Цикламен перський

Цикламен перський

Ефектна рослина цикламен перський є частиною роду Цикламен, який належить до сімейства Первоцвітні. Незвичайні і дуже красиві квітки, а також різноманіття їхнього забарвлення є головною причиною великої популярності такої рослини в кімнатній культурі. Для нормального росту йому потрібні певні умови вирощування та особливий догляд. Але вся праця буде марною, тому що цикламен неодмінно віддячить вам своїм чарівним цвітінням.

Особливості перського цикламена

Цикламен перський

Багаторічна трав’яниста рослина перський цикламен (Cyclamen persicum) утворює компактний кущ, висота якого може доходити до 0,3 м. Це бульбова рослина. Назва рослини «цикламен» походить саме від її бульб округлої форми. Величина бульби може досягати близько 15 сантиметрів. Протягом вегетаційного періоду з бульби виростають листові пластини шкірясті на дотик, які завдовжки сягають близько 14 сантиметрів. Вони є довгочерешковими. Пофарбовані серцеподібні листові пластини в різноманітні відтінки зеленого. При цьому на поверхні листа є малюнок сріблястого кольору.

Під час цвітіння на кущі з’являються квітконоси заввишки 15-20 сантиметрів (залежить від сорту). Квітки можуть бути забарвлені в найрізноманітніші відтінки бордового, червоного, лілового, рожевого і білого кольору. Пелюстки мають незвичайний вигин, завдяки чому квіточки віддалено схожі на метеликів. Якщо забезпечити цикламену максимально сприятливі умови для росту, то він тішитиме своїм цвітінням до трьох з половиною місяців (з середини жовтня до останніх днів березня).

Від багатьох інших кімнатних рослин перський цикламен відрізняється тим, що його цвітіння спостерігається взимку. При цьому в літню пору кущ відпочиває: його листя облітає, і він втрачає свою привабливість. Деякі квітникарі-початківці вирішують, що рослина загинула. Однак це не так. У літні спекотні дні у нього спостерігається період спокою, протягом якого він набирається сил для нового пишного цвітіння.

У народі таку рослину ще нерідко називають «дряква», або «альпійська фіалка». Також квітку іноді називають «свинячий хліб», оскільки свині з великим апетитом поїдають її бульби.

Відмінності європейського цикламена від перського

Цикламен перський

У кімнатній культурі вирощують не тільки перський, а й європейський (пурпурний) цикламен. Її період цвітіння припадає на весну і літо. Якщо ви вирішили придбати саме перський цикламен, то важливо навчитися розрізняти ці 2 рослини перед походом у магазин:

  1. Виворітна поверхня листових пластин у європейського виду фіолетова, а у перського – зелена.
  2. Європейський вид утворює невеликі розетки, максимальна висота яких близько 30 сантиметрів. При цьому у цикламена перського розетки можуть бути більшими: у частини різновидів їхня висота доходить до 45 сантиметрів.
  3. У перського виду бульба на 1/3 частину підноситься над поверхнею ґрунту. А європейського – він повністю знаходиться в ґрунті, тому що може утворювати коріння по всій своїй поверхні.

Догляд за цикламеном перським у домашніх умовах

Цикламен перський

У перського цикламена вкрай незвичайний цикл розвитку, це безпосередньо залежить від природних місць його зростання. У природі таку рослину можна зустріти на території Ірану, Малої Азії, середземноморських і центрально-європейських країн. Для того щоб не загинути в літні місяці від сильної спеки, бульба йде в стан спокою, при цьому частина рослини, розташована над землею, повністю відмирає. У цей період як живлення бульби використовують речовини, що скупчилися в них у більш сприятливий час. Коли почнеться осінь і спекотні дні залишаться позаду, бульба пробуджується: у неї починають активно відростати листові пластини, а пізніше кущ розквітає.

Для того щоб цикламен точно зацвів у холодну пору року, за ним потрібно правильно доглядати як протягом вегетаційного періоду, так і в період спокою. Якщо рослині забезпечити правильний догляд, то тривалість її життя може становити близько двох десятків років.

Освітленість

Цикламен перський

Такий вид цикламена потребує великої кількості яскравого світла, але при цьому його не можна піддавати впливу прямих променів сонця. Найкраще для нього підходять вікна західної або східної орієнтації. На вікнах, що виходять на південь, такій рослині буде дуже спекотно, у зв’язку з чим її потрібно буде притіняти. При цьому на північному підвіконні йому знадобиться досвічування спеціальними лампами.

Рослина негативно реагує на задимлення та загазоване повітря. Тому якщо вона знаходиться на кухні, то потрібно буде обов’язково встановити якісну витяжку, а також не забувати про систематичні провітрювання кімнати. Також квітці знадобиться захист від протягу.

Температурний режим

При вирощуванні перського цикламена особливу увагу слід приділити температурному режиму. Однак забезпечити рослині відповідну температуру в кімнатних умовах – це досить непросте завдання. Протягом періоду спокою в літні місяці рослина прекрасно переносить спеку. Але з настанням осіннього часу в кімнаті, де перебуває квітка, має бути завжди прохолодно (до 15 градусів). Тільки в прохолодному місці бульба зможе прокинутися і у неї почнеться активний ріст листових пластин, а пізніше і цвітіння.

Якщо в приміщенні буде надмірно тепло (до 20 градусів), то кущ вас порадує мізерним і нетривалим цвітінням. У разі, коли в кімнаті спекотно і в холодну пору року, рослина, коли прокинеться, знову скине листя і увійде в стан спокою.

Як поливати

Цикламен перський

Протягом періоду вегетації та цвітіння (в осінні та зимові місяці) поливати кущ необхідно систематично. Важливо в цей час не допускати застою вологи в кореневій системі, а також стежити за тим, щоб земляна грудка не пересихала повністю. Рослині рекомендований нижній полив: для цього ємність з кущем занурюють у таз, наповнений водою. Через 15-20 хвилин її дістають і чекають, поки стечуть надлишки води. У разі звичайного поливу намагайтеся лити воду по краях горщика, оскільки вона не повинна потрапити на розетку або бульбу.

Наприкінці весни, коли кущ починає поступово переходити в стан спокою, а його листя стає жовтим, поливати рослину з кожним разом потрібно все рідше та бідніше. На кількість поливів впливають умови утримання цикламена, але в середньому їх частота в період спокою становить 1 раз на 7 днів. На цей період горщик переставляють у затінене місце. Після пробудження бульби восени поступово повертаються до звичайного режиму поливу.

Вологість повітря

Цикламен перський

Щоб цикламен перський нормально ріс і розвивався, рівень вологості повітря має бути підвищеним або середнім. При цьому зволожувати безпосередньо сам кущ з пульверизатора суворо заборонено. Можна зволожувати лише повітря біля рослини. Для того щоб підвищити вологість, рекомендується наповнити глибокий піддон зволоженою галькою або керамзитом, а на нього зверху ставлять квітку.

Добриво

Перше підживлення квітки проводять приблизно через 30 днів після того, як її буде пересаджено або посаджено. Для цього підійде добриво для квітучих культур у рідкій формі, при цьому концентрація поживного розчину має бути слабкою. Вносити в ґрунт їх потрібно 1 раз на 2-4 тижні з початку вегетаційного періоду і до того, як кущ відцвіте.

Пересадка перського цикламена

Цикламен перський

Якщо ви купуєте квітку в спеціалізованому магазині, то найкращим вибором стане кущ, який тільки недавно сформував бутони. Його адаптація до нових умов пройде легше і швидше. Якщо цикламен перський повністю здоровий, то його можна не пересаджувати до того, як він повністю відцвіте або до закінчення періоду спокою. У разі, коли кущ необхідно терміново пересадити, його беруть разом із грудкою землі й акуратно поміщають у новий горщик.

Під час пересадки використовують нову ємність, яка повинна бути лише трохи більшою за стару. Надмірно об’ємний горщик для такої квітки не підійде. Між стінками ємності та бульбою має бути не більше 30 мм. На її дні роблять дренажний шар, а всі порожнечі заповнюють свіжою ґрунтосумішшю.

Для вирощування такої квітки використовують родючий і легкий субстрат. Його оптимальний склад: торф, листовий ґрунт, перегній і пісок. Рослину потрібно витягнути зі старої ємності і помістити в нову таким чином, щоб третя частина бульби височіла над поверхнею ґрунтосуміші.

Обрізка

У такої культури відсутнє стебло, у зв’язку з чим кущ не потребує формування. Однак перед тим як цикламен піде на спокій, у нього необхідно акуратно видалити старі квітконоси, обережно відкрутивши їх руками. Постарайтеся при цьому не травмувати бруньки, розташовані на бульбі. Листя облітають самі, тому турбувати їх не рекомендується.

Способи розмноження

Вирощування з насіння

Цикламен перський

Якщо ви вирішили виростити перський цикламен з насіння, то слід врахувати, що зацвіте молодий кущ не раніше, ніж через 12 місяців після висіву насіння. Перш ніж приступити до посіву, насіннєвий матеріал потрібно протягом 12 годин витримати в розчині засобу, що стимулює ріст.

Візьміть контейнер і на його дні зробіть дренажний шар. Потім його засипають шаром субстрату, товщина якого має бути близько 80 мм. Зволожте поверхню ґрунтосуміші та розподіліть по ній насіння так, щоб дистанція між ними була не менше 40 мм. Зверху засипте їх шаром субстрату товщиною 10 мм.

Укрийте ємність склом або плівкою. До того, як з’являться сіянці, посівам забезпечують систематичні провітрювання і своєчасні поливи. Перші паростки повинні з’явитися приблизно через 30 днів. Коли з’являться сіянці, укриття знімають, а посіви переставляють у місце з оптимальним освітленням. Після того як на кущиках сформується 2 або 3 справжні листові пластини, їх рекомендується розпікірувати в індивідуальні ємності. Коли після пікіровки мине 20-30 днів, можна провести перше підживлення кущиків.

Ділення бульби

Цикламен перський

Набагато простіше і швидше можна розмножити цикламен за допомогою його бульби. Існує 2 варіанти: відділення бульб-діток від материнської бульби або поділ на частини великого екземпляра.

Поділити бульбу можна тільки у дорослого куща, який формував суцвіття вже кілька разів. Ділять його тільки після того, як рослина повністю відцвіте. Дістаньте бульбу з ґрунтосуміші і поділіть на кілька частин таким чином, щоб у кожної деленки були точки росту і коріння. Присипте місця зрізів деревною золою або вугільним порошком. Зачекайте, поки вони злегка підсохнуть, після чого висадіть діленки в невеликі індивідуальні ємності, наповнені стерилізованою ґрунтосумішшю. При цьому третя частина діленки має розташовуватися над поверхнею субстрату. Висадженим діленкам забезпечують полив.

Якщо у дорослої бульби сформувалися бульби-дітки, то їх за необхідності можна обережно відокремити і висадити в індивідуальні горщики.

Шкідники та хвороби

Цикламен перський

У разі, коли листя цикламена перського стає жовтим, а при цьому квітки здорові, рослина може страждати через надмірно яскраве освітлення, високу температуру в кімнаті, неправильний полив або сухе повітря. Це може стати причиною того, що кущ відцвіте швидше, ніж зазвичай. Постарайтеся виправити всі порушення.

Найчастіше така рослина уражається сірою гниллю або фузаріозом. Спочатку фузаріоз вражає кореневу систему, а потім поширюється по всій рослині, приводячи до її в’янення. За перших симптомів обприскайте кущ фунгіцидом. Так само він допоможе впоратися і з сірою гниллю, яка розвивається через неправильний полив і порушення правил догляду.

При виявленні на кущі шкідників, його якомога швидше прибирають подалі від інших кімнатних квітів. З’ясуйте, що це за шкідник і обробіть рослину відповідним акарицидом або інсектицидом.

Використання в кімнатній культурі

Цикламен перський

Люди з давніх часів вважають цикламен лікарською рослиною і нерідко використовують його в нетрадиційній медицині в разі гаймориту, ревматизму і зміїних укусів. У садах цикламени вирощували ще в Стародавньому Римі, водночас цю квітку вважали оберегом. Однак перша згадка про цикламен у садовому словнику датується серединою 18 століття. Там було описано 6 видів із 20, при цьому зробив опис дослідник Ф. Міллер.

Селекціонери зацікавилися цією рослиною на початку 19 століття. Завдяки їм на світ з’явилося безліч гібридів, які відрізняються більш пишним цвітінням. А також велика кількість сортів з більшими квітками цікавого забарвлення. Такі рослини менш вимогливі до умов вирощування, ніж видові цикламени.