Перець не тільки корисний, але і вельми гарний овоч. Гілки з дозрівають перцями ефектно виглядають навіть на фото. Однак його досить складно виростити. Досвідчені городники інколи зазнають труднощів з культивуванням овоча і створенням відповідних умов для зростання насіння. Головні труднощі – хвороби перцю, уникнути яких дуже складно. А боротьба з уже з’явилися проблемами є непростим завданням.
Класифікація захворювань і основні заходи профілактики
Хвороби, що вражають перець під час росту, бувають:
- Вірусні.
- Грибкові.
- Бактеріальні.
Факторів, що сприяють зараженню, може бути безліч. Найбільш ефективними профілактичними заходами є:
- ретельне дотримання правил вирощування;
- агротехнічні прийоми.
Щоб запобігти зараженню багатьма захворюваннями і не допустити пошкодження плодів шкідниками, перцю не висаджують на тих місцях, де росли рослини цього сімейства, наприклад, картопля або помідори.
Насіння безпосередньо перед висадкою знезаражують розчином марганцівки. Розвиток і нарощування молодими рослинами кореневої системи відбувається при температурі +27 С0, тому розсаду пересаджують в грунт після встановлення теплої погоди. Слід враховувати, що пізні весняні заморозки на незміцнілу розсаду діють згубно.
Увага! При вирощуванні перців в теплицях, необхідно встановлювати оптимальний температурний режим і постійно контролювати вологість повітря. У городі розбивати грядки слід на відкритих для сонця ділянках, а в разі зниження температури накривати перці плівкою.
Полив повинен бути ретельним, щоб запобігти утворенню гнилей. Найчастіше захворювання грибкового походження розвиваються при підвищеній вологості.
Порада. Профілактика не завжди забезпечує надійний захист перців від хвороб, так що рослини слід постійно уважно оглядати, реагувати на виникнення змін.
Вірусні захворювання та способи боротьби з ними
До найбільш частих вірусних хвороб перцю відносяться:
- Тютюнова мозаїка (характерне забарвлення, почорніння, опадання листя, деформація).
- Огіркова мозаїка (пожовтіння куща, в’янення стебел, деформація пагонів, відставання в розвитку).
- Внутрішній некроз плодів (виникнення коричневих або бурих плям).
Для запобігання або зниження ризику зараження вірусами, перці необхідно висаджувати на певній дистанції один від одного. Використовується дезінфекція насіння і позакореневе підживлення для підвищення імунітету.
Грибкові захворювання і заходи боротьби з ними
До поширених грибкових хвороб перцю відносяться:
- Альтернаріоз. Поразка окремих листя, стебел і плодів. Коричневі плями виникають у верхній частині куща і потім переходять на всю рослину, з-за цього листя відмирає. На стеблах з’являються бурі кільцеподібні виразки. На плодах – водянисті ділянки, часто покриті шорстким нальотом.
- Септоріоз. На старих листках з’являються біло-сірі плями з бурим ободком, які збільшуються і поширюються до верхньої частини куща.
- Фузаріоз. Листя внизу куща жовтіє і опадає, починається гниття коренів.
- Чорна ніжка. З першими сходами нижня частина стає темно-коричневою, майже чорної і розм’якшується. Рослина починає кренитися.
- Вертіціллез. Потемніння судинної тканини, листя стає темно-зеленими. Жовті плями з нижніх листків поширюються на всю рослину.
- Сіра гниль. На будь-якої частини перцю починають з’являтися вологі плями з щільним сірим нальотом.
сіра гниль
- Кладоспоріоз. Поверхня листя покривається світлим нальотом, на ньому з’являються яскраві бурі плями. В результаті рослина втрачає все листя.
- Склеротініоз. Підстава куща густо вкрите чорними корками і пухнастими ворсинками, плоди стають водянистими, на шкірці виникає білястий наліт.
- Фітофтороз. На плодах, стеблах і листках показуються темні плями зі світло-зеленим обідком. Коріння загнивають, плоди непридатні до вживання.
При появі грибкових захворювань перцю ефективно застосування органічного настою. Для цього 100 г рубленого часнику заливають трьома літрами води і на 10 днів залишають в темному місці. При поливі до 100 мл концентрованого настою додають рідини так, щоб вийшло 10 л.
Бактеріальні захворювання: як з ними боротися
Хвороби перцю бактеріального характеру є найбільш небезпечними, і, як правило, не піддаються лікуванню. Найчастіше зустрічаються:
- М’яка бактеріальна гниль. Стебла стають порожнистими, окремі частини рослини в’януть, виникає некроз листя. При виявленні перших симптомів хворі кущі необхідно видалити.
- Бактеріальний рак. На листі розростаються деформовані ділянки темного кольору, стаючи потім кіркою. Лікуванню бактеріальний рак не піддається, тому хворі культури необхідно видалити і обробити сусідні кущі медьсодержащими препаратами.
- Чорна бактеріальна плямистість. На листках з’являються численні водянисті ділянки, на стеблах – темні довгасті плями, що поступово збільшуються. Потрібно відразу ж очищати грядку від хворих кущиків.
- Блискавичне бактеріальне в’янення. Кущ жовтіє і швидко в’яне. Хворі рослини видаляють і проводять дезінфекцію грунту.
Перець досить складно виростити без спеціальних знань, оскільки він схильний до численних захворювань. Для цього потрібно розбиратися в основних ознаках виникнення хвороб і знати, які заходи профілактики застосовувати, щоб не допустити їх появи. Однак всі витрачені зусилля будуть виправдані, коли на грядках почнуть дозрівати такі красиві і дуже корисні плоди.
А з якими хворобами перцю стикалися Ви? Як боролися?