Знайомимося з горобиною Гранатний

За невибагливість у догляді особливої ​​популярності набула горобина Гранатна. Її можуть вирощувати навіть початківці садівники. Вона відрізняється естетичним виглядом, її вигідно використовують декоратори. Ягоди мають багато корисних властивостей.

Плоди горобини

Опис сорту

Виведений в 1925 році І. В. Мічуріним. Тому друга її назва Мичуринская Гранатна.

Батьками виду стали глід сибірський і горобина звичайна.

Самоплодовий, але для поліпшення врожайності використовують такі запилювачі, як відома Десертна, новинки – Вефед і Сорбінка. Ці сорти рекомендують висаджувати поруч. Починає плодоносити через 4 роки після посадки. Дозрівання ягід припадає на кінець літа. Рослина має недовге життя – всього 20-25 років.

Розмножують сорт вегетативним способом, прищеплюючи на горобину звичайну. Також кореневими нащадками, дуговими відводками і зеленими живцями.

Дерево

Культура виростає 3-4 м у висоту. Дуже красива, навіть в зимовий період. Має велику схожість з горобиною звичайної. Крона широка, густа. Пагони приживаються без праці. Сонце, морози і заморозки на них не впливають. Коріння потужні, мочкувате. Листки чергові, непарноперисті. Їх складають 9-11 маленьких листочків еліптичної форми. Довжина великого листа – 13 см, ширина – 7 см. Колір темно-зелений з блиском. Мають декоративним видом.

Деревце в цвету

Цвітіння пізніше – припадає на першу половину червня. Заморозки до цього часу проходять, тому йому не загрожують. Суцвіття щитковидні. Їх складають 50 -100 білих маленьких квіток-медоносів. Ягоди молодих рослин розміщені на плодових прутиків, більш зрілих – на кільчатках.

Плоди

Мають форму кулі, злегка горіння. Вага становить 1-1,6 м Колір бордово-червоний, характерний сизий наліт. М’якоть жовтого забарвлення, соковита. Смак кисло-солодкий, відчувається легка терпкість. Гіркота відсутня.

Горобина Гранатна плоди

Мають хорошим складом: аскорбінова кислота, каротин, пектини, вітаміни, а також багато мікроелементів. Містять цукор в кількості 6-8%. Вживають в свіжому вигляді, сушать, заморожують. Готують компоти, джеми, варення. Є прекрасним кормом для птахів.

Позитивні і негативні характеристики

У своєму описі горобина Гранатна має ряд переваг, завдяки яким стала популярною. Серед них виділяють:

  • висока врожайність – 15 -20 кг плодів з одного дерева при відповідному догляді;
  • хороша зимостійкість;
  • можна використовувати як захист садових рослин від вітрів;
  • тривале збереження ягід – до 5 місяців в прохолодному приміщенні;
  • відсутність гіркоти;
  • протипожежні характеристики;
  • лікувальні властивості;
  • самоплідність.

До недоліків можна віднести той факт, що рослина недовго живе. А також має середній імунітет до шкідників і хвороб.

Процес посадки

Краще висаджувати горобину восени. Навесні також виробляють посадку, але це треба встигнути зробити до розпускання бруньок. Культура має вимоги до світла – ділянка повинна бути добре освітлений сонцем. У затінених місцях також зростає, але показники врожайності будуть нижче.

З видів грунтів краще вибрати дерново-слабопідзолисті суглинки. Протипоказано для рослини залягання грунтових вод. Оптимальна відстань до них має становити 1,5-2 м від поверхні.

На ділянках із застоєм вологи вирощування горобини Гранатний неможливе.

Розміри ями для посадки треба розраховувати з урахуванням габаритів коренів саджанця. Орієнтовна глибина – близько півметра, діаметр – близько одного метра. Викопаний ґрунт удобрюють. У нього додають:

  • 20 кг перегною;
  • 0,3-0,4 кг суперфосфату;
  • 0,2-0,3 кг сірчанокислого калію.
  • 4-5 см – оптимальне поглиблення шийки прикореневого типу.

плодоношення

Потім треба полити дерево 2 відрами води. Пристовбурні кола мульчують компостом з додаванням деревного попелу або тирсою, торфом. Шар мульчі повинен становити більше 8 см. Відстань між деревами при посадці треба витримувати 2-2,5 м. Краще садити уздовж огорожі або стіни споруди.

Правила догляду

Горобина Гранатна – невибаглива рослина. Але для високих показників врожайності варто дотримуватися деяких правил.

Полив

Якщо недостатньо природної вологи (опадів), має бути забезпечено своєчасний полив. Його проводять в 3 етапи:

  • на початковій стадії вегетаційного розвитку;
  • приблизно за 3 тижні до збору плодів;
  • 3-4 тижні після збирання врожаю.

Для цього кругом стовбура роблять борозенку, в яку вносять рідина. Витрата – 30- 40 л на 1 кв. м.

Розпушування

Після кожного поливу варто зробити розпушування грунту. Його роблять з метою забезпечення доступу повітря до кореневої системи і затримку вологи. Такі маніпуляції варто здійснювати ранньою весною і восени для підготовки дерева до зимового періоду. Грунт перекопують не більше ніж на 15 см, щоб не зачепити коріння.

Обрізка

Садівники формують кущувату крону або розріджено-ярусні. Це забезпечить хороше освітлення, посадки не займатимуть багато місця. Треба постійно знижувати висоту культури, проріджувати, якщо крона стала занадто густий. Це сприяє підвищенню продуктивності. Також виробляють санітарні обрізки – видаляють сухі та пошкоджені гілки для попередження розвитку хвороб.

схема обрізки

Правильне формування – запорука високого врожаю. Його починають робити навесні до появи бруньок. Горобину на ранніх етапах розвитку обрізають на одну нирку. Кут відходження гілок не повинен бути дуже гострим. Доросле дерево обрізають по мірі необхідності. Гілки вкорочують на третину, проріджують. Видаляють нижні відгалуження і поросль.

Підживлення

Горобина Гранатна вимагає внесення добрив. Перші 3 роки поживні речовини забезпечують тільки навесні за умови, що підгодовували землю при посадці. Вносять аміачну селітру або сечовину (по 25 г коштів на 1 кв. М.). Це роблять при перекопуванні землі. Починаючи з 4 роки, підгодівлю проводять і восени. Використовують фосфорні та калійні добрива. У їх якості можна застосовувати суперфосфат (40-50 г) і калійну сіль (30 г).

Хвороби і шкідники

Культура не може похвалитися високою стійкістю до захворювань. Часто її вражають і комахи-шкідники. Щоб не допустити їх свирепствования, варто проводити профілактичні заходи.

іржа горобини

Горобина Гранатна піддається таким хворобам:

  • Моніліоз – вражає структуру дерев, характерне утворення темних наростів.
  • Борошниста роса – листя рослини покриваються білим нальотом, з часом відмирають.

Протистояти монилиозу можна за допомогою таких препаратів: нітрафен (300 г на відро води) або мідний купорос (100 г на відро води). Обробку проводять ранньою весною, щоб не встигли набрякнути нирки. Пошкоджені ділянки дерев видаляють і спалюють.

Проти борошнистої роси застосовують розчини колоїдної сірки. Для цього беруть 30 г речовини на відро води. Обробку роблять до цвітіння дерева. Уражені листки видаляють і спалюють. Кожні 4 дні використовують мильний розчин: 1 ст. л. рідкого мила, 3 ст. л. соди, 10 л води. Цей засіб допоможе повністю побороти хворобу.

Рябиновая моль

Дерево також вражають багато видів шкідників. Серед них можна виділити:

  • Рябиновая тля – пошкоджує листя, внаслідок чого вони деформуються. У профілактичних цілях застосовують 2% розчин нитрафена. Обробки можна виробляти навесні до появи бруньок. Після їх утворення – 0,1% розчином Рогор-С. Влітку до утворення зав’язей – 0,2% розчином карбофосу.
  • Горобиновий галовий кліщ – вражає листя. Восени збирають все залишки опалого врожаю. Землю навколо стовбура перекопують. Побороти шкідника можна, використовуючи 1% розчин колоїдної сірки.
  • Рябиновая моль – її личинки пошкоджують плоди. Застосовують хлорофос: 20 г засобу на 10 л води.

Всі обробки можна здійснювати через 14 днів після цвітіння.

Висновок

Горобина Гранатна популярна серед садівників. Вона володіє багатьма позитивними якостями. Невибагливість у догляді дає можливість легко впоратися з вирощуванням дерева. Особливо полюбилася декораторам. Культура має естетичний зовнішній вигляд. Красиві листя в поєднанні з білими суцвіттями і бордовими плодами в майбутньому дуже добре виглядають.