
Чорноголовка являє собою ґрунтопокривну багаторічну рослину, яка виділяється ефектним напіввічнозеленим листям. Ця швидкозростаюча рослина за короткий час формує пишноквітучі килими, середня висота яких від 20 до 25 сантиметрів. Його можна вирощувати в контейнерах, в альпінаріях, на газонах, а також використовувати для оформлення бордюрів. Чорноголовку можна вирощувати як у невеликому затіненні, так і на сонячній ділянці, але при цьому в спеку ґрунт не повинен пересихати повністю.
Особливості чорноголовки
Загальний опис
Ґрунтопокривник чорноголовка (Brunella, або Prunella) є трав’янистим багаторічником і відноситься до сімейства Ясноткові, до якого також входить чебрець, м’ята, шавлія і кропива. Цю рослину ще називають брунелою (походить від латинської назви Brunella), що пов’язано з бурим забарвленням листяних пластин, що криють, і чашечок квітки. Характерні риси такої рослини – напіввічнозелені листові пластини та ефектне цвітіння.
Цвітіння чорноголовки спостерігається в травні-серпні. У цей час кущі прикрашають компактні колосоподібні суцвіття, які складаються з великої кількості дуже маленьких медоносних квіток білого, рожевого і блакитного кольору.
Якщо для посадки чорноголовки обрано максимально відповідну для її вирощування ділянку з досить вологим ґрунтом, розташовану в невеликому затіненні або в сонячному місці, то вона зможе сформувати щільний квітучий килим. Час цвітіння залежить від сорту рослини і може спостерігатися в травні-вересні.
Такий багаторічник дуже простий у вирощуванні, оскільки він відрізняється своєю витривалістю і не потребує особливого догляду. Посадки чорноголовки не потрібно прополювати, оскільки вона пригнічує ріст бур’яну. При цьому вона здатна замінити собою траву при висадці її в таких місцях садової ділянки, де ґрунт завжди вологий.
За інформацією, взятою з різних джерел, рід Чорноголовка об’єднує від 10 до 13 видів. У природі вони зустрічаються в Північній Америці, Африці, Азії, Європі, причому така рослина віддає перевагу гірським і скелястим районам, а також на лузі. На території росте три види чорноголовки, причому в середніх широтах зустрічаються тільки два з них, а саме:
- Чорноголовка великоквіткова (Prunella grandiflora), а також її декоративні різновиди. Ця рослина поширена в садах середньої смуги найбільш широко. Вид вважається чудовим ґрунтопокривником для клумб із багаторічних рослин. Її нерідко вирощують у кашпо, діжках і горщиках, а ще висаджують під чагарниками і деревами.
- Чорноголовка звичайна (Prunella vulgaris). Ця досить ефектна рослина є їстівною, причому вона має цілющі властивості. Віддає перевагу рости на пасовищах і полях.
Величина і форма
Рослина формує компактний, низький кущик сланкої форми, який сильно розгалужений. Пагони у висоту досягають від 15 до 30 сантиметрів, на них утворюються пучки з квітками. Через деякий час кущики формують щільний зелений килим. Розростання такого ґрунтопокривника відбувається завдяки повзучим пагонам, які покривають листя. При контакті з ґрунтом пагони дають коріння і починають рости самостійно. Це робить чорноголовку ідеальною рослиною для культивування в горщиках, на освітлених сонцем бордюрах і рокаріях.
Листя
Сланкі або прямостоячі пагони в поперечному перерізі квадратні. Їх прикрашають супротивнорозташовані черешкові листові пластини, які завширшки досягають 30 мм і мають овальну форму із зубчастою або цільною кромкою. Вони забарвлені в темно-зелений відтінок і мають шорстку і сильно ребристу поверхню. Листя є витривалим, але в морозні зимові місяці воно відмирає.
Цвітіння, плоди
Цвітуть кущі в травні-вересні. Над листям підносяться компактні недовгі квітконоси. Двогубі трубчасті квіточки невеликого розміру в поперечнику досягають від 10 до 30 мм. Вони входять до складу кільчастих суцвіть, які розташовуються на верхівках пагонів. Квіточки можуть бути забарвлені в білосніжний, рожевий, бузковий або блакитно-лавандовий відтінок. Віночок має форму пащі вовка, водночас до його складу входить пара зрощених губ, причому нижня губа схожа на язичок з дрібними щербинами, а верхня – сильно вигнута і нагадує шолом. Квітки оточують приквітки коричневого відтінку, які дуже схожі на квітки шавлії.
Суцвіття у чорноголовки нектароносні, тому вони привертають в сад метеликів, бджіл і джмелів.
Трохи клейкий плід має форму горішка, він поділений на чотири однакові за величиною частини. Коли насіння повністю визріє, воно розсіюється, завдяки чому рослина поступово захоплює все нові й нові території. Деякі птахи використовують насіння такої рослини в їжу.
Види і сорти
Нижче описана частина видів і сортів чорноголовки.
Чорноголовка великоквіткова Віолет Блю (Prunella Grandiflora Violet Blue)
Цвітіння цього різновиду спостерігається в травні-серпні. Дорослий кущ досягає у висоту близько 15 сантиметрів. Ця красива ґрунтопокривна рослина відрізняється високою стійкістю до морозів. Його квітки забарвлені в насичений темний синювато-пурпурний відтінок.
Чорноголовка Вебба «Розеа» (Prunella (x) webbiana Rosea)
Даний гібрид у порівнянні з іншими сортами відрізняється більшою енергійністю. Період цвітіння – червень-серпень. Кущик у висоту досягає близько 25 сантиметрів. Такий різновид більш високорослий порівняно з попереднім сортом і його нерідко використовують для переднього плану сонячних клумб, а також для бордюрів і альпінаріїв.
Чорноголовка великоквіткова «Белла Діп Роуз» (Prunella grandiflora Bella Deep Rose)
Цей сорт цвіте в липні-вересні. Дорослий кущ досягає у висоту близько 15 сантиметрів. Цей сорт схожий на видову рослину, але при цьому має квітки насичено-рожевого забарвлення. Рослина може використовуватися як ґрунтопокривник або для формування бордюрів, а також її нерідко висаджують у горщики або альпінарії.
Чорноголовка великоквіткова «Пінк Лавлінесс» (Prunella grandiflora Pink Loveliness)
Ніжно-рожеві суцвіття прикрашають квітки з липня по вересень. Доросла рослина має висоту близько 15 сантиметрів. Це версія видової рослини з блідо-бузковими суцвіттями. Найчастіше використовується для оформлення сонячних бордюрів і альпінаріїв.
Чорноголовка великоквіткова «Альтенберг Роза» (Prunella grandiflora Altenberg Rosa)
Кущі такого різновиду в зрілому віці мають висоту близько 20 сантиметрів. Вона цвіте в липні-вересні. Його ефектні суцвіття складаються з ніжних квіточок лілово-синього забарвлення. Ця ґрунтопокривна рослина невибаглива і невимоглива до догляду.
Чорноголовка великоквіткова «Вайт Лавлінесс» (Prunella grandiflora White Loveliness)
Цей сорт цвіте в липні-вересні порівняно великими квітками білого забарвлення, які яскраво виглядають на темно-зеленому тлі листя. Кущик має висоту близько 15 сантиметрів. Квітки розкриваються поступово протягом усього періоду цвітіння.
Посадка у відкритий ґрунт і горщик
Вибір місця
Гірська багаторічна рослина чорноголовка відрізняється невибагливістю і середньою стійкістю до морозу (до мінус 15 градусів). Але при цьому під час цвітіння вона дуже вимоглива до вологості ґрунту і не переносить пересушування. Оскільки в літню пору такій рослині потрібен постійно вологий ґрунт, то її буде дуже складно вирощувати в регіоні з сухим і жарким кліматом.
Вирощувати цей багаторічник можна і в невеликому затіненні, і на сонячній ділянці. Але найкраще для нього підходить півтінь. Наприклад, кущі можна висадити в тіні чагарників або дерев. Вибираючи ділянку, потрібно врахувати, що влітку вона не повинна пересихати (ґрунт має бути завжди злегка вологим).
Для вирощування такої квітки найкраще підходить ґрунт з такими характеристиками:
- насичений гумусом (це важливо для пишного цвітіння);
- вологий (у такому ґрунті рослина нормально росте і на сонячній ділянці);
- волого- і повітропроникний.
Чорноголовка нормально росте навіть у вапняковому ґрунті.
Такий ґрунтопокривник обмежує ріст бур’яну і може рости навіть у тих місцях у саду, які трохи витоптані. Після того як кущі відцвітуть, їх можна косити як газон. Чорноголовку висаджують у горщики і кашпо, а також використовують для декорування рокаріїв і бордюрів.
Правила посадки
Висадку такої культури проводять восени – вересень-жовтень. Також рослину можна посадити і навесні, починаючи з травня, але краще цього не робити під час посухи і заморозків.
Покрокова інструкція висадки квітки у відкритий ґрунт:
- Щоб якнайшвидше сформувати красивий квітковий покрив на 1 квадратний метр ділянки висаджують 5 кущів.
- Ширина посадкової лунки повинна перевищувати діаметр кореневої системи, взятої разом із грудкою землі, в 3 рази.
- На дні кожної ямки рекомендується зробити дренажний шар. Для цього в них всипають кілька жмень гравію і піску.
- Якщо ґрунт на ділянці надмірно виснажений, то в кожну лунку рекомендується всипати невелику кількість горщикового ґрунту або компосту.
- Кущ встановлюють посередині ямки.
- Засипте яму ґрунтом, злегка ущільніть його поверхню навколо куща, проведіть рясний полив.
- Замульчуйте ділянку. Як мульчу рекомендується використовувати мінеральні матеріали, наприклад: черепки горщиків, сланець, гравій та ін.
Правила висадки в горщик:
- Для вирощування рослини використовуються кашпо і горщики, що в поперечнику досягають від 0,25 до 0,3 м. Для посадки використовують добре дреновану ґрунтосуміш, що дозволить не допустити застою вологи в кореневій системі.
- Зробіть на дні горщика дренажний шар з керамзиту або гравію.
- Як субстрат використовують суміш компосту і готового горщикового ґрунту.
- Проводьте систематичний полив і своєчасно засипайте поверхню субстрату мульчею.
У розділі «Способи розмноження», який розміщений нижче, можна знайти опис висіву насіння і висадки саджанців чорноголовки.
Догляд за чорноголовкою
Догляд у відкритому ґрунті
Чорноголовка досить проста в догляді, оскільки вона невибаглива і витривала. Основні моменти в догляді:
- Полив. Щоб у перший рік після висадки в ґрунт кущики добре прижилися, їм потрібно забезпечити систематичний полив. У наступні роки рослина буде здатна витримати нетривалі посушливі періоди.
- Мульча. Щоб поливати чорноголовку рідше, своєчасно засипайте поверхню ґрунту мінеральною мульчею.
- Добриво. Проводьте періодичні підживлення ґрунтопокривника, вносячи жменю компосту або іншої органіки в ґрунт в основу куща.
- Шкідники та хвороби. Ця рослина стійка до хвороб, але їй можуть нашкодити равлики і слимаки. Для боротьби з ними садівники найчастіше використовують спеціальні пастки або хімічні засоби. Особливо важливо забезпечити захист ніжному весняному листю.
- Обрізка. Коли кущі відцвітуть, потрібно зрізати зів’ялі суцвіття. В останні зимові тижні проведіть очищення ділянки, де росте чорноголовка. За необхідності для обмеження росту рослини викопайте зайві кущі. На великих посадках скошуйте кущі по закінченню цвітіння для ущільнення листя.
Догляд у горщику
Чорноголовку, що росте в горщику, потрібно поливати так, щоб ґрунтосуміш була злегка вологою, але не сирою. При цьому його поверхня між двома поливами повинна просохнути. Для стимуляції цвітіння 2 рази протягом літа підгодуйте квітку добривом.
Способи розмноження
Ділення куща
Кущ чорноголовки, що розрісся, ділять на початку осені або навесні. Лопатою відокремте частину куща, витягніть його з ґрунту і висадіть у ємність або на нове постійне місце.
Вирощування з насіння
Покрокова інструкція:
- В останні дні зими або перші – весни наповніть ємність поживним і пухким субстратом і висійте насіння. Їх заглиблюють у ґрунт на 5-10 мм. Полив проводять за допомогою обприскувача.
- Укрийте посіви склом або плівкою, забезпечивши їм щоденні провітрювання. Перші сіянці з’являться через 20-30 днів.
- Проведіть проріджування сіянців, причому дистанція між ними має бути близько 50 мм.
- Пікіровку кущиків проводять після відростання перших справжніх листових пластин.
- Сіянці повинні перебувати в теплому місці доти, поки не минуть поворотні заморозки.
- У відкритий ґрунт висаджують попередньо загартовану розсаду (її виносять щодня на вулицю в теплу погоду).
- Кущики, що виросли з насіння, вперше потішать квітами на другий рік зростання.
Чорноголовка в ландшафтному дизайні
Важкодоступні ділянки саду і вологі місця зможе прикрасити собою чорноголовка. А ще її висаджують у вологих альпінаріях, формують бордюри (в півтіні), декорують нею клумби, а також ділянки під деревами і чагарниками.
Ця ґрунтопокривна рослина прекрасно виглядає на клумбах разом з іншими культурами. При цьому чорноголовку використовують для створення невеликих штрихів або висаджують у вигляді стрічок. Наприклад, її можна висадити перед багаторічними геранями або гейхерами. Також її можна посадити по краю грядки з такими багаторічними рослинами, як:
- ґрунтопокривні манжетки;
- волотистий флокс;
- котовник.
У тіні чагарників і дерев чорноголовку можна посадити разом з такими багаторічними ґрунтопокривниками, як:
- барвінок малий;
- вузлувата герань;
- ряст;
- копитень;
- повзуча живучка.
Ще компанію їй можуть скласти декоративнолистяні рослини: гейхерелли, тіарелли і кропива плямиста (Lamium maculatum ‘White Nancy’).
Чорноголовка утворює ефектні «подушки» біля основи більш високих рослин. А особливо красиво вона виглядає під кущами троянд. Ще її нерідко висаджують спільно з альпійськими рослинами: геранню попелястою, гвоздикою ожиновою або аліссумом.
Корисні властивості чорноголовки
У чорноголовки звичайної суцвіття і листя мають цілющі властивості: ранозагоювальні, кровоспинні та в’яжучі. Таку лікувальну рослину й донині використовують у народній медицині. Також до її складу входять полісахариди, які сприяють зміцненню імунітету. Ще чорноголовка сприяє поліпшенню травних процесів, при цьому її застосовують у вигляді настоянки або відвару. Злегка гіркий смак листя використовують для пожвавлення салату.