Хомаломена

Хомаломена

Вічнозелений трав’янистий багаторічник хомаломена (Homalomena) є представником сімейства Аронникові (Araceae). У кімнатній культурі в якості декоративно-листяної рослини вирощують лише частину видів хомаломени. Родом цей багаторічник з Азії та Південної Америки, причому рости він воліє в тропічних широтах.

Рослина має потужну систему коренів, розростання якої відбувається дуже швидко. Велика прикоренева розетка сформована довгочерешковими листовими пластинами серцеподібної форми. На поверхні суцільнокрайніх листків шкірястих на дотик розташовуються чітко помітні прожилки.

Під час цвітіння з’являється суцвіття, що являє собою щільний качан. Вона іноді використовується в нетрадиційній медицині як лікарська сировина. При вирощуванні хомаломени слід врахувати, що до складу її вегетативних органів входять отруйні речовини.

Ця культура належить до швидкозростаючих рослин. При вирощуванні в кімнатних умовах цвітіння можна побачити нечасто, при цьому суцвіття рекомендується обрізати відразу ж після його появи.

Короткий опис вирощування

Хомаломена

  1. Температура. Найкраще себе почуває в помірно теплому приміщенні. Кущ треба захищати від протягів і переохолодження.
  2. Вологість повітря. Має бути підвищеною.
  3. Освітленість. Потребує яскравого освітлення, яке має бути трохи розсіяним.
  4. Полив. Субстрат у горщику має бути постійно злегка вологим.
  5. Субстрат. Найкраще підходить поживна, легка і добре дренована ґрунтосуміш.
  6. Підживлення. Для підгодівлі використовують органіку, яку вносять у субстрат із частотою 1 раз на 6-9 тижнів.
  7. Пересадка. Її проводять навесні 1 раз на рік або тільки тоді, коли це необхідно.
  8. Розмноження. Дочірніми відростками або діленням куща. Розмножується досить легко.
  9. Отруйність. Під час роботи з рослиною треба пам’ятати про запобіжні заходи, в іншому випадку є ймовірність отримати опік.

Догляд за хомаломеною в домашніх умовах

Хомаломена

Температура

Хомаломена вкрай негативно реагує на протяги, низьку температуру повітря і провітрювання в холодну пору року. У весняно-літній період багаторічнику рекомендується забезпечити утримання в помірно-теплому місці: 22-26 градусів. Пам’ятайте про те, що навіть у зимові місяці температура повітря не повинна опускатися в кімнаті нижче 15 градусів.

Вологість повітря

Для того щоб розвиток і ріст такої рослини були в межах норми, а сама вона мала ефектний зовнішній вигляд, їй потрібно забезпечити підвищену вологість повітря. Для цього кущ рекомендується часто зволожувати з обприскувача, а також можна укласти в глибокий піддон будь-який зволожений матеріал (керамзит, гальку), а зверху поставити горщик. Також можна використовувати побутовий зволожувач повітря. Зволоження куща проводять не рідше 1 разу на дві або три доби. Взимку і при прохолодному утриманні багаторічник не зволожують з пульверизатора.

Освітленість

Хомаломена

Хомаломена протягом усього року потребує великої кількості світла. Однак слід уникати тривалого впливу прямих променів сонця на кущ. Це може призвести до утворення опіків або до бляклості листя. Якщо ж рослина перебуває в занадто темному місці, то її листя дрібнішає і стає бляклим, а також відзначається призупинення росту куща.

Полив

Особливу увагу слід приділити поливам. Слідкуйте за тим, щоб субстрат у горщику не пересихав. Він має бути завжди злегка вологим. Зволожують ґрунтосуміш відразу після того, як просохне її верхній шар.

У весняний і літній час полив проводять 2-3 рази на тиждень. При цьому в холодну пору року частоту поливів субстрату скорочують до одного разу на 7 днів.

Вибір горщика

Хомаломена

Величина горщика для хомаломени безпосередньо залежить від розміру рослини. Під час кожного пересадження слід використовувати горщик трохи більший за старий. Якщо ємність буде дуже просторою, то це призведе до формування безлічі дочірніх розеток, що негативно відбивається на зовнішньому вигляді рослини. Ємність може бути виготовлена із пластику або кераміки, на її дні мають розташовуватися отвори для дренажу.

Субстрат

Землесуміш слід обирати слабокислу або нейтральну, також вона має бути пухкою і містити велику кількість гумусу. Відмінно підійде готовий субстрат для ароїдних.

Для приготування землесуміші своїми руками з’єднайте торф, грубозернистий пісок, листовий і хвойний ґрунт, які беруть у рівних частках. На дні ємності не забудьте зробити якісний дренажний шар з будь-якого відповідного матеріалу.

Добриво

Підгодовувати хомаломену потрібно 1 раз на два-три місяці. Для цього використовують мінеральний комплекс для ароїдних або декоративно-листяних рослин. Замість цього можна використовувати органіку в рідкому вигляді. Підживлення проводять спільно з поливом, при цьому добриво в рідкому вигляді вносять у субстрат.

Пересадка хомаломени

Хомаломена

Така квітка відрізняється досить швидким розростанням кореневої системи. У зв’язку з цим її пересадку слід проводити відразу після того, як корінню стане тісно в ємності. Поки кущ молодий пересадку проводять щороку, потім частоту даних процедур скорочують до 1 разу на 2 або 3 роки.

Обрізка

Кімнатна хомаломена потребує тільки санітарної обрізки. Для цього потрібно своєчасно зрізати травмовані, засохлі й уражені хворобою листові пластини. Обрізають листя дуже гострим секатором або ножем. Зрізи слід присипати подрібненим до порошкоподібного стану активованим або деревним вугіллям.

Період спокою

При вирощуванні в кімнатних умовах у рослини не спостерігається чітко вираженого періоду спокою. При цьому якщо її досвічувати в холодну пору року, то вона буде розвиватися і рости, як і влітку.

При короткому світловому дні спостерігається уповільнення росту куща. На цей час його рекомендується переставити в прохолодне місце, подалі від працюючих приладів опалення. Також потрібно скоротити частоту поливів. Пам’ятайте, що в кімнаті не має бути холодніше 15 градусів.

Цвітіння

Хомаломена

Під час цвітіння в природі у хомаломени формується безліч дуже маленьких зеленуватих квіток, які входять до складу досить щільного суцвіття. У квіток повністю відсутні оцвітини. Суцвіття має форму схожу на качан. У кімнатних умовах рослина практично не цвіте.

Способи розмноження

Хомаломена

Ділення куща

Домашню хомаломену можна розмножити діленням куща, причому дану процедуру поєднують з пересадкою. Витягніть кореневище із субстрату і поділіть його на кілька частин, водночас на кожній діленці мають бути кореневі відростки. Також зверніть увагу на те, що живці не повинні бути дуже маленькими, інакше вони будуть довго хворіти і навіть можуть загинути.

Присипте місця зрізів вугільним порошком. Посадіть деленки в окремі горщики зі зволоженим субстратом. Деякий час їх тримають у легкій півтіні в теплі.

Розмноження дочірніми відростками

Під час активного росту поруч з батьківським кущем з’являються нові листові розетки з власними корінцями. Обережно відокремте таку розетку і пересадіть в окремий горщик. Це менш травмуючий метод розмноження хомаломени. При цьому дочірній відросток швидко приживається при створенні оптимальних умов.

Можливі проблеми

Хомаломена

Якщо за хомаломеною доглядати неправильно, то це може призвести до таких проблем, як:

  1. Пожовтіння листя і поява цяток. Надмірно інтенсивне освітлення.
  2. Засихання та облітання нижніх листових пластин. Якщо листя старе, то цей процес цілком природний і не пов’язаний із захворюванням.
  3. Повільне зростання куща. Рослина гостро потребує поживних речовин. Пересадіть його, при цьому замінивши субстрат на свіжий.
  4. Кінчики листових пластин забарвлюються в коричневий відтінок або засихають. Пов’язано з низькою вологістю повітря.
  5. Сильне витягування пагонів, листя стає бляклим, а черешки стоншуються. Мізерне освітлення.
  6. Шкідники. Найчастіше селиться щитівка, борошнистий червець і червоний павутинний кліщ.

Види хомаломени

У природних умовах налічується приблизно 120 видів хомаломени. У домашній культурі найчастіше зустрічаються лише 2 види, які будуть описані нижче.

Хомаломена Воллеса (Homalomena wallisii)

Хомаломена Уоллеса

Довжина великих перистих листових пластин близько 20-25 сантиметрів, водночас їхні блідо-червоні черешки порівняно коротенькі (від 10 до 12 сантиметрів). Листя формує компактний кущ оригінальної форми. Верхній бік листя зеленуватий і прикрашений темно-зеленими плямами різної форми, а нижній – червонуватий.

Хомаломена червонувата (Homalomena rubescens)

Хомаломена червонувата

Рослина може мати висоту близько 100 см. Велике листя серцеподібної форми має однотонне зеленувате забарвлення. Вони входять до складу великих розеток. Черешки забарвлені в блідо-червоний колір. Вид нормально росте в невеликому затіненні.