
Ніжна красуня перська фіалка, яку ще називають екзакум, є дворічником. Однак у кімнатній культурі її найчастіше вирощують як однорічник. Особливою популярністю користується екзакум мікс – це суміш забарвлень, яка використовується для прикраси терас і балконів. Всього налічується приблизно три десятки різновидів екзакума, які вирощують у кімнатних умовах.
Особливості екзакума
Екзакум являє собою компактний і не дуже великий кущ. Він належить до сімейства Тирличкові. Його щільні яскраво-зелені листові пластини утворюють неймовірно пишну шапку. Через це багато людей, які погано розбираються в кімнатних рослинах, приймають цю квітку за штучну.
На тлі густої листяної шапки особливо ефектно виглядають маленькі квіточки з великою серцевиною яскраво-жовтого кольору. Забарвлення пелюсток може бути різним і це залежить від різновиду рослини. Такі чарівні квіточки виглядають настільки красиво, що неможливо повірити, що їх створила природа, а не рука талановитого майстра.
Однак у цієї рослини є один недолік – на другий рік росту вона цвіте більш бідно і не так ефектно, як у перший рік. Число бутонів значно скорочується, а цвіте кущ не так довго, як під час першого цвітіння.
Але незважаючи на це, багато квітникарів цінують екзакум за його казкову красу. Вони щороку висаджують його у вазони та кашпо і використовують для декорування ділянки. Цвітіння починається в перші літні тижні і триває до настання осіннього періоду.
Догляд за екзакумом у домашніх умовах
Екзакум вирізняється невимогливістю у догляді та до умов вирощування. Однак якщо ви хочете, щоб кущик цвів пишно і довго, необхідно створити рослині оптимальні умови для росту.
Освітленість
Ця рослина відрізняється високою світлолюбністю. Якщо ви хочете домогтися пишного цвітіння, то для рослини слід вибрати максимально освітлене сонцем місце. Якщо кущ стоїть на підвіконні південної орієнтації, то його слід притінити від прямих променів сонця або поставити всередину кімнати поруч із вікном. Незважаючи на те, що на відкритому місці палючі промені сонця не завдають шкоди екзакуму, кущ, що стоїть на вікні, може отримати сильні сонячні опіки.
Як поливати
Через те, що ця рослина дуже світлолюбна, то і волога з субстрату випаровується порівняно швидко. Саме тому йому слід забезпечити рясний і частий полив. Слідкуйте за тим, щоб ґрунтосуміш завжди була трохи вологою.
Зверніть увагу! Субстрат має бути саме вологим, а не мокрим. Перевірте його стан за допомогою пальця. Для цього просто прикладіть палець до поверхні ґрунтосуміші, на ньому не повинно бути грязьових розводів, а лише кілька вологих крупинок субстрату. Це допоможе уникнути застою вологи в коренях.
Поливати культуру можна тільки добре відстояною водою (не менше 24 год).
Вологість
Рослина найкраще себе почуває при підвищеній вологості повітря. Але при цьому не можна допускати потрапляння крапель вологи на бутони. Для збільшення вологості найкраще підходить спеціальний зволожувач або горщик можна поставити в глибокий піддон, який наповнюють водою.
Субстрат
Перська фіалка найкраще росте в легкій нейтральній ґрунтосуміші, насиченій поживними речовинами, яка призначена саме для квітучих культур. Для того щоб приготувати субстрат своїми руками, необхідно взяти в рівних частках листовий ґрунт, крупний пісок (треба попередньо прожарити), перегній і торф.
Оптимальний горщик для посадки має бути не дуже глибоким і широким. На дні обов’язково укладають дренажний шар.
Добриво
Ця рослина потребує систематичних підживлень. При цьому початок внесення добрив безпосередньо пов’язаний з тим часом, коли кущ зацвіте. Як тільки з’являться бутони, в субстрат слід внести універсальний мінеральний комплекс для квітучих культур (дозування дивіться в інструкції).
Зверніть увагу! Для того щоб мінеральні речовини краще засвоювалися рослиною, поживний розчин рекомендується вносити в субстрат разом з поливом.
Пересадка екзакума
Рослина потребує пересадки лише тоді, коли ви вирішили вирощувати її в якості дворічника. У цьому випадку, коли екзакум відцвіте, у нього слід зрізати всі пагони майже до самої основи. Потім його на зимівлю ставлять у таке місце, де завжди прохолодно і темно. Там він пробуде до самої весни.
Дістаньте квітку в другій половині березня. Обережно витягніть грудку землі разом з корінням з ємності. З кореневої системи видаліть надлишки старого субстрату, після чого кущ висаджують у свіжий живильний субстрат.
Цвітіння
Цвіте рослина дуже рясно й ефектно. Як правило, початок цвітіння припадає на другу половину травня, а закінчується – в перші осінні тижні. Для того щоб цвітіння було більш ефектним, а забарвлення пелюсток яскравим, квітці слід забезпечити оптимальне освітлення, своєчасно рясно поливати і дотримуватися рекомендованого температурного режиму.
Обрізка
Обрізка дуже важлива для рослини. Надмірно витягнуті стебла потребують укорочення. Також рекомендується своєчасно вирізати суцвіття, що почали в’янути, завдяки чому кущ буде цвісти довше. Якщо квітку вирощують як дворічника, тоді їй забезпечують кардинальну обрізку.
Гідропоніка
Незважаючи на те, що зрізані пагони екзакума прекрасно вкорінюються у воді, ростити його на гідропоніці не можна. Якщо коріння буде постійно стикатися з рідиною, на ньому з’явиться гниль.
Способи розмноження
Квітникарі, щоб отримати новий кущ екзакума, вдаються до 2 методів розмноження: за допомогою живців і насіння.
Вирощування з насіння
Для посіву рекомендується використовувати насіннєвий матеріал, куплений у спеціалізованому магазині. Річ у тім, що зібране з рослини насіння не здатне зберегти сортові характеристики материнської рослини.
Висів насіннєвого матеріалу проводять восени. Річ у тім, що чекати появи бутонів на молодих кущах доведеться тривалий час. При весняному посіві кущики почнуть цвісти лише з настанням наступного літнього періоду.
Послідовність посіву:
- Беруть низький і широкий горщик, на дні якого роблять дренажний шар. Це допоможе не допустити застою води в кореневій системі.
- Субстрат використовують родючий, легкий і нейтральний.
- По поверхні ґрунтосуміші рівномірно розподіліть насіннєвий матеріал. Потім зволожте субстрат з обприскувача.
- Зверху горщик слід укрити плівкою або склом. Після цього посіви ставлять у таке місце, де завжди тепло і є достатня кількість розсіяного сонячного світла.
Перші сіянці повинні з’явитися приблизно через 20 днів. Після того як на сходах побачите сім’ядольні листові пластинки, укриття прибирають назовсім. Пікірувати сіянці потрібно після того, як на них з’явиться другий справжній лист.
Живцювання
Цей метод дозволяє в короткі терміни отримати пишний кущик з квітами. Обріжте верхню частину стебла з двома міжвузлями. Обірвіть усі нижні листові пластини.
Проведіть обробку зрізу засобом, що стимулює ріст коренів. Для вкорінення відрізок висаджують у легку ґрунтосуміш або ставлять у склянку з водою. З’являться власні корінці через приблизно 15 днів.
Можливі проблеми
Найбільш часто на екзакумі селяться такі шкідники, як: попелиці, павутинний кліщ і повстянка. Заражений кущ ізолюють від інших рослин і проводять обприскування інсектицидним препаратом.
Рослина стійка до захворювань. Однак якщо його поливати неправильно, то з ним можуть виникнути такі проблеми, як:
- Кущ стає млявим, чахне, у нього облітає листя. Це говорить про те, що коренева система уражена сірою гниллю.
- Листя втратило тургор, а на його поверхні з’явилися жовті плями. Кущ поливають дуже часто.
- Облітають бутони. Низька вологість повітря в кімнаті.
Види екзакума
У культурі широкого поширення набули різновиди екзакуму спорідненого. Родом ця рослина з Малайзійського півострова та Східної Азії.
Екзакум споріднений (Exacum affine)
Кущ цього дворічника може досягати у висоту близько 0,3 метрів. Саме цей вид був використаний селекціонерами для отримання великої кількості сортів, кожен з яких по-своєму прекрасний. Однак і сам екзакум споріднений не поступається декоративним різновидам у красі.
Він утворює шапку зі щільних листочків зеленого кольору, на поверхні якої під час цвітіння красуються маленькі квітки, що складаються з п’яти пелюсток. Велика серцевина у квіток яскраво-жовта, а пелюстки можуть бути пофарбовані в ліловий або синій відтінок.
Синій карлик (Blue dwarf)
Особливо ефектно у цього різновиду виглядають насичено-сині квітки з пелюстками округлої форми. На відміну від інших різновидів цей екзакум має велике жилкувате листя, що має витягнуту форму. При цьому по краю вони ребристі.
Це цікаво! Цей різновид відрізняється високою декоративністю і тому його нерідко застосовують для формування квіткових композицій.
Принцес діп блю (Princesse deep blue)
Цей сорт користується великою популярністю в культурі. Її використовують для горщикового вирощування. Рослина утворює густу крону майже ідеальної кулястої форми. Зелене щільне листя є чудовим фоном для маленьких квіточок синього забарвлення, які прикрашають насичено-жовті серцевинки.
Екзакум Ромео
Середня висота цієї рослини – близько 15 сантиметрів. Вона утворює компактний кущ, який прикрашають дрібні квітки з лілово-синіми пелюстками.
Зверніть увагу! Фахівці радять цей різновид екзакума висаджувати в маленькі горщики.
Джульєтта
Зовнішній вигляд рослини дуже схожий на різновид Ромео. Однак квітки у нього сніжно-білі.
Екзакум трижилковий (Exacum triverve)
Цей різновид на відміну від інших у висоту може досягати близько 50 сантиметрів. Саме тому вона вважається справжнім гігантом серед решти різновидів екзакума. Її прямостояче щільне стебло є сильно розгалуженим.
Цей сорт утворює пишний кущик. Його велике зелене еліптичне листя прикрашають чітко помітні прожилки. Забарвлення квіточок синє, при цьому серединка у них насичено-жовта.