика винограду:
- Кущ сильний, відрізняється швидким ростом.
- Лоза за сезон виростає до 5 м в довжину. До моменту укриття встигає повністю визріти.
- На листі виділяється три лопаті. Колір темно-зелений.
- Квітки у сорту двостатеві.
- Грона досить масивні (600-1000 г), циліндричні, дуже щільні.
Грона винограду Пам’яті Домбковской
- Ягоди середні, круглі за формою. Насіння в них відсутні.
- Колір пружною шкірки синяво-чорний. Зверху ягода покрита білуватим нальотом.
- М’якоть дуже соковита, солодка, рожевого кольору.
- Урожайність сорту дуже висока – деякі виноградарі з одного куща збирають до 150 грон.
- Дозрівають ягоди на початку-середині вересня.
- Витримує морози до -30 ° C.
Переваги сорту при вирощуванні в північних районах
Пам’яті Домбковской – особливий сорт, призначений для культивування в холодних районах. Завдяки деяким унікальним властивостям він дуже цінується серед садівників.
- Відмітна особливість цього винограду – властивість адаптуватися до суворого клімату.
- Урожайність – сорт вважається найбільш урожайним для своєї зони культивування. Плодоносить стабільно незалежно від погодних казусів.
- Висока стійкість до хвороб і здатність дуже швидко відновлюватися після знищення збудників.
- Морозостійкість. Перебуваючи під снігом лоза здатна витримувати зниження температури до -28 ° C, а при забезпеченні спеціального укриття – до -30 ° C.
Як доглядати за виноградом
Догляд за виноградом, зростаючим в холодних областях дещо відрізняється від догляду за його побратимами на півдні.
На зиму потрібно сухе укриття. Для цього лоза укладається в траншеї, над нею споруджується дерев’яний каркас (можна використовувати ящики), поверх якого затьмарюється агротекс, шар картону і поліетилен, найкраще спінений. На початку квітня треба зняти укриття. Після просушування лози добре обприскати її мідним купоросом.
Виноград вимагає укриття на зиму
У північних областях після цієї процедури потрібно встановити дуги над виноградом і знову прикрити лозу. Коли мине загроза пізніх заморозків, укриття можна зняти і почати розподіляти лозу по приготовленої для цього шпалері. Все літо потрібно постійно стежити за станом куща – проріджувати крону, видаляти поросль і т.д.
Порада. Листя, що знаходяться поблизу кистей, краще періодично видаляти. Так грона отримають більше сонячної енергії.
Приблизно в кінці серпня обов’язкове обрізка пагонів, тобто їх верхівки обрізаються на 20-40 см. Ця операція проводиться з метою економії харчування куща. В результаті, поживні речовини не витрачаються на нарощування вегетативної маси. Пізньої осені, перед укриттям, проводиться остання обрізка, лоза обробляється залізним купоросом і ховається.
Порада. Ще мокру після останнього обприскування лозу потрібно добре обсипати деревним попелом. Вона налипне на пагони і стане своєрідним захистом від мишей та інших шкідників, здатних дістатися до винограду під укриттям.
Обприскування винограду
Обприскувати рослина краще так званими баковими сумішами, коли в один обприскувач поміщається відразу декілька препаратів. Тобто, кущ одночасно обробляється і проти шкідників, і проти хвороб, та ще й підгодовується. Головне – попередньо вивчити інформацію про те, які препарати можна змішувати, а які ні.
Садівники добре відгукуються про сорт
Обробка винограду проводиться кілька разів за сезон:
- навесні, як тільки нирки розпустилися;
- перед початком цвітіння;
- коли ягоди досягнуть розміру гороху;
- перед укриттям на зиму.
Порада. Найкраще в якості головного компонента для бакової суміші використовувати спеціальні імуномодулятори та імуностимулятори. Під їх впливом пагони стають сильнішими, а ягоди швидше дозрівають.
Відгуки виноградарів
Любителі, які проживають в регіонах холодного клімату і вже не один рік обробляють виноград сорту Пам’яті Домбковской, відзначають його життєздатність. Стабільний урожай вони отримують щорічно. Ягоди смачні, досить солодкі. З них готуватися чудовий сік. Лоза до кінця сезону повністю визріває. Незважаючи на це, в зиму краще добре вкривати рослина. На форумах часто зустрічаються підтвердження того, що цей виноград варто витраченого часу і сил.
Як і будь-який виноград, сорт Пам’яті Домбковской вимагає до себе чималої уваги. Зате у вересні, навіть у несприятливих для цієї культури умовах, на столі з’являються темно-сині ароматні грона, зрізані на власній ділянці.