Вероніка – чудова декоративна рослина, яку можна вирощувати у відкритому грунті, як з метою прикраси садового ділянки, так і лікувальних цілях. Хоча вероніка відноситься до сімейства Подорожникові, на подорожник вона мало схожа: ніжне акуратне рослина може стати гідним декоративним елементом на будь-який клумбі. Далі про особливості вирощування вероніки у відкритому грунті: посадка, догляд, кращі сорти (додаються фото і інструкція).
Квітка вероніка: опис рослина, характеристика основних сортів
Вероніка – трав’янистий корневищний багаторічна рослина. Рослина представлено великою різноманітністю сортів і різновидів, кожна з яких відрізняється по висоті, зовнішніми характеристиками, включаючи забарвлення і форму листя, квіток і навіть кореневища (коріння бувають як тонкими і довгими, так і досить потужними і при цьому короткими, зустрічаються навіть ниткоподібні).
У народі рослина відомо під іншими назвами, серед яких «незабудка», «зміїна трава» та ін. Стебла рослини прямі, або в деяких випадках стеляться висотою від декількох сантиметрів до 1,5 м. Форма листя різноманітна, окрас в більшості випадків зелений, іноді – незвичайний світло-сірий.
Ажурні квітки рослини представлені в широкій колірній гамі відтінків: в синьому (природному кольорі), білому, рожевому і т.д. Вони зібрані в невеликі колосовидні або волотисте суцвіття. Тривалість періоду цвітіння вероніки залежить від особливостей того чи іншого сорту.
Порада. Якщо ви хочете добитися максимально тривалого періоду цвітіння вероніки в вашому саду, вам необхідно оптимальним чином поєднувати вирощування декількох її сортів, що відрізняються термінами цвітіння.
Видова різноманітність рослини дає можливість вибрати найкращий варіант як для домашніх умов, так і для вирощування у відкритому грунті. Особливо можна виділити наступні сорти:
- Лікарська. Багаторічна почвокровное рослина з невеликими ніжно-зеленими листочками і акуратними декоративними квітами лілового, рожевого і блакитного відтінків.
Лікарська вероніка
- Длиннолистная. Потужне висока рослина (одне з найбільш високорослих в роді вероніки). Суцвіття у рослини досить довгі, з ефектним світло-бузковим забарвленням. Відрізняється тривалим періодом цвітіння: протягом усього літа аж до початку осені. Користується неймовірною популярністю серед садівників не тільки завдяки своїм декоративним, а й лікувальним властивостям, зокрема, сорт є прекрасним антисептиком.
длиннолистная вероніка
- Кавказька. Листя рослини розсічені, пофарбовані в яскраво-зелений колір. Квітки відрізняються незвичайним бузковим забарвленням і тонкими фіолетовими смужками.
Кавказька вероніка
- Тирличевих. Низькоросла рослина з тонкими стеблами, на яких ростуть ніжні білі квіти, пелюстки яких покриті невеликими блакитними смужками.
тирличевих вероніка
- Дерев’яниста. Це – невелике повзуча рослина з зеленувато-сірими листям і квітками рожевого кольору.
дерев’яниста вероніка
- Кримська. Карликовий сорт (в висоту досягає лише 20 см) з невеликими світло-зеленим листям і блакитного відтінку квітками.
Кримська вероніка
- Сива. Незвичайний низькорослий сорт з сизим листям і яскраво-синіми суцвіттями.
сива вероніка
Розмноження рослини
Процес розмноження вероніки здійснюється 3 способами: насінням, живцями або ж діленням куща. Насіннєвий спосіб вважається досить клопіткою, але це – найкращий варіант для тих, хто хоче отримати здоровий кущ з повноцінними ознаками сорти. Насіння можна або посіяти безпосередньо в грунт восени, або навесні висадити підготовлену заздалегідь розсаду.
Якщо планується посів на розсаду, починати підготовку посадкового матеріалу слід заздалегідь. В кінці зими насіння необхідно загорнути у вологу марлю і помістити в холодильник на 25-30 днів.
У ємності додайте живильний грунт, після чого помістіть насіння не дуже глибоко в землю. Бажано розташовувати їх по одному в окремому горщику або на відстані близько 5-7 см один від одного у великій ємності. Насіння слід присипати тонким шаром грунту і зволожити його.
Обов’язково накрийте прозорою плівки все ємності і помістіть їх в тепло. Коли паростки досить зійдуть (висота близько 8 см), можна здійснювати висадку у відкритий грунт. Не забудьте за деякий час до цього загартувати розсаду, періодично виставляючи її на свіже повітря.
Дорослі рослини легко розмножуються діленням куща
Розподіл куща – простий спосіб, який допоможе домогтися квітконосів в перший рік після посадки. Важливо правильно вибрати паростки. Кущ повинен бути найбільш рослим і абсолютно здоровим. Відокремте кілька паростків і посадите їх в грунт. Обов’язково накрийте їх спеціальним матеріалом. Через 10-12 днів зніміть його і продовжуйте вирощування рослини в звичайному режимі.
Розмноження живцями дозволить успішно виростити веронику з невеликого втечі довжиною близько 10 см. На деякий час слід помістити його в воду, щоб держак проріс, після чого можна здійснювати висадку у відкритий грунт.
Посадка рослини у відкритий грунт
Рослина вважається досить невибагливим до умов вирощування, тому при виборі відповідної ділянки для вирощування вероніки у відкритому грунті необов’язково робити жорсткий відбір: рослина підійде і важкий глинистий грунт, і пухкий піщаник, і болотистий грунт.
Порада. Хоча вероніка – рослина не вибагливий, воно дуже чутливе до кількості сонячного світла, тому місце для посадки культури необхідно вибирати виключно сонячне (в крайньому випадку, підійде півтінь, але густого красивого цвітіння домогтися буде куди складніше).
Посадку молодого рослини або насіння необхідно здійснювати в попередньо збагачену живильної органікою вологу і якісно розпушений грунт.
Тонкощі догляду за рослиною
Рослина вероніка досить легко вирощувати: навіть новачкові під силу буде виростити здоровий міцний квітка у відкритому грунті. Далі про те, в яких заходи щодо догляду за садовими рослинами потребує вероніка.
Вероніка рідко уражається шкідниками
Режим поливів і підгодівлі
В першу чергу, необхідно ретельно стежити за станом грунту на ділянці, де здійснюється вирощування рослини: вона ні в якому разі не повинна пересихати (сухий грунт – це практично смерть для вероніки). У період посухи слід здійснювати полив рослини дуже щедро: не допускайте пересихання грунту. Коли на рослині з’являться перші гілочки, полив слід припинити, а після Цветанов останніх – здійснити обрізку верхівок вероніки.
Порада. Для уповільнення процесу втрати грунтом вологи і контролю за зростанням бур’янів можна періодично закісляет грунт: рослина цього буде тільки радо (вероніка дуже любить кислу або слабокислу грунт).
Що стосується добрив, то вероніка, безумовно, потребує них, але підгодівлі не повинні бути занадто частими: досить внести добрива під кожен кущ рослини з настанням вегетаційного періоду, а продовжити підживлення лише в кінці весни. Якщо ви є жителем регіону, в якому зими досить суворі, бажано вносити також калійні добрива в середині літнього періоду: це допоможе рослинам вистояти в холоди.
Хвороби і шкідники
Незважаючи на те що біля рослини завжди в’ються різні комахи, які залучаються його ароматної пилком (бджоли, метелики тощо.), Вероніка стійка до подібного роду «зазіханням».
Рослина слабо піддається впливу різних хвороб і шкідників. Винятком можна вважати лише деякі грибкові захворювання на зразок борошнистої роси і сірої гнилі. Позбутися від цих хвороб можна за допомогою яких хімічних препаратів, таких як «оксихом» або мідний купорос, або біологічних аналогів, які будуть абсолютно безпечні для тварин і людини.
Іноді «в гості» до Вероніки, що росте в саду, може завітати тля. Якщо її не надто багато, можна не турбуватися: рослина в змозі самостійно впоратися з комахою-шкідником.
Вероніка в ландшафтному дизайні
Поєднання вероніки з іншими рослинами
Вероніка часто використовується в якості прекрасного групового рослини, яке можна використовувати як один з основних декоративних елементів в альпійських горах, клумбах і міксбордерах. Основна мета використання вероніки в ландшафтному дизайні – надати садовій ділянці невимушеності і легкості. Вероніка підійде для вирощування близько бордюрів, де далеко не кожна рослина здатна вижити.
Відмінне поєднання рослини в саду буде з язичник, баданом і ін. До речі, навіть таке просте поєднання як вероніка і ромашка цілком створити гармонію на будь-якій ділянці саду.
Порада. Якщо ви готові ризикнути заради ефектного виду садової ділянки, спробуйте використовувати контрастні поєднання: наприклад, веронику і троянду. В результаті ви отримаєте виграшну композицію, в якій кожен з елементів буде красиво підкреслять іншим.
Ось і всі тонкощі, які необхідно враховувати при вирощуванні вероніки у відкритому грунті. Успіхів!