Хлорофітум чубатий

Хлорофітум чубатий

Ефектна рослина хлорофітум є частиною сімейства Спаржеві, хоча не так давно її вважали представником Лілійних. Даний рід об’єднує приблизно 200 різних видів, які в природі зустрічаються в районах із субтропічним і тропічним кліматом.

До числа одних з найпопулярніших кімнатних рослин відносять саме компактні різновиди хлорофітума, в тому числі й чубатий. Вони відрізняються невимогливістю до догляду і невибагливістю до умов вирощування і при цьому мають високу декоративність. А ще така рослина цінується за те, що вона ефективно очищає повітря в кімнаті від різних речовин, що можуть нашкодити здоров’ю людини.

Особливості хлорофітума чубатого

Хлорофітум чубатий

У природі налічується чимало видів хлорофітума, проте в домашніх умовах зустрічається всього лише кілька різновидів. При цьому найбільшого поширення в кімнатній культурі набув саме хлорофітум чубатий (Chlorophytum comosum). А через те, що довгі листові входять до складу прикореневих пучків, цей вид ще називають пучковим.

У кімнатних умовах ця рослина досягає у висоту, як правило, не більш як 0,3-0,4 м, причому діаметр куща приблизно такий самий. Вузькі листові пластини мають довжину 0,2-07 м. Забарвлення листя залежить від різновиду і буває смугастим або насичено-зеленим.

Незважаючи на те, що хлорофітум декоративно-листяна рослина, він може цвісти. У цей час у неї відростають пониклі пагони, на яких утворюються дуже маленькі квіточки зірчастої форми, які можуть бути пофарбовані в блідо-зелений або білий відтінок. Після того як кущ відцвіте, на верхівках пагонів відростають невеликі листові розетки, які є дітками. У кожної такої розетки є своє повітряне коріння. Саме ці дітки дозволяють швидко і просто розмножити цю рослину.

Догляд у домашніх умовах

Хлорофітум чубатий

Чубатий хлорофітум належить до числа тих кімнатних культур, які виділяються своєю невибагливістю. Йому нестрашні різкі зміни температур, невеликий дефіцит світла, а також нетривалі посушливі періоди. Саме тому таку декоративно-листяну рослину часто радять для вирощування недосвідченим квітникарям. Однак якщо ви хочете, щоб кущ був максимально декоративним, то за ним слід правильно доглядати і забезпечити йому оптимальні умови для зростання.

Освітленість

Незважаючи на те, що ця рослина вирізняється світлолюбністю, вона цілком нормально почувається і в невеликому затіненні. Оскільки кущ складається з довгих листових пластин і звисаючих пагонів, тому його цілком можна використовувати як ампельну культуру, розмістивши на стіні або над вікном.

Сорти зі смугастим листям більш вимогливі до рівня освітлення порівняно із зеленолистими різновидами. Однак їх не можна піддавати впливу прямих палючих променів сонця, оскільки через це на листі можуть залишитися опіки або малюнок на пластинах може просто вицвісти. Найкраще для такої рослини підходить яскраве розсіяне сонячне світло. Якщо ж освітлення надмірно яскраве, то кущ притіняють за допомогою легких фіранок або ставлять його вглиб кімнати.

Незважаючи на те, що найкраще для хлорофітума підходять східне або західне підвіконня, його цілком можна ростити і на північному вікні. При мізерному освітленні смугасте листя просто стане однотонним. Якщо в кімнаті дуже темно, тоді рослину за бажання можна регулярно досвічувати.

Температурний режим

Хлорофітум чубатий

Протягом весняно-літнього періоду чубатий хлорофітум найкраще себе почуває при помірному теплі. При цьому в зимові місяці його цілком можна ростити і при кімнатній температурі. Незважаючи на те, що рослині нестрашні короткочасні зниження температури до 8 градусів, краще не допускати того, щоб у кімнаті було холодніше 14-18 градусів. Також потрібно врахувати, що рослина негативно реагує на холодний протяг, оскільки він може сильно знизити її декоративність.

Полив

Хлорофітум чубатий

Такій культурі нестрашні нетривалі посухи, тому що у своєму корінні вона може створювати запас води. Однак якщо не поливати кущ довгий час, то через це може засохнути його листя. Протягом періоду вегетації (у весняний і літній час) кущу особливо необхідно забезпечити своєчасний полив. У цей період поливи мають бути не рідше 2 разів на 7 днів, при цьому проводити їх потрібно після того, як просохне верхній шар субстрату. З настанням осінніх місяців кущ можна поливати рідше, тим паче якщо на зимівлю його переставляють у прохолодне місце. Якщо ж на зимівлю хлорофітум залишається в теплі, то поливати його необхідно відразу ж, як тільки просохне поверхня ґрунтосуміші.

Поливаючи кущ, зверніть увагу на те, що крапельки вологи не повинні потрапити в листову розетку. Якщо все ж це сталося, то її необхідно акуратно промокнути. При будь-якій маніпуляції з рослиною потрібно бути дуже обережним, оскільки з легкістю можна травмувати її листові пластини. Для того щоб напевно не допустити такого заливу, полив рекомендується проводити через піддон. Зверніть увагу на те, що хлорофітум може постраждати від занадто частих поливів, особливо якщо для його посадки використаний погано дренований і важкий субстрат. Це може призвести до появи гнилі на кореневій системі.

Вологість повітря

Хлорофітум чубатий

Влітку в спекотні дні листя такої рослини рекомендується зволожувати з пульверизатора, оскільки вона віддає перевагу підвищеній вологості. Для цього слід використовувати добре відстояну теплу воду. Завдяки цьому вдасться уникнути підсихання кінчиків листових пластин. У зимовий час хлорофітум не потребує обприскування. Його проводять тільки в тому випадку, якщо квітка стоїть поруч із працюючим приладом опалення.

Субстрат і вибір горщика

Така культура відмінно росте і розвивається в родючій нейтральній ґрунтосуміші, яка має бути добре дренованою. Наприклад, для посадки можна використовувати покупну універсальну ґрунтосуміш для кімнатних квітів. Також субстрат можна зробити і своїми руками, для цього з’єднайте листовий ґрунт, річковий пісок і дерен (1:1:3).

Рослина має добре розвинену систему коренів, яка може утворювати потовщення бульбоподібної форми. У них вона запасає воду на випадок можливої посухи. Коріння розташовуються порівняно близько до поверхні субстрату, тому для посадки можна використовувати не надто високу, але широку ємність. При цьому її величина безпосередньо пов’язана з розміром кореневої системи. На дні горщика обов’язково повинні бути присутніми отвори для дренажу. Для профілактики застою вологи в коренях на дні ємності роблять якісний дренажний шар, товщина якого має бути близько 20 мм.

Добриво

Хлорофітум чубатий

Підживлення проводять з останніх осінніх і до перших весняних тижнів. Саме на цей час припадає інтенсивний ріст куща, його цвітіння та утворення діток. Для цього використовують спеціальне добриво для декоративно-листяних культур. З нього готують живильний розчин, внесення якого в ґрунтосуміш поєднують з поливом. Систематичність підживлень – 1 раз на 2-4 тижні.

Підгодовувати чубатий хлорофітум можна універсальними мінеральними комплексами або ж якимось необхідним рослині елементом. Якщо кущ став занадто повільно рости через брак поживних речовин, то в субстрат рекомендується внести азотовмісне добриво. Якщо ж листя стали бляклими, то повернути їм насичений колір допоможуть підгодівлі добривом, що містить залізо, магній і молібден.

Пересадка хлорофітума чубатого

Хлорофітум чубатий

Ця квітка відрізняється досить швидким ростом, у зв’язку з цим протягом перших п’яти років проводять щорічне пересаджування у весняний час, водночас замінюючи стару ємність на більш об’ємну. Дорослий кущ не потребує таких частих пересаджень, але в цьому випадку його потрібно обов’язково регулярно підживлювати.

Про те, що доросла рослина потребує пересадки, можуть свідчити такі ознаки:

  • кущ став рости дуже повільно;
  • рослина не цвіте;
  • корінці вилазять з отворів для дренажу.

Якщо ж хлорофітум не пересаджувати тривалий час, то його потужна коренева система може пошкодити не дуже міцний горщик.

Способи розмноження

Розмноження дітками

Розмноження дітками

Оскільки у чубатого хлорофітума, вирощуваного в кімнатних умовах, досить активно відростають повноцінні дітки, то з його розмноженням проблем не виникає. Просто відокремте дитинку і висадіть її в окремий горщик, при цьому вона досить швидко стане пишним ефектним кущиком. Якщо умови сприятливі для росту, то у куща утворюється велика кількість діток, які можуть розміщуватися в кілька ярусів. Звичайно ж рослина з великою кількістю діток має незвичайний і досить привабливий зовнішній вигляд. Однак безліч відростків сильно виснажують батьківський кущ, у зв’язку з цим краще своєчасно видаляти всі ті дітки, які вам не потрібні.

Щоб після висадки дітка швидко рушила в ріст, треба вибирати добре розвинений відросток, що підріс, у якого його власні корінці досягають у довжину близько 20 мм. Наповніть невеликий горщик зволоженим легким субстратом, в який і висаджують відросток. Ставлять його в таке місце, де в міру світло і тепло. Поливати кущик потрібно систематично. Повністю вкорениться він через приблизно 15 днів, при цьому у нього почнуть відростати нові листові пластини.

Розмножити цю культуру можна і діткою, у якої не встигло відрости коріння. Для початку такий відросток рекомендується вкоренити у воді: його ставлять у такий спосіб у ємність, щоб із водою стикалася лише основа листової розетки. Після того як корінці відростуть, кущик можна буде висадити в постійну ємність.

Ділення куща

Хлорофітум чубатий

Також для розмноження такого хлорофітума використовують метод ділення куща. Виберіть дорослий кущ, що добре розрісся. Акуратно витягніть його з ємності і розділіть на кілька частин. При цьому у кожної деленки повинна бути листова розетка і розвинене коріння. Припудріть місця зрізів вугільним порошком. Після чого частини куща висаджують в окремі ємності. Слід врахувати, що після такої процедури рослині знадобиться чимало часу для відновлення, у зв’язку з чим її використовують тільки тоді, коли це дійсно необхідно.

Вирощування з насіння

Виростити хлорофітум можна і з насіння. Однак від появи сіянця і до утворення пишного куща доводиться чекати дуже довго, тому цей метод застосовують лише фахівці при виведенні нових сортів. Також з насіння нерідко вирощують такі різновиди, у яких практично не утворюється відростків.

Сорти хлорофітуму чубатого з фото

Існує порівняно велика кількість декоративних різновидів чубатого хлорофітума, які розрізняються між собою забарвленням і формою листя. Наприклад:

Bonnie

Bonnie

Його зелені вузенькі та довгі листові пластини виростають закрученими. При цьому по центру кожного листка проходить смуга світлого забарвлення. Цей сорт ще називають кучерявим через сильно зігнуте листя.

Ocean

Ocean

Зелено-жовті смугасті листові пластини завдовжки досягають близько 0,3 м. У порівнянні з попереднім видом вони більш широкі. Мають загострену верхівку.

Laxum

Laxum

Його листові пластинки дуже тонкі і в довжину вони досягають близько 0,2 м.

Variegatum

Variegatum

Довші (близько 0,4 м) листові пластини прикрашені білястими смугами, які можуть розташовуватися посередині або по кромці листових пластин.

Mandaianum

Mandaianum

Утворює компактний кущик із недовгим листям, головною окрасою якого є смуга жовтого кольору.

Picturatum

Chlorophytum comosum Picturatum

Листові пластини завдовжки досягають близько 0,3 м, водночас у них так само є жовта смуга.

Vittatum

Хлорофітум чубатий

Цей сорт користується найбільшою популярністю у квітникарів. Його листя, прикрашене білястими смугами, досягає в довжину близько 0,7 м.

Корисні властивості

Хлорофітум чубатий

Така рослина, як хлорофітум відома тим, що вона забезпечує ефективне очищення повітря в кімнаті. Були проведені дослідження, під час яких з’ясувалося, що одна рослина протягом 24 год сприяє нейтралізації приблизно 70 відсотків патогенних мікроорганізмів біля себе, а також вбирає в себе з повітря майже 80 відсотків токсичних речовин.

Завдяки невибагливості та некапризному характеру такою рослиною нерідко прикрашають дитячі садки, школи, лікарні тощо. д. Там вона не тільки створює затишок, а й робить повітря чистішим. Також його можна побачити майже в кожному будинку, де є квіти. Хлорофітум очищає повітря від шкідливих речовин і хвороботворних мікроорганізмів, зокрема нейтралізуючи небезпечні випаровування від оздоблювальних засобів або будматеріалів низької якості. А ще він здатний поглинати газ, який виділяється в повітря під час горіння різних видів палива. Цією квіткою нерідко прикрашають приміщення з піччю або каміном, а також кухні.