Золотий вус – рослина, що прийшло до нас з далеких американських тропіків, але прекрасно при цьому влаштувалися в більш суворому кліматі. Його цінують не тільки за високу декоративність, але і за неймовірні лікувальні властивості, завдяки яким можна позбутися від багатьох недуг. Сьогодні ви дізнаєтеся про особливості вирощування золотого вуса в домашніх умовах: посадка, догляд, розмноження, хвороби (додаються фото і інструкція).
Золотий вус: характеристика рослини, його застосування
Золотий вус або колізія запашна – багаторічна повзуча рослина, здатне досягати 1-2 м у висоту. Зовні дуже нагадує ліану. При вирощуванні в домашніх умовах, на жаль, швидкість росту істотно сповільнюється і максимальна висота, якої може досягти золотий вус – близько 30 см. Натомість зростає він дуже раскидисто, досягаючи в ширину 1,5 м.
Пагони запашної колізії бувають двох видів: прямі (ростуть вертикально) і бічні (які, власне, і величають вусами).
Листя у рослини подовжені, представлені численними колінчатими пагонами, відрізняються яскравим ніжно-зеленим кольором. На кінцях розташовані невеликі розетки білих або біло-рожевих квіток, які не відрізняються особливо привабливим декоративним видом, але видають тонкий приємний аромат.
Золотий вус – лікарська рослина
Цвітіння золотого вуса може мати різну періодичність в залежності від кліматичних особливостей регіону, в якому здійснюється його вирощування. У більшості випадків перші квіточки з’являються на золотому вусі з настанням весни. Після закінчення процесу цвітіння замість квіток на пагонах ви побачите плоди-коробочки, наповнені насінням, які можна використовувати для розмноження колізії.
Широко використовується золотий вус в народній медицині завдяки вмісту в складі його соку численних корисних для нашого організму компонентів і речовин. Так, рослина здатна захистити від ракових захворювань, очистити кров, знезаразити будь-які рани, зняти набряки, усунути дихальні захворювання, дерматологічні проблеми і багато ін.
Розмноження золотого вуса
Розмноження рослини здійснюється зазвичай одним з двох методів: насіннєвим або пагонами. При вирощуванні першим способом необхідно зібрати насіння після закінчення процесу цвітіння і, загорнувши в нещільний тканину або папір, залишити на зберігання до весни в сухому темному місці, а з наступ весняних днів здійснити посадку.
При розмноженні пагонами слід відокремити кілька молодих гілочок, зрізати всі їх нижні листочки (залишаються лише верхівкові). Місце для посадки повинно бути обов’язково сонячним, але залишати ємність зі зростаючим золотим вусом на відкритому сонці було б помилкою: рослині досить теплих непрямих сонячних променів.
укорінення живця
Висадка пагонів відбувається у вологий грунт. Періодично молоді паростки слід поливати і, коли вони в достатній мірі укореняться, здійснити пересадку в основний контейнер / горщик, де вони зможуть повноцінно розвиватися далі.
Порада. При пересадці молодих паростків золотого вуса їх слід поглиблювати трохи більше, ніж інші рослини (на 5-7 см), оскільки коренева система рослини представлена у вигляді великої кількості коренів, розташованих уздовж всього втечі. Оптимальний варіант посадки: на таку глибину, щоб від нижніх листочків до поверхні грунту відстань було не більше 2 см.
Тонкощі догляду за рослиною
Для того щоб золотий вус виріс в міцне здорове і красиво квітуча рослина, необхідно дотримуватися певних заходи щодо догляду за ним. В першу чергу, слід подбати про те, щоб колізія росла в потрібному грунті: він повинен бути легким, добре дренованих (бажано використовувати суглинку).
Приміщення, в якому буде знаходитися рослина, має бути досить теплим, адже золотий вус за своєю природою – тропічний квітка. Температура повітря ні в якому разі не повинна бути нижче нуля.
Щоб рослина могла відчувати себе комфортно і росло міцним і здоровим, слід періодично вносити в грунт добрива. Можна використовувати органіку, можна підібрати готовий мінеральний комплекс (перевагу краще віддати підживлення з переважанням в їх складі азоту, фосфору і калію).
Поливи повинні бути регулярними, але не дуже рясними: краще, якщо грунт в горщику з рослиною буде постійно вологою, але при цьому золотий вус не повинен фактично плавати у воді. Оптимальний час для поливу рослини – ранкові години. У холодний період року (починаючи з перших прохолодних днів вересня) бажано мінімізувати поливи до 1-2 разів на тиждень: рослині цієї кількості вологи буде цілком достатньо.
Звертайте особливу увагу на розташування рослини в кімнаті: бажано залишити його в півтіні або навіть тіні.
Порада. Колізія дуже любить кислу воду, тому бажано злегка підкисляти її безпосередньо перед внесенням у грунт. Домогтися цього можна за допомогою звичайної лимонної кислоти: досить лише 1 ч. Ложки порошкової лимонної кислоти або свіжовичавленого лимонного соку на 1 л води. Підтримуйте постійну вологість грунту
Рослина рідко хворіє. Найчастіше уражається різними комахами-шкідниками. Це може бути павутинний кліщ, попелиця та ін. Ефективно боротися з ними можна за допомогою інсектицидів. Але можна і запобігти появі шкідника на рослині: для цього достатньо лише підтримувати оптимальний температурний режим і графік поливів. До речі, дотримання оптимального режиму поливів допоможе також запобігти змінам у зовнішньому вигляді рослини: при відсутності достатньої кількості вологи листя колізії почнуть жовтіти.
Порада. Якщо ви хочете добитися незвичайного забарвлення у листя рослини, залиште його безпосередньо на відкритому для сонячних променів місці (листя придбають пурпурний відтінок). Пагони при цьому почнуть розростатися в горизонтальному напрямку. При відсутності ж великої кількості сонячних променів пагони почнуть рости в вертикальному напрямку.
Ось і всі тонкощі, які слід знати при вирощуванні золотого вуса в домашніх умовах. Як ви могли переконатися, ця рослина відрізняється високою декоративністю, і при цьому не вимагає особливих заходів по догляду. Головне, пам’ятати основні правила. Успіхів!