Хелоне

Хелоне

Трав’яниста багаторічна рослина хелоне (Chelone) є частиною сімейства Подорожникові. Родом така рослина з Північної Америки. Садівники цінують його за тривале цвітіння, а також за невибагливий характер. Цвіте кущ з останніх літніх тижнів і до самих морозів. У цей час його прикрашають суцвіття білого або рожевого забарвлення. Але й до цвітіння кущі вирізняються ефектним зовнішнім виглядом, адже вони мають витончене листя темного зеленого забарвлення. Таку вологолюбну рослину нерідко використовують для декорування зон поруч із природними і штучними водоймами в саду. Однак для його вирощування підійдуть й інші ділянки в саду, головне, щоб вони були достатньо вологими.

Зовні ця культура схожа з левиним зівом і пенстемоном. Незважаючи на те, що хелоне вирізняється більш мізерним цвітінням, воно цінується за невимогливість у догляді, витривалість і здатність витримувати невеликі заморозки. Таку квітку можна використовувати як для формування бордюрів і клумб, так і для декорування ділянки поруч із водоймою. Він прекрасно себе почуває при будь-якому рівні освітлення, завдяки чому його можна вирощувати і в затіненому, і в добре освітленому місці. Такий багаторічник можна висаджувати спільно з іншими садовими культурами, а також він прекрасно підходить для групових посадок.

Особливості хелоне

Хелоне

У рослини хелоне наукова назва була утворена від слова «черепаха». Це пов’язано з тим, що квітки зовні схожі з черепашачою головою. А ще існує грецька легенда: під час бенкету на весіллі Гери і Зевса німфа Хелона відмовилася піти, і за це її перетворили на черепаху. Вважається, що рослина була названа на честь цієї німфи. Цю рослину в народі ще називають «рожевим фламінго» або «риб’ячим ротом» завдяки забарвленню і формі квіток.

Така кореневищна багаторічна культура розростається порівняно повільно. Молоді пагони у куща відростають від кореневища. За максимально сприятливих умов гілки ростуть вертикально і не спостерігається їх вилягання. На висоту рослини значний вплив має рівень освітлення. У сонячних місцях максимальна висота пагонів – 0,6 м, проте в затіненні їхня висота може сягати близько 1 м, при цьому їм потрібна буде опора.

Після прищіпки чотиригранні стебла починають сильно гілкуватися. Темно-зелені супротивнорозташовані листові пластини ростуть парами, кромка у них зубчаста. Кожна нова пара листя розташовується перпендикулярно попередній, через що може здатися, що листові пластини розташовані перехресно. Листя має довжину близько 15 сантиметрів.

На темно-зеленому тлі листя особливо ефектно виглядають квітки, які зібрані в суцвіття у вигляді китиць або колоса. Вони утворюються у верхній частині стебел. Трубчасті квіточки мають трилопатеву нижню і опуклу верхню губу. Забарвлення квіток являє собою різноманітні відтінки білого, малинового, бузкового або рожевого. Квітки протягом тривалого часу залишаються закритими, а відкриваються вони тільки на час запилення. Однак все одно суцвіття виглядають дуже ефектно.

Головними запилювачами такої рослини є джмелі. Цвіте кущ із середини літнього періоду до самих заморозків. Тому хелоне нерідко використовують як культуру, яка приходить на зміну садовим рослинам, що вирізняються раннім цвітінням. Частина різновидів починає цвісти в липні, проте найчастіше квітки на кущах з’являються тільки в серпні або вересні. Після запилення і в’янення на місці квітки з’являється коробочка, в якій знаходиться крилате насіння дуже маленького розміру.

Посадка хелоне у відкритий ґрунт

Хелоне

Особливо цінують у культурі хелоне за його невибагливий характер. Ця рослина відрізняється високою морозостійкістю і стійкістю до несприятливих погодних умов. Більшій частині різновидів нестрашні навіть сильні морози (до мінус 30 градусів). У зв’язку з цим рослина вимагає мінімальної уваги з боку садівника.

Вибір місця

Що стосується ґрунту, то рослина не пред’являє особливих вимог до його складу і прекрасно себе почуває навіть на глинистому важкому ґрунті. Однак при виборі ділянки слід врахувати те, що ця квітка вирізняється вологолюбністю, тому для неї підходить кам’янистий або виснажений і сухий ґрунт. Найкраще він росте поруч із водоймами.

Відповідний ґрунт має бути слабокислим або нейтральним. Якщо ж ґрунт кислий, то перед посадкою потрібно провести його вапнування. Для посадки такої рослини цілком можна вибрати ділянку під деревом або чагарником. У природі хелоне росте в тінистих лісах, у зв’язку з чим оптимальний варіант для посадки – ділянка з невеликим затіненням. Але якщо посадити кущ у тінь, то він буде вищим, а цвітіння при цьому стане більш мізерним.

Якщо ви прагнете, щоб кущ був компактним, пишно цвів, мав соковите листя та великі квітки, то для його посадки слід обрати доволі гарно освітлену та вологу ділянку. Якщо ж земля на обраній ділянці суха, то рослині рекомендується забезпечити більш часті поливи. Якщо ж у вас не вистачає часу для частих поливів квітки, тоді її рекомендується висадити в затінений куточок.

При вирощуванні квітки в півтіні або на сонячній ділянці немає необхідності в установці додаткових опор. Пряморослі пагони не падають навіть від сильних поривів вітру. Однак досвідчені садівники рекомендують для сильнорослих різновидів обирати ділянки, що мають захист від вітру. У густій тіні стебла виростають сильно витягнутими, через що вони можуть вилягати.

Посадка

Хелоне

У відкритий ґрунт хелоне рекомендується висаджувати з початку березня до середини квітня або в перші осінні тижні. Головне, щоб на вулиці не було занадто спекотно або холодно. Проведіть перекопування ґрунту на заздалегідь обраній ділянці, водночас потрібно видалити з неї все каміння. А ще під час перекопування в нього потрібно внести мінеральний комплекс або компост. Для того щоб кущі були більш густими й ефектними, їх висаджують групами по п’ять штук, причому дистанція між ними має бути приблизно від 0,3 до 0,5 м.

Підготуйте посадкову яму для кожного куща окремо, до того ж її величина має бути трохи більшою за кореневу систему, взяту разом із грудкою землі. Ґрунт по периметру посадкової ями також рекомендується розпушити. Після того як кущ буде посаджений, всі порожнечі засипають ґрунтом. Потім поверхню землі біля куща злегка ущільнюють, роблять лунку і проводять рясний полив. Поверхню ґрунту засипають шаром мульчі, завдяки чому значно сповільниться його висихання. А ще мульчування сприяє пригніченню росту бур’янів і збереженню пухкості ґрунту. Після того як хелоне розростеться, воно вже саме зможе пригнічувати ріст бур’янів.

Догляд за хелоне в саду

Хелоне

При вирощуванні хелоне в максимально придатних для нього умовах, рослина не завдасть особливих турбот садівникові. Однак під час тривалої посухи потрібно буде уважніше поставитися до його підживлення і поливу.

Як поливати

Незважаючи на невибагливість, рослина висуває особливі вимоги до поливу. Вона вкрай негативно реагує на посуху, тому земля на ділянці повинна бути весь час злегка вологою. Якщо посадити кущ у дуже сухий ґрунт, то це може стати причиною його швидкої загибелі. Виправити ситуацію допоможе систематичне присипання поверхні ґрунту мульчею (торфом або соломою). У спеку поливи проводять щодня.

Добриво

Хелоне

Якщо під час посадки добрива було внесено в ґрунт заздалегідь, то протягом першого року додатково підгодовувати кущі не потрібно. У наступні сезони підживлення проводять для підтримки високої декоративності хелоне. Щоб ґрунт залишався поживним, достатньо вносити в нього перепрілий компост 1 раз протягом сезону (навесні). При бажанні перед цвітінням у ґрунт можна внести мінеральне комплексне добриво.

Пересадка

На одній і тій самій ділянці культура може рости протягом багатьох років. Однак з часом старі кущі втрачають свій ефектний зовнішній вигляд. Для того щоб не допустити цього, кущі, що сильно розрослися, треба систематично розділяти. Щоб насадження завжди виглядали декоративно, дану процедуру рекомендується проводити 1 раз на 2 або 3 роки. Навесні відокремте добре розвинену частину куща і викопайте її. Далі поділіть частину куртини на кілька пасинків і висадіть їх у ґрунт. Це дозволить омолодити рослину.

Обрізка

Хелоне

Хелоне відрізняється невисокою швидкістю росту, у зв’язку з цим його не потрібно систематично обрізати. Однак для запобігання самосіву з ранньоквітучих кущів рекомендується видаляти суцвіття після їхнього в’янення. За необхідності можна залишити кілька суцвіть, з яких потім можна буде зібрати насіння. Як правило, кущі зимують зі старими стеблами. У зв’язку з цим з настанням весняного періоду засохлі пагони необхідно зрізати, оскільки вони можуть знизити декоративність рослини.

Для того щоб кущі росли більш пишними, рекомендується провести прищіпку молодих стебел. Прищипують пагони після того, як висота куща досягне 20 сантиметрів, однак через це може спостерігатися затримка цвітіння приблизно на 15 днів. Якщо є ризик ранніх заморозків (у вересні), то пізньоквітучі різновиди можуть взагалі не зацвісти через прищіпку.

Зимівля

Хелоне

Велика частина різновидів цього багаторічника здатна витримати зниження температури повітря до мінус 30 градусів. У зв’язку з цим якщо у вашому регіоні в зимовий час випадає багато снігу, то додаткового укриття кущі не потребують. Якщо ж зими малосніжні, то пізньої осені ділянку потрібно засипати не дуже товстим шаром мульчі (компостом або облетілим листям).

Через вплив низьких температур надземна частина куща відмирає і засихає. А з настанням теплої пори року з кореневищ виростають нові пагони. При видаленні старих пагонів восени необхідно провести їх укорочення до 10 сантиметрів. У цьому разі з настанням весни ви точно знатимете, де розташовуються кущі, і це запобігатиме випадковому травмуванню молодих бруньок, що перебувають під землею, у процесі прибирання ділянки. Якщо ж ви видалили повністю всі пагони, то там, де знаходяться посадки, потрібно обов’язково поставити мітки.

Шкідники та хвороби

Хелоне

При вирощуванні хелоне потрібно особливу увагу приділити вологості ґрунту. Якщо вологи буде постійно в достатку, то завдяки цьому рослина матиме високу стійкість до хвороб і шкідників. Якщо рівень вологості ґрунту коливатиметься, а також за частих пересушувань землі на ділянці, кущі будуть систематично в’янути, що значно послабить їхній імунітет. У результаті хелоне може вразити борошниста роса. Позбутися від неї можна за допомогою обробки фунгіцидними препаратами.

Равлики і слимаки можуть пошкоджувати молоді ще слабкі стебла. Цих шкідників можна позбутися шляхом обробки рослин спеціальними препаратами або за допомогою пасток.

Способи розмноження

Хелоне

Садівники використовують кілька способів розмноження хелоне: живцями, насіннєвим і діленням дорослої рослини.

Ділення куща

На самому початку весняного періоду ще до того, як з’являться нові пагони, обрубайте частину куща і витягніть його з ґрунту за допомогою вил або лопати. Після цього розділіть кореневище на кілька деленок. Місця зрізів присипте деревним вугіллям, яке подрібнюють до порошкоподібного стану. Деленки висаджують на нове місце, при цьому ямки потрібно підготувати заздалегідь. Висадку діленок проводять за тим же принципом, що і первісну посадку хелоне. Висаджені кущі потребують рясного поливу.

Живцювання

Цей багаторічник можна розмножити і живцями. Їх заготівлю проводять у весняний або літній час, для цього беруть бічну поросль з «п’яточкою» або зрізають верхню частину пагона. Відрізки можна поставити в склянку з водою на вкорінення або відразу ж посадити їх у відкритий ґрунт у затінене місце, при цьому живцям потрібно забезпечити тепличні умови. На вкорінення йде приблизно 30 днів. Уже на початку осені такі саджанці можна пересадити в сад на постійне місце.

Вирощування з насіння

Хелоне

Збір насіннєвого матеріалу хелоне проводять після того, як коробочка повністю визріє. При цьому висівають насіння у весняний час – у березні або квітні. При цьому їх не потрібно попередньо стратифікувати.

При бажанні хелоне можна виростити через розсаду. Наповніть ємність ґрунтосумішшю, яка повинна добре пропускати воду і повітря. Рівномірно розподіліть насіннєвий матеріал по поверхні субстрату, а потім злегка засипте його шаром землі. Після цього обережно проведіть полив. Посіви мають перебувати в добре освітленому місці, при цьому температура повітря має бути приблизно 20 градусів. Контейнер зверху можна накрити склом або плівкою.

Важливо своєчасно зволожувати ґрунтосуміш. При цьому поливи проводять дуже акуратно. Постарайтеся, щоб насіння не пішло в ґрунт ще глибше через струмені води. Дружні сходи спостерігаються приблизно через 6 тижнів, проте перші сіянці можуть з’явитися вже через 15 днів. Щоб рослинки почувалися комфортно, треба, щоб субстрат у ємності був завжди злегка вологим.

Після того як на кущиках утвориться по кілька пар листових пластин, слід провести їхню пікіровку в індивідуальні ємності. У сад саджанці можна буде висадити в останні весняні тижні, після того як поворотні заморозки залишаться позаду. Кущі, що виросли з насіння, вперше починають цвісти лише на другий рік зростання, при цьому у частини різновидів цвітіння починається вже в перший рік, але воно буде мізерним.

Сорти хелоне з фото

Там звідки хелоне родом, воно воліє рости в лісах недалеко від струмків, на болотах і на вологих луках. Цей рід об’єднує п’ять видів, які різняться між собою зовні. При цьому у садівників користуються популярністю тільки 3 види, які будуть докладніше описані нижче.

Хелоне коса (Chelone obliqua)

Хелоне коса

Цей вид користується в культурі найбільшою популярністю, причому його широко застосовують для декорування садових ділянок. Висота куща може доходити до 0,6-0,9 м. У більшої частини сортів цієї рослини великі суцвіття пофарбовані в рожевий відтінок. Однак у різновиду «Альба» забарвлення квіток біле.

У рослини формується велика кількість пряморостучих нерозгалужених стебел, які розташовуються дуже щільно. Ланцетні листові пластини мають зубчасту кромку, при цьому на їхній поверхні чітко видно прожилки. Від інших видів цей відрізняється тим, що його темно-зелені листові пластини є короткочерешковими. Цвітіння починається приблизно в другій половині серпня, а закінчується воно з приходом сильних морозів.

Найкращі сорти:

  1. Альба. У серпні-жовтні кущі прикрашають сніжно-білі суцвіття. Рослина досягає у висоту приблизно 0,6 м.
  2. Рожевий фламінго. Ця ефектна рослина з рожевими суцвіттями найкраще себе почуває в невеликому затіненні. У висоту рослина досягає до 0,8 м, при цьому зацвітає вона в серпні.

Хелоне гола (Chelone glabra)

Хелоне гола

Характерна особливість такого канадського виду – рожево-білі квітки. Його вузькі листові пластини не мають черешків. Висота куща може становити 0,9-1,8 метра. На величину багаторічника впливає зволоженість ґрунту: чим ближче водойма, тим вище виростають стебла.

З серпня по жовтень кущі прикрашають ніжні рожево-білі суцвіття. Величина квіток може доходити до 30 мм. Цей різновид добре росте і на затіненій, і на сонячній ділянці. Однак цей вид поступається за декоративністю хелоне косою: її кущі не такі щільні, колосоподібні суцвіття розріджені, а квітки порівняно швидко втрачають свій ефектний зовнішній вигляд.

Хелоне лайона (Chelone lyonii)

Хелоне лайона

Висота стебел може варіюватися від 0,8 до 1,2 м. При цьому зацвітає вид у середині літнього періоду. Форма листових пластин і забарвлення рожевих суцвіть у рослини такі ж, як у хелоне косої, проте черешки у листя мають більшу довжину. Незважаючи на те, що видова хелоне лайона досить високоросла, у неї є безліч більш компактних різновидів. При цьому в культурі найбільшою популярністю користуються такі сорти, як:

  1. Хот Ліпс. У цього різновиду більш компактні кущі (0,6-0,9 м). Суцвіття мають яскраво-рожеве забарвлення, при цьому пагони виділяються світло-червоним відтінком. Цвіте сорт з липня до перших осінніх тижнів.
  2. Тіні Тортуга. Висота карликового куща близько 0,35 м. Його можна використовувати для формування бордюрів.
  3. Пінк Темптейшн. Кущ має висоту близько 0,4 м. Сорт прекрасно підходить для нижнього ярусу квітника.

Хелоне в ландшафтному дизайні

Хелоне

Хелоне погано підходить для зрізання, оскільки його суцвіття стоять не дуже довго. Однак вона відмінно впишеться в ландшафт садової ділянки. Цим багаторічником можна прикрасити всі вологі ділянки саду. Вона підходить для прикраси берегів водойм, причому її можна висаджувати в групі з іншими культурами, що відрізняються вологолюбністю. Поруч зі струмком або ставком таку рослину можна висадити спільно з посконником, волжанкою, астильбою, водяними ірисами або вербейніом. Пізньоквітучі сорти допоможуть оживити осінній сад.

Хелоне прекрасно підходить для садових ділянок у природному стилі, воно виглядає і ефектно, і природно. Її можна висаджувати в загальний квітник, причому ще під час посадки потрібно обмежити відведену для неї ділянку. Однак найефектніший вигляд має групова посадка. Пізньоквітучі сорти можна використовувати для формування клумб, квітучих наприкінці літа і восени. До того ж вони мають чудовий вигляд разом із рудбекією, солідаго, айстрами та іншими квітучими культурами, які радують своїми квітами восени. Ще хелоне можна посадити разом із лобелією або геранню. Невисокі різновиди застосовують для формування бордюрів. Також ця багаторічна рослина має гарний вигляд разом із декоративними злаками, наприклад: ковилою і міскантусом.

На тлі квітучих чагарників хелоне так само виглядає досить ефектно. Наприклад, їх можна поєднувати з хостами або використовувати для посадки в розарії. Також цю рослину можна зробити центром у декоративній рослинній композиції. Поруч з хелоне можна висадити ґрунтопокривники, які будуть затримувати вологу в ґрунті. Наприклад, це можуть бути: підмаренник, полин Стеллера, живучка або гейхера.

Хелоне можна посадити в контейнер або вазон. Але таким кущам знадобляться часті й рясні поливи.