Евкаліптове дерево

Евкаліптове дерево

Практично в кожному куточку планети можна побачити безліч найрізноманітніших дерев. Водночас евкаліптове дерево належить до тих рослин, які вражають не тільки своєю красою, а й незвичайними властивостями. Це дерево може досягати досить значних розмірів, при цьому воно знайшло широке застосування в різних галузях. У евкаліпта виділяють близько сотні найрізноманітніших видів, кожен з яких по-своєму цікавий і унікальний.

Особливості евкаліпта

Евкаліптове дерево

Аж до 1788 р у евкаліптового дерева була відсутня офіційна назва. Французький ботанік запропонував наукову назву латиною, яка використовується і сьогодні.

Евкаліпт у перекладі з грецької означає «приховувати благо під листям». Цей вічнозелений чагарник є частиною сімейства Миртові. Висота такого дерева може доходити до 100 метрів. При цьому середня тривалість її життя: від 300 до 500 років.

Ця рослина має крону досить значних розмірів, проте тіні вона практично не відкидає. Це пов’язано з характерною особливістю дерева: всі його листові пластини протягом усього дня розташовуються до сонця боком.

Крона, стовбур і кора

Евкаліптове дерево

Товщина кори та її зовнішній вигляд безпосередньо пов’язані з різновидом рослини. У частини сортів кора товста і має гладку поверхню. У інших різновидів вона навпаки волокниста. Фахівці поділяють кору на підвиди, а саме: волокнистошкіра, лускатошкіра, гладкошкіра, залізношкіра, перцево-м’ятна, складчатошкіра. Найменування підгрупи саме говорить про зовнішній вигляд кори.

Крона у дерева може мати різну форму: пірамідальну, яйцеподібну, кулясту та ін. Що стосується стовбура, то він буває злегка викривленим або прямим. При цьому всі різновиди евкаліпта відрізняються сильним розгалуженням.

Листя

Евкаліптове дерево

Найбільшу цінність має саме листя евкаліптового дерева. Вона має довгасту форму і весь час пластини розгорнуті ребром по відношенню до сонця. Листя забарвлене в зелений відтінок, проте трапляються різновиди з сизими листовими пластинами.

Частина сортів відрізняється дуже швидким ростом, інші ж різновиди навпаки ростуть вкрай повільно. Дорослі та молоді листові пластини відрізняються одна від одної тільки формою і величиною. Листя має характерний для евкаліпта приємний смолистий запах.

Листя евкаліптового дерева становить особливу цінність. На її основі створено дуже багато медичних препаратів. Крім цього листя евкаліпта широко застосовують у народній медицині за найрізноманітніших захворювань.

Плоди і квітки

Евкаліптове дерево

Мало хто знає про те, що евкаліпт – це квітуча рослина. Причому після того як квітки в’януть, на їхньому місці утворюються плоди. Не дуже великі квітки мають незвичайну форму розкритих парасольок. Воно може бути забарвлене в різні відтінки, наприклад: біле, рожеве, жовте або червоне. Квітки евкаліпта навіть можна побачити у квіткових магазинах. Перший раз дерево зацвітає у віці 2-10 років. Початок цвітіння припадає на останні весняні або перші літні дні.

Плід-коробочка дозріває протягом 12 місяців. У коробочці формується насіння. Однак навіть після того як насіння повністю визріє, більша його частина (близько 80 відсотків) так і залишиться недорозвиненою. Те ж насіння, яке розвинене добре, вирізняється високою схожістю. При цьому високий рівень схожості зберігається протягом 10 років (у рідкісних випадках і до 40 років).

Система коренів

Евкаліптове дерево

Через те, що евкаліптове дерево дуже високе, його система коренів є потужною і добре розвиненою. Розгалужена коренева система проникає в глибокі шари ґрунту.

Де ростуть евкаліптові дерева

Евкаліптове дерево

Родом ця рослина з Австралії, а також усіх островів, прилеглих до неї. Саме тут і на сьогоднішній день можна побачити всі види евкаліпта, які існують. Загалом тут зустрічається понад 500 різних різновидів. В Австралії таке дерево належить до лісоутворювальних. Воно добре росте і в лісі, і в приватних садах, і на вулицях, і в низовинах.

На сьогоднішній день евкаліптове дерево в природі можна зустріти не тільки в Австралії. Воно досить широко поширене у Франції, Португалії, Китаї, Росії, Індії, Африці, Греції, Ізраїлі тощо. Однак у всіх цих країнах ростуть лише низькорослі різновиди. Це пов’язано з тим, що для інтенсивного росту рослині потрібна велика кількість вологи.

Види евкаліптів із фото

Вище вже згадувалося про те, що в природних умовах росте понад 100 видів евкаліпта. Нижче будуть описані ті з них, які найцікавіші та користуються найбільшою популярністю в культурі.

Евкаліпт блискучий (Eucalyptus nitens)

Евкаліпт блискучий

У природних умовах вид зустрічається в Криму та Південно-Східній Австралії. Ця рослина може досягати у висоту близько 90 метрів. Його кора глянцева і гладка. Саме ця особливість виду і відображена в його назві. Його деревина нерідко застосовується для внутрішнього оздоблення різних приміщень.

Евкаліпт сизий (Eucalyptus caesia)

Евкаліпт сизий

Цей різновид у природі зустрічається на території Австралії. Така рослина поширена і в природі, і в культурі нешироко. Як правило, в диких умовах його можна побачити лише в Австралії, а в культурі це дерево вирощують як горщикову рослину. При вирощуванні в кімнатних умовах евкаліпт може мати висоту близько 10 метрів, при цьому в природі він досягає своїх звичайних розмірів.

Евкаліпт попелястий, або срібний (Eucalyptus cinerea)

Евкаліпт попелястий, або срібний

Різновид у природних умовах можна зустріти на найрізноманітніших територіях: Чорноморське узбережжя Кавказу, Батумі, Австралія, Сочі. У середньому доросла рослина досягає у висоту від 10 до 12 метрів. Забарвлення кори блідо-червоне, а листя – насичене сизе. Оскільки рослина має дуже ефектний зовнішній вигляд, то вона досить широко поширена в культурі. Так ним нерідко прикрашають садові ділянки.

Евкаліпт рівновисокий (Eucalyptus fastigata)

Евкаліпт рівновисокий

Такий вид воліє рости в Південно-Східній Австралії в холодному і пухкому ґрунті. Висота дерева може доходити до 60 метрів. Вона прекрасно росте і розвивається навіть за невисоких температур. Форма плодів грушоподібна.

Евкаліпт Ганна Азура (Eucalyptus gunnii ‘Azura’)

Евкаліпт Ганна Азура

Цю рослину можна зустріти на території Криму, Тасманії та Кавказу (на Чорноморському узбережжі). Вона відрізняється високою морозостійкістю: не страшні морози до мінус 20 градусів. Листя цього дерева широко застосовуються для видобутку олії, а ще ними годують худобу. Висота рослини рідко перевищує 30 метрів.

Евкаліпт Перина (Eucalyptus perriniana)

Евкаліпт Перина

У природних умовах цей різновид можна зустріти в низькогір’ї південної Тасманії. Така рослина належить до числа низькорослих різновидів. Якщо умови будуть оптимальні для росту дерева, то його висота може досягати 9 метрів. При цьому в несприятливих умовах деревце має висоту близько 200 см. Особливу увагу привертає листя незвичайної форми: воно немов нанизане на гілки. Різновид нерідко вирощують як декоративну культуру, тому що він має компактні розміри.

Евкаліпт Дальрімпля (Eucalyptus dalrympleana)

Евкаліпт Дальрімпля

Його можна побачити на території Східної Австралії. Він відрізняється від інших різновидів тим, що має високу стійкість до морозів. При вирощуванні в сприятливому ґрунті дерево відрізняється дуже швидким ростом. У висоту вона може досягати близько 45 метрів, при цьому її стовбур в обхваті дорівнює 150-250 см.

Посадка та догляд

Кімнатний евкаліпт

У середніх широтах евкаліптове дерево рекомендується вирощувати як горщикову культуру в домашніх умовах. У приміщенні набагато легше створити рослині сприятливі умови для росту, при цьому особливу увагу потрібно приділити рівню вологи. У відкритому ґрунті евкаліпт росте дуже погано і часто гине. Якщо спостерігається зупинка розвитку і росту рослини – це означає, що її вирощують у несприятливих умовах.

Посадка

Евкаліптове дерево

Для такої світлолюбної рослини рекомендується вибрати найбільш добре освітлене підвіконня. Відмінно підійде для цієї мети вікно південної орієнтації.

Як правило, для вирощування евкаліпта використовують насіннєвий спосіб. Визрівання насіннєвого матеріалу відбувається в плоді-коробочці протягом 12 місяців. Однак потрібно бути готовим до того, що навіть повністю визріле насіння має низьку схожість: 8 з 10 насінин не дають паростків.

Покрокова інструкція посадки евкаліпта:

  1. Візьміть керамічний горщик і покладіть на його дно дренажний шар. Далі ємність наповнюють землею, змішаною з перегноєм, також можна додати пісок.
  2. Зволожте ґрунтосуміш і проведіть висів насіння. Посіви тримають у порівняно прохолодному місці (близько 18 градусів). Протягом перших 7 днів полив посівів не проводять.
  3. Перші сіянці мають з’явитися приблизно через 7 днів. У цей час потрібно обов’язково регулярно провітрювати кімнату, також пам’ятайте про те, що сіянці мають отримувати велику кількість сонячного світла. Якщо знехтувати цими рекомендаціями, то на сіянцях може з’явитися гниль або цвіль.
  4. Пікіровку проводять тільки тоді, коли сіянці зміцніють і підростуть (близько 20-30 мм), а також на них мають сформуватися перші справжні листові пластини. Рослинки пересаджують у маленькі (в поперечнику близько 10 сантиметрів) індивідуальні ємності. Пересадку проводять вкрай обережно, намагаючись не травмувати кореневу систему.

Коли на вулиці тепло, горщик з деревцем можна переносити на балкон або в сад.

Евкаліптове дерево

Щоб сіянці евкаліпта з’явилися і росли міцними, потрібно запам’ятати кілька хитрощів:

  1. З насіння можна виростити не всі різновиди. Прекрасно розмножується насінням евкаліпт лимонний або сорт Гуні. Такі деревця виростають невисокими і компактними, при цьому вони відмінно себе почувають в кімнатних умовах.
  2. Ця рослина відрізняється своєю світлолюбністю. Однак поки пагони молоді та незміцнілі, палючі сонячні промені їх можуть погубити. Обов’язково захищайте рослину від прямих променів сонця.
  3. Висів насіння рекомендується проводити відразу ж після збору, а саме, з лютого по перші дні червня. У цей час насіннєвий матеріал ще залишається свіжим, а сонце світить не дуже яскраво.

Догляд

Евкаліптове дерево

Щоб евкаліпт добре розвивався і ріс здоровим, потрібно дотримуватися певних правил у догляді, а саме:

  1. Полив. Рослина однаково негативно реагує як на пересушування земляної грудки, так і на застій рідини в коренях. У весняно-літній період полив має бути помірним: при знаходженні куща в затіненому місці – 1 раз на три доби, а при вирощуванні на добре освітленому вікні – 1 раз на дві доби. В осінньо-зимовий час субстрат зволожують у горщику не частіше ніж 1 раз на 7 днів. У цьому випадку полив проводять тільки тоді, коли просохне поверхня ґрунтосуміші.
  2. Температура. Також особливу увагу потрібно приділити і температурі повітря в приміщенні. У теплу пору року найкращою температурою для дерева буде 23 градуси, а в зимові місяці – 18 градусів.
  3. Добриво. Евкаліптове дерево можна не підгодовувати зовсім. Якщо підгодівлі необхідні, то їх проводять 1 раз на пару місяців. Для цього підходить універсальне комплексне мінеральне добриво.
  4. Обрізка. Протягом перших 2-5 років зростання рекомендується не проводити процедуру обрізки зовсім. Після цього обрізки проводять не частіше ніж двічі на рік.

Способи розмноження

Евкаліптове дерево

Евкаліптове дерево в кімнатних умовах, як правило, розмножують насінням. Після цвітіння утворюються плоди-коробочки, в яких і знаходиться насіння. При вирощуванні такої культури з насіння позитивний результат буде гарантований. Якщо за посівами доглядати правильно, то 8 з 10 посіяного насіння неодмінно дадуть паростки.

Також евкаліпт розмножують живцюванням. Виберіть молодий пагін і зріжте з нього невеликий держак. Для вкорінення використовують ємність із водою. Коли відрізок вкорениться, його пересаджують у горщик, наповнений субстратом. Однак далеко не всі відрізки приживаються і продовжують розвиватися, як правило, це вдається лише 5 живцям з 10.

Хвороби та шкідники

Кімнатний евкаліпт не відрізняється високою стійкістю до захворювань і шкідників. Однак найчастіше проблеми виникають тільки тоді, коли за рослиною неправильно доглядають або поміщають кущ у невідповідні для нього умови.

У дикій природі евкаліптове дерево хворіє набагато частіше. При цьому фахівці після того, як знаходять нове захворювання або шкідників на дереві, одразу ж приступають до пошуку способу боротьби з проблемою.

З усіх шкідників найбільшу небезпеку для рослини становлять такі:

Ophelimus maskelli Ashmead

Евкаліптове дерево

Цього шкідника розгледіти неозброєним оком неможливо, оскільки його величина трохи менша за 0,1 см. Його активне розмноження спостерігається у весняний час. Фахівцями було з’ясовано, що цей шкідник може чинити негативний вплив на стан здоров’я людського організму. До характерних симптомів появи шкідника належать: на поверхні всього дерева утворюються галли, уражається нижній ярус стовбура і кори. Через галли дерево поступово слабшає, і в підсумку воно гине. Щоб позбутися шкідника, рослину обробляють спеціальними отрутохімікатами, а ще використовують клейові пастки.

Leptocybe invasa Fisher & LaSalle

Евкаліптове дерево

Такий шкідник теж має величину, що не перевищує 1 мм. У той час як спостерігається розкриття перших бруньок на дереві, шкідник приступає до облаштування яйцекладок. Тривалість життя однієї особини – близько 120 діб. За цей час вона здатна виробити кілька поколінь. Симптоми: на листових пластинах утворюються галли, які інколи зливаються один з одним, через що листок сильно деформується. Шкідник воліє селитися у верхній частині рослин, що ускладнює боротьбу з ним (особливо в природних умовах). Для його знищення використовують клейові пастки і відповідні хімічні засоби.

Застосування та значення

Евкаліптове дерево

Потужне і високе евкаліптове дерево володіє цінними корисними властивостями. Практично всі частини цієї рослини знайшли застосування в різних галузях, а саме:

  1. Ефірна олія. З листя добувають цінні ефірні олії. При цьому чим більший вік рослини, тим більш високої якості виходить олія. Збір олії проводять у літній та осінній час. При цьому використовують як свіже листя, так і засохле. Пари олії евкаліпта наповнюють повітря свіжістю і сприяють його очищенню, вони прискорюють одужання і допомагають зміцнити імунну систему. Олія також використовується для добавки в косметичні засоби, шампуні та пасти для зубів.
  2. Народна медицина. Тут евкаліпт знайшов дуже широке застосування. Вважається, що гілки такої рослини, а також специфічний запах, що виходить від них, чинить виражену седативну і протимікробну дію. Ці гілки можна використовувати як декор приміщення: і красиво, і корисно.
  3. Офіційна медицина. Евкаліпт включений до складу дуже великої кількості лікарських препаратів. Найчастіше такі ліки використовуються в боротьбі із захворюваннями органів дихання або при застуді. Евкаліптову олію застосовують при проблемах з носом і при хворобах горла.
  4. Букети. Незвичайні квітки евкаліпта застосовують при створенні букетів.
  5. Деревина. До 25 років евкаліптове дерево досягає своєї зрілості, і саме з цього часу деревина вважається придатною для подальшої роботи з нею. Деревина добре гнеться і прекрасно піддається обробці. Головна її перевага – вона вирізняється високою стійкістю до появи цвілі та шкідників.

Евкаліпт у ландшафтному дизайні

Евкаліптове дерево

Більшість фахівців рекомендує, в середніх широтах вирощувати евкаліптове дерево виключно в домашніх умовах. Однак деякі ландшафтні дизайнери та садівники вирішують все ж прикрасити ним сад або прибудинкову ділянку.

Для посадки у відкритий ґрунт рекомендується використовувати декоративний різновид евкаліпта, який виведений спеціально для вирощування в подібних умовах. Найчастіше подібні різновиди є карликовими.