Хміль – дуже поширена рослина, зустріти яке можна і в лісі, і на пустирі, і біля житлового будинку. З давніх-давен він був в пошані у різних народів. Його використовували у святкових ритуалах, з ним готували напої і зілля, на заквасці з шишок пекли хліб. Таке ставлення хміль заслужив завдяки корисним складовим. Його лікувальні і омолоджуючі властивості також не залишилися без уваги. Але, існує і список протипоказань до застосування, на який обов’язково потрібно звертати увагу. Фото цього дивного рослини додатково розкриють його простоту і, одночасно, велич.
Хміль звичайний – опис
- Витка рослина з повзучим коренем, що має досить довгий, до 7 м стебло, густо вкритий дрібними гачкуватими шипами. З їх допомогою ліан міцно чіпляється за каміння, дерева, будівлі, причому утримуватися він може навіть на стрімких стінах.
- Шорсткі листя розташовані протилежно один одному. Внизу крони рослини вони розділені на загострені лопаті, яких зазвичай 3 або 5. Вгорі, зазвичай, листові пластини цільні.
- Квітки хмелю діляться на жіночі і чоловічі. Перші мають вигляд шишки, зібраної з 30-50 квіток, в нижній частині якої утворюються гіркі речовини. Суцвіття чоловічого роду довгі і схожі на розгалужені волоті. Їх пилок здатна переноситься вітром на дуже великі відстані. Цвітіння починається в липні і триває до середини серпня. Плоди – бурі сплющені горішки – дозрівають у вересні.
- Хміль може виживати в найнесприятливіших умовах. Тривалість його життя становить 20 і більше років.
- Різні частини рослини отримали застосування в харчовій промисловості, в косметології, а також в офіційній та народній медицині.
Хміль корисний для людини при правильному застосуванні
Що корисного входить до складу хмелю
В основному, в різних галузях використовуються шишки хмелю, які містять:
- лупулінових речовини – саме вони надають гіркоту;
- ефірні сполуки – відповідають за специфічні смак і аромат;
- алкалоїди;
- фітоестрогени;
- фенольні сполуки;
- органічні кислоти;
- вітаміни C, PP і групи B;
- барвники.
Увага! Збирати шишки і листя хмелю можна лише далеко від промислових зон, залізничних шляхів і автотрас. Це пов’язано з їх здатністю швидко накопичувати важкі метали і токсини.
Застосування в медицині
Перераховані вище компоненти позитивно впливають на нервову систему людини. У складі різних препаратів разом з м’ятою і валеріаною (Валокордин, Ново-Пасит і ін.) Вони надають заспокійливу дію при нервовому перенапруженні, порушеннях сну, хворобах серця. Хміль допомагає печінки справлятися з очищенням організму, покращує обмін речовин. Його відвари у вигляді компресів і примочок знімають біль при захворюваннях м’язів і суглобів.
Хміль вживають для лікування різних систем організму людини
Гіркі речовини, що містяться в шишках, покращують апетит, посилюють виділення жовчі, допомагають слизових шлунково-кишкового тракту відновитися після запалення і різних пошкоджень. Наявність фітоестрогенів (жіночих гормонів) дозволяє препаратів з цієї рослини підтримувати здоров’я жінки на певному рівні під час і після настання клімаксу.
Застосування в косметології
Хміль дуже широко застосовується як в домашній, так і в промисловій косметології.
- З порошком, приготованим самостійно з шишок, виходять ефективні і, можна сказати, універсальні косметичні маски. Залежно від інгредієнтів, їх можна використовувати і при вугрової висипки у підлітків і при зів’яненні шкіри в зрілому віці.
- З того ж порошку, при додаванні невеликої кількості води, можна приготувати м’який скраб для будь-якої шкіри. Крім очищення від відмерлих клітин їм чудово знімаються роздратування.
Перед вживанням хмелю, проконсультуйтеся з лікарем
- Маски і ополіскування з відвару хмелю здатні зупинити випадання волосся, ліквідувати лупа.
Порада. До складу відвару з хмелю для зміцнення волосся бажано додати кропиву і корінь лопуха в співвідношенні 1: 1: 1. Так препарат буде більш ефективний.
- Промислово випускаються різні креми, шампуні, гелі та бальзами на основі хмелю.
Протипоказання
Приймати препарати потрібно в зазначеному дозуванні. При неправильному вживанні можуть виникати головні болі, розлад шлунка, блювота, сонливість. Людям, у яких спостерігається вміст естрогену в крові вище норми, також не можна приймати ці засоби.
Увага! Самостійно, без консультації фахівців, вкрай небажано вживати препарати з хмелю. Так можна отримати зворотний ефект і нашкодити організму.
Хміль може викликати алергію, що є серйозним протипоказанням. У цьому випадку не можна допускати не тільки прийому препаратів з нього, а й присутності самого рослини біля житла.
Безперечно, хміль – дуже корисна рослина. Однак щоб уникнути проблем, використовувати цей подарунок природи потрібно відповідно до певних правил.